Jump to content

Antigel Polo 6R


CRISS/67
 Share

Postare recomandată

Salut,deschid acest topic,pt,cei interesati sa faca schimbul......am inteles ca la polo 1,2/70 cp,intra aproximativ 6 litri si ca trebuie G 12+,am de gand sa il schimb asa ca as dori sa va aud/vad parerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa schimbi antigelul? Nu se schimba niciodata, doar se completeaza cu antigel sau apa, in functie de temperatura de inghet a lichidului de racire din instalatie. Intr-adevar, trebuie antigel G12+, roz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In masina ta, cel mai probabil ai G12++ ( violet, pus pe masina din model 2008 incoace) , scrie pe vasul de expansiune ce tip ai. Tipul asta este teoretic lifetime filled. Verifica punctul de inghet si completeaza decat daca nu il consideri suficient. G12+ se schimba la aproximativ 5 ani si G12 la 3 ani . Am mai vazut ca VW nu recomanda sa pui G12+ in masini cu G12++.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in cartea masini si recomanda G 12 +/consider ca la cei peste 3 ani ai masini mele este necesar schimbul de antigel,precum si schimbul lichidului de frana o data la 2/3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare si La multi ani !

 

Incep prin a spune ca nu ma pricep la motor/mecanica etc...

 

Am observat ca am urmatorul nivel de antigel - vezi poza - cam 1 cm. sub minim.

 http://s16.postimg.org/puaosw5g5/SAM_9049.jpg

 

In cartea masinii scrie ca antigelul este G13, dar asa cum se vede in poza, pe bidon scrie G12  :icon_rendeer: (dar nu ma iau dupa ce scrie pe bidon)

Planul meu este sa ma duc sa cumpar antigel G13, apa distilata, le amestec in proportile specificate in carte: antigel 40%, apa distilata 60% si torn in bidon pana aproape de maxim.

 

Are vreo influenta faptul ca sunt -12 grade afara si din cauza asta sa pun mai mult/mai putin sau fix pana unde scrie MAX... ?

 

Cam astea sunt dubiile mele...

 

(PS in carte scrie ca se poate folosi si "G12 plus plus" dar cat timp o sa gasesc (sper) G13...)

 

Problema 2: de ce nu s-a aprins  becul din bord care semnalizeaza ca nivelul de antigel este scazut (asa scrie in carte, ca becul respectiv ar semnaliza acest lucru...) Sa fie defect senzorul si sa merg mai bine la service.... ?

 

PS2: masina are 2 ani jumate de folosinta / de la fabricatie. 

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Munteanu

Am avut si eu situatia asta iarna trecuta: antigelul era putin sub minim.

Am fost la service si mi-au zis ca e in regula si ca pot sa astept pana la revizie sa-mi completeze. Si asa am facut si a fost ok.

Iar legat de becul din bord mi-au zis ca se aprinde cand e mai jos de atat.

Mentionez ca am un Polo din 2010, deci probabil antigel G12. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul se aprinde cand nivelul scade mult sub mini. nu mai stiu exact cu cat, dar era parca 1L..ceva sub...daca nu gresesc.

da, tempeartua exterioara CAT SI TEMPERATURA motorului influenteaza cantitatea de lichid.

parerea mea, (nu vad poza, nu am acces la site) dar daca nu e mult sub minim, ai rabdare pana va fi mai cald afara, gen 10-15grade, motorul va fi rece complet (gen..dimineata) si fa atunci schimbul daca vrei sa faci treaba buna.

daca nu ai rabdare, schimba-l cand e motorul rece complet ( ca se scurga tot din motor), si fa schimbul. pe la service-urile mai rasarite sunt pompe speciale care ti-l schimba complet. ca pe ulei. 

La polo al meu nu am verificat ce antigel e, dar stiam ca G12. la audi sigur am G12. si la toate maisnile avute din grupul VAG  am avut G12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa masori ca sa afli punctul de inghet,si daca este sa spunem pe la -28  poti adauga putina apa distilata,din ce vad cam jumate litru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!