Jump to content

Cum Inlocuiesc bec semnalizare ?


DUCU STROE
 Share

Postare recomandată

masina este cea din semnatura si nu reusesc sa gasesc o cale de acces sa schimb becul de pe dreapta...

ma poate ajuta cineva cu o schema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu reusesc sa gasesc o cale de acces sa schimb becul de pe dreapta...

"pe dreapta" sunt cel putin 3 becuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa numele topicului evident este becul de la semnalizare

greseala mea pe fata :D

Modificat de DUCU STROE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e Audi B5 si ai farul impreuna cu semnalizarea trebuie sa-l dai jos. Sunt trei suruburi cu care este prins farul, se vad de sus . Le desfaci si trebuie sa tragi apoi farul spre in fata, cu grija , miscand stinga dreapta. In spatele semnalizarii este un capac pe care trebuie sa-l rotesti un sfert de arc de cerc si iese cu tot cu bec. O sa fie mai greu sa pui inapoi farul, dar cu grija si rabdare ai sa reusesti sa-l pozitionezi la locul lui. Dupa operatia asta trebuie sa faci reglajul luminilor ca s-ar putea sa bata aiurea. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema am vazut ca este alta..

becul e ok dar merge acum cand vrea el daca bat in geam isi revine imediat stie cineva ce poate fi :)

Modificat de DUCU STROE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, un contact prost. Solutia este sa "infigi" mai ferm becul in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform procedeului de dat jos becul este foarte complicat sa ma apuc singur de facut operatiunea asta...

eu cautam o solutie mai usoara dar vad ca nimeni nu cunoaste alta si cred ca trebuie sa apelez la un service din pacate pentru schimbarea unui amarat de BEC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se poate si fara sa dai jos farul. In spatele farului, lanfa filtrul de aer trebuie sa fie un inel de plastic gri cu un arc la capat. Chestia aia se agata de marginea farului ca in desen. Dezagata arcul acela (tragi de inel) si poti da jos semnalizatorul. Eu iti recomand sa schimbi becul. Poate fi rupt filamentul si sa faca contact cand vrea el sau cand il lovesti tu!!!

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul de mai sus nu exista la Audi A4 B5. Eu am avut aceeasi problema Ducu Stroe. In mufa trebuie sa mai departezi lamelele sa faca contact cu becul. Nu iti garantez ca mecanicul te va rezolva...iti spun din propria experienta ...am ajuns sa mi-o repar singur dupa ce am fost la mecanic. Oricum nu inteleg de ce ai mai postat daca nu vrei sa faci tu treaba. Eu cred ca mi-am facut datoria.

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am postat tocmai ca sa schimb eu acel bec nu ca sa ma duc la mecanic... dar avand in vedere ca exista posibilitatea sa se deregleze farurile nu stiu daca este bine sa imi asum acest risc mai ales ca la mine are si senzor de intuneric care habar nu am unde se afla si au si reglare automata a inaltimii bataii farurilor deci nu stiu daca merita sa umblu

Modificat de DUCU STROE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu schimbarea becului de semnalizare dar pana la urma la service

a durat aproximativ 15 min si a costat 10 RON.

Procedeul destul de simplu : s-au inlaturat capacele care acopera becurile de la faza scurta si lunga si cu putina indemanare din partea unui mecanic a reusit sa scoata becul de semnalizare cu tot cu firele care al alimenteaza.

becul nu avea nimic asa ca a curatat contactele care al alimenteaza l-a pus la loc si acum merge perfect.

Oricum va multumesc de ajutor si cu sigurantza o sa va mai deranjez si cu alte intrebari stupide...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se pare ca am si eu un contact imperfect. Becul de semnalizare pe dreapta merge cand are chef sau cand il "ciocanesc". Am incercat sa ajung la el dar hell, e imposibil. Sigur e o smecherie ca sa poate fi schimbat usor dar eu nu am descoperit-o. O fi ca la Audi 80 B4 la care se scotea semnalul cu totul prin fata? Am incercat usor dar mi-a fost frica sa trag prea tare de el si nu am observat nici o clema, nimic.

Semnalizarea e separata de far....

@DUCU STROE: tare indemanatic mecanicul ala, eu nici cu varfurile degetelor nu am ajuns la bec desi am scot capacul de la becurile din far :):)

Help please?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am si eu un contact imperfect. Becul de semnalizare pe dreapta merge cand are chef sau cand il "ciocanesc". Am incercat sa ajung la el dar hell, e imposibil. Sigur e o smecherie ca sa poate fi schimbat usor dar eu nu am descoperit-o. O fi ca la Audi 80 B4 la care se scotea semnalul cu totul prin fata? Am incercat usor dar mi-a fost frica sa trag prea tare de el si nu am observat nici o clema, nimic.

Semnalizarea e separata de far....

@DUCU STROE: tare indemanatic mecanicul ala, eu nici cu varfurile degetelor nu am ajuns la bec desi am scot capacul de la becurile din far :scratch::)

Help please?!

la mine e simplu tinand cont ca am faru' separat de semnal ....nici nu trebuie sa dau faru jos.... e un surub de plastic sau poate chiar un surub normal exact unde se imbina faru cu semnalu tre sa te uiti bine ca nu prea se vede.... oricum dupa ce ai desfacut ala tragi usor de semnal si iese...foarte simplu.... ( m-am chinuit vreo ora sa-mi dau seama de asta) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam eu ca e o smecherie. M-am chinuit totusi si am impins de firele alea si vad ca merge neciocanit. De curiozitate, cand imi vin becurile de far (am unul ars) am sa ma joc si la ala

Multam bugytheman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@bugytheman cred ca te-ai inselat! Acel surub de plastic NU este pentru desfacerea semnalului, cred ca e pt reglat farul.

Mi s-a ars un bec la semnal si a trebuit sa-mi dau seama cum naiba se scoate

Asadar: privind de sus in jos spre far (vedeti poza), langa surubul acela de plastic e un ansamblu tot din plastic. La mijloc se afla o clema din plastic care se da intr-o parte dupa care se apasa pe .."piciorusul" care venea fix deasupra clemei, e voila, iese semnalul. Dureaza fix 30 de secunde. Atasez si o poza, din pacate nu e foarte clara fiind facuta cu telefonul

post-1105-1182009458_thumb.jpg

Operatiunea e valabila pt ambele semnale cu mentiunea ca cel de pe partea pasagerului necesita intai scoaterea tubulaturii de admisie.

Se pune la loc foarte simplu avand 2 picioruse (sus si jos) care intra in cate un lacas pentru ghidaj.

Succese!

P.S. Neavand bec la indemana voi repeta operatiunea maine. Am sa incerc sa fac o poza mai clara, poate mai multe, pas cu pas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
rasheedkpenny

@blueyed - o scurta intrebare... inlocuirea becului de semnalizare ai facut-o pe A4 B6? M-am tot chinuit si eu zilele astea sa inlocuiesc becul (al meu e pe partea soferului) da' n-am reusit. Poti sa ne spui inca o data cum ai procedat?

le: eu am xenon pe faza scurta

Modificat de rasheedkpenny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe B4 am facut schimbarea. Semnalul e separat de far, nu ca la B6 unde e integrat in far.

La B6 am si eu xenon (nu c-ar avea mare importanta) dar mi se pare aproape imposibil sa ajungi la bec fara sa dai farul jos. Nu a fost necesar pana acuma sa schimb decat un xenon dar m-a ajutat borisake cu demontatul farului. Nu mi s-a parut mare inginerie dar unde nu ma pricep, nu ma bag.

LE: poate te ajuta asta:

For an Audi A4 year 2001-2005:

There are 4 screws that hold the head light unit in place, you need to remove the complete unit to gain access to the bulbs.

1. you will have to mask off the bumper under the head light first, this will stop you damaging the paintwork.

2. you now have to pull off the electrical connector block this is done by squeezing the small bridge on the side of the block.

3. remove the top 2 screws completely, then slacking off the bottom 2 screws but don't remove them.

4. now slowly pull the head light unit out being careful not to damage the paintwork.

5. lay the unit on a towel to stop it from damaging whilst you unclip the back cover, these bulbs are H7 55 watt.

6. replace bulb and reinstall same as removal. job done.

The two bolts at the rear can be difficult to locate first time. Looking at the nearside headlight the lefthand side one is level with the base of the headlight about halfway along its side. The right hand side bolt is hidden below the cables that come out of the inner wing and run directly behind the lamp cover. You'll need to cut the clip holding the the wires in place to gain access. Matchstick fingers are also handy!

Sau AICI cu poze

http://www.danieleduca.it/audia4light.php

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
rasheedkpenny

Mersi pentru raspuns... acum l-am vazut. :D

Intre timp am schimbat becul la service - am stat langa masina - si ca sa il schimbe au dat farul jos. Nici macar nu era ars, dar nu mai facea bine contact. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!