Jump to content

New love :) golf4 2006 1.9 arx


puricele

Postare recomandată

Depinde ce 1.9..., daca e cel de 101 cp nu e mare diferenta. Se simte ceva mai mult cuplu, dar la cum se misca as alege oricand 1.6 16v 105cp in detrimentul dieselui de 101

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu

Asa e, dar nu ca si performanta. Am plimbat de curand pe cineva ( Frostyy) care are tot axr cu al meu 1,6 si a ramas uimit cum se misca cand ajungi cu ea la 5000-5500 rpm. Nu e vreun Gti, dar se misca mai bine decat dieselul , care este si mai greu, si mai jos cu 4 cp

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu

Testat pe ambele masini personale Golf 4 Variant una 1.9 tdi AXR si una 1.6 105 CP. Sincer, nu se compara diesel-ul cu benzinara, chiar daca merge mai mult in ture benzina dar cuplul e cu mult mai bine la diesel. Parca iti da o siguranta mai mare.

Link către comentariu

Asa e, dar nu vorbesc doar de cuplu.

Am incheiat...ca suntem off topic

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu

ehehe...

un m-as mai intoarce la 1.6 nici batut :)

este adevarat ca inca nu am avut probleme cu intretinerea dieselului, care ar fi singurul detriment fata de benzina.

consumul la mers normal, schimb la peste 2500rpm este de 8 in galati, merg ~5km pana la servici,

Am fost super multumit de benzinar dar pana m-am urcat in RFL (actualul)

Cum am facut drive-testul in targ cu el, gata, m-a cucerit!

Am mers cu golful unui cumatru ,1.6, si calcam acceleratia si ma miram ca nu tzasneste masina :soothe[1]:

in cazul meu aspectul, starea masinii si dotarile au contat. daca gaseam 1.6 16v acelasi an si cu aceleasi dotari ramaneam tot pe benzina, dar e mai bine asa!

Sa fin samatosi si sa ne bucuram de masinile noastre, fie ca sunt benzina sau diesel, fie ca au 75cp sau 200cp :icon_thumleft:

Urmeaza huse la comanda, ca balaurii astia mici isi pun piciorusele pe unde apuca+ciocolata :eek:

 

sa nu uit: nu ma tenteaza chip-ul, imi este suficient cum trage acum, m-i separe o masina exact pentru nevoile mele.

 

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu

Gata nu mai ai BBA pe masina? Erai cu aceleasi numere ca ale mele daca tii minte:))

Oricum frumoasa masina si sa o intretii f bine si sa o tii clean and original

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

da, din pacate am lasat nr pe masina veche, acum parca imi pare rau :(

Da, vreau sa o tin cat mai aproape de original, poate voi pune deoparte ceva pt un rand de jante.

 

Multumesc!

Link către comentariu
  • 8 months later...

viata e o curva :)

masinuta a primit un EGR nou noutz, dar a fost vaduvita de un capac de la spalatorul de faruri :(

daca ai un capac pune anunt pe m..... :)

 

 

post-15932-0-95542400-1406699375_thumb.j

Link către comentariu

Esti norocos, mie mi-au furat si spalatorul nu doar capacul...tot pe partea stanga.

Link către comentariu

Am gasit la 65ron OEM, pregatit pt vopsire, aveti idei cum se pot "proteja"

Multumesc!

Link către comentariu
  • 3 years later...

Salut!
Nu am mai scris de ceva timp.
Masinuta merge in continuare ca in prima zi :) Incapatanata rau :biggrin:

Am schimbat acum ~3k kitul de ambreiaj, cu masa dubla LUK, in rest numai consumabile.

In curand, la primavara, urmeaza ceva bucse pe spate si posibil si amortizoare.
Merg in continuare cu ulei mobil 2T in motorina 1:200.

Masina are acum 240mii pe ceas + 50mii lasati la prinul samsar :scratch:

Drumuri bune!

Link către comentariu
  • 1 year later...

Topicul se poate inchide!

Masinuta intra la vanzare!

A fost inlocuita de ROTH, un golf 7, 11.2013 pentru care voi deschide un alt topic!

Multumesc!

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!