Jump to content

Roata rezerva Golf 6


corcio92
 Share

Postare recomandată

Am un vw golf vi din germania care a venit cu kit (pompa electrica, un tub cu o substanta etc.) in loc de roata de rezerva. Ma tot bate gandul ca mi-ar trebui totusi o roata , fiindca pe unde merg eu nu prea sunt vulcanizari la tot pasul , si nici nu imi vine sa ma duc cu janta de aliaj la unu din capatul unui sat ... Nelamurirea mea este daca pot gasi un suport din ala de polistiren care sa intre in roata de rezerva. Eu in locul rotii am un suport din ala in care intra toata la locul lor. Aveti idee daca exista asa ceva si unde se poate gasi? Caut ceva gen http://www.clubtouareg.com/attachments/gallery/files/31664-spare_tire.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e tot la fel, mai grav e ca mie pentru ca am omis sa cer, nu mi-a dat nici cheia de la prezoanele anti-furt, ca atare trebuie sa le scot si sa pun prezoane normale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prezonale pt antifurt mie mi-a dat numai capul ala mic care vine in capatul cheii . Fiecare roata are 1 prezon antifurt si cred ca poti sa faci rost de la dezmembrari de antifurturi si sa le pui la tine, doar filetul de pe roata e acelasi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filetul e acelasi normal, dar mie nu mi-a dat nici cheie  pentru prezoanele normale si nici adaptor pt. prezoanele antifurt. Am sa caut la cineva un adaptor, le dau jos apoi ma mai gandesc ce sa fac: pun prezoane normale sau imi cumpar un set de prezoane anti-furt evident cu adaptor cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt prezoanele normale merge orice cheie normala nu ai treaba , iar antifurtul e doar un cap adaptat cum ti-am zis. Eu zic ca is folositoare antifurturile pt siguranta si merita luate mai ales ca din o masina busita sau ceva nu ar trebui sa te ajunga prea mult. Tot zic de dezmebrari ca poate gasesti una cu tot cu cheie si tot ce nu ai originale de vw si te ajung ceva mai ieftin.

Modificat de corcio92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca merge orice cheie si stiu cum arata un adaptor pt. anti-furt, treaba e ca trebuia neamtu' sa mi le dea in pretul masinii, dar cum eu am fost neatent si nu le-am cerut ....asta e.... tre' sa dau banii pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai ai contactele lui nu? Daca da ai putea sa ii dai un telefon si sa ii spui de masina cumparata, cheie si antifurt iar daca ai noroc ti le trimite. Bine asta doar daca era persoana fizica, daca era dealer nu prea cred ca ai sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am numarul pe contract, era dealer evident nu mai trimite el nimic, iti dai seama ca nu mai recunoaste ca nu mi le-a dat. 

Si eu vreau sa-mi fac rezerva, am facut rost de amvelopa imi mai trebuie o janta la un pret mai rezonabil, dar nu prea gasesc SH pt. ca toata lumea vinde la set de patru iar noua e cam scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, (pt roata cu tot cu suportul de polistiren)1400 lei sau 1600 nu mai retin exact ca asta am intrebat acum un an cand am cumparat-o . Separat cand am intrebat daca da suportul a cam strambat din nas doamna de la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul are polistirenul pe langa roata, la Golf 6 e in roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei roata normala ai nevoie de 3 elemente: cel care se pune in interiorul rotii si are rol de suport de scule, sistemul de fixare al rotii ax+piulita de plastic si polistirenul care inalta tot portbagajul.

Daca pui roata subtire nu iti mai trebuie ultimul. Incearca la alta reprezentanta care are doamne ce nu stramba din nas :)

Eu am roata normala, asa am comandat masina, si este neutilizata, sper sa ramana asa pana dau masina. Si la octavia este tot neutilizata de cand am masina (6 ani). In schimb nu merg "stresat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu, masina adusa din Germania cu kit-ul de pana, aceeasi nesiguranta si la mine in a-l folosi.

Am cumparat din aria vanzari de la un coleg roata slim si mi-a trimis-o impreuna cu suportul, o sa caut un cod daca te intereseaza la suport si poti sa mergi sa cumperi de la un magazin de piese auto. Roata slim poti gasi la dezmembrari sau cauta tot la un coleg ceva sau in diverse anunturi pe internet ca sa iesi mai ieftin.

 

Legat de prezoanele anti-furt, nu am avut nici eu cheie la ele, am mers la un service auto si nu puteau sa-mi dea rotile jos si pana la urma au imprumutat de la service skoda o cheie care s-a potrivit. Am dat comanda de un set nou impreuna cu cheita, m-au ajuns 180 lei (4 prezoane antifurt + cheita lor). 

 

Mai trebuie schimbat si acel surub de prindere care l-ai avut la suportul mare. La mine nu se mai potriveste (e prea inalt pentru suportul din roata slim, am atasat si o poza) dar nici nu am gasit un cod de la cineva ca sa stiu ce sa comand.

 

LE: am fost sa vad si codul: 1k0 012 115f (din cate am inteles, e acelasi ca si la audi a3)

Poti sa ceri un pret aici inainte sa mergi la magazin: http://vwforum.ro/topic/69773-vin-decoder-pr-numbers-oem-parts/

post-37789-0-45581800-1379234707_thumb.j

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BTeo:  surubul pentru tine are codul: 1K0 803 899 B

@ corcio92:  polistirenul de inaltare stg. este 1K6 858 857 B, iar dr. 1K6 858 858 B.

                     surubul de fixare: 1T0 803 899 B, iar oala cu sculele: 1K0 012 115 C.

Legat de antifurt: costa ceva bani dar dormiti mai bine :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@janos, multumesc!

 

Tot legat de antifurt: in parcarile din campusul Tudor din Iasi a ramas o masina doar pe butuci si am mai vazut poze pe net cu un s klasse, deci se intampla si de astea cu toate ca parca nu-mi vine sa cred.. deci, cum ai zis si tu, mai bine sa dormim bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KimDiesel Ce vrei sa spui prin stresat? Nu te gandesti la tb cu roata sau nu mergi mai tare? Eu nu ma gandesc cand sunt la drum ca vai fac pana dar totusi cand stau pe acasa mai rasare cate o idee asa..

@ janos Sa traiesti si ms mult de coduri. Surubul de fixare il am culmea ... o sa sun maine la vw sa vad care e tb cu polistirenul si cu oala de scule. 

@BTeo a mai fost un post cu roata de rezerva la GTI si explica un coleg acolo ca tb sa fie roata pe dimensiuni apropiate de rotile normale fiindca se da peste cap esp / asr fiindca detecteaza doua viteze diferite la roti , dar mai erau unii care spuneau ca nu are nimic. Legat de antifurt si campusul Tudor din Iasi :) acolo am stat un anul trecut , dar nu am avut surprize inafara de o usa putin stearsa de o domnisoara incepator.

 

Aseara totusi am realizat ceva , eu de vara am jante aliaj 225/45/r17 si iarna tabla 195/65/r15. Eu ce dimensiune sa caut pt rezerva ...

Modificat de corcio92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre cele 2 circumferinte este de 0.61 mm adica 0.03%. Acuma stiind aceste date voi decideti, insa eu as merge pe o roata de rezerva ieftina (de preferat de iarna), oricum la diferenta asta ESP nu sesizeaza nimic.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acea roata slim care am luat-o, T125 70 R16 e roata slim cu care vine echipat golf-ul din fabrica, indiferent daca e echipat cu 15,16 sau 17, altfel nu o cumparam (mai am si o kia ceed echipata din fabrica cu roti pe 17 si roata de rezerva are aceleasi dimensiuni) deci nu cred ca sunt probleme daca o folosim. Am citit si eu tot topic-ul respectiv.

 

Oricum, sper sa nu o folosesc vreodata si sper nu o folositi vreodata, dar in caz ca o voi folosi e doar pentru a ajunge la cea mai apropiata vulcanizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@corcio92, cand am luat golful, roata normala venea doar la optional, pe care am zis ca l-am pus pe masina. De regula merg mai tare, si nu vreau sa merg stresat. Pana si roata aia subtire mi se pare nesigura. Daca se intampla sa fi noaptea pe coclauri si sa faci pana nu e tocmai un scenariu placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut , 

pot sa folosesc ca si roata de rezerva urmatoarea janta , 5x112 7jx16h2 et37 ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am gasit o roata de rezerva noua pe 16. Pretul e tentant, dar as vrea sa stiu daca suportul ala de polistiren se gaseste in varianta pentru 16". N-as vrea sa stau cu cricul si cu carligul de remorca imprastiate pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pentru roata normala, am eu din fabrica, a fost la optional daca alegeai roata normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca pe bluemotion veneau cu kit sau poate asa a ales neamtu cand a luat masina.........nu stiu. 
Ideea e ca nu-mi place si stau stresat la volan. O sa-mi iau o janta noua si un cauciuc pe 16, dar voiam doar sa stiu daca am sanse sa gasesc cutia aia pentru cric si carlig, ca sa intre intr-o janta pe 16. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!