Jump to content

Cu ce curatam adezivul de parbriz de pe caroserie .


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

Sal.,

Am si eu o intrebare, dar mai intai sa va explic ce vreau sa fac .

La masina din semnatura am montat un eleron pe capota portbagajului care e lipit cu adeziv de parbriz denala negru Wurth (de teama hotilor) .

Acum am luat unul OEM care pe mijloc vine cu banda dublu adeziva iar pe laterale se lipeste tot cu un fel de solutie de lipit parbrize dinaceea neagra .

Cu ce sterg adezivul ramas pe capota portbagajului dupa dezlipirea actualului eleron ?

Stiu ca este un fel de radiera ce se pune in mandrina la bormasina si cu aia se sterge, dar nu stiu de unde sa cumpar iar GOOGLE nu-mi gaseste asa ceva, ma da ba la radiere auto ba la radiere de folosit la scoala .

Multumesc.

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google Solutie Indepartat Adeziv - Sonax Profesional [sO853300]

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot la un centru de montat parbrize ar trebui sa intrebi. un adeziv clasic iese cu spray-uri cu solventi (sonax, mafra, acrysol)sau cu benzina.

adezivul de parbrize e un silicon cauciucat. 

de radiera in mandrina nu am mai auzit si mi se pare riscant, sa nu te duci adanc sa atingi vopseaua, la turatia mare a bormasinii arzi lacul imediat.

 

poti incerca sa tai din adeziv cu lama de cutter si sa lipesti peste, daca montajul permite denivelari mici ale suprafetei

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca vrei solutie sigura, este pe original solutie de curatat resturile. Insa iti recomand sa mergi la un centru de montat parbrize sau la reprentanta si sa-i rogi sa te rezolve pt un ciubuc.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceasta problema.

  Am ignorat situatia, ca sa nu afectez vopseaua.

 A disparut cu timpul, in cateva luni, dupa ce-am spalat masina de ,,N'' ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot la un centru de montat parbrize ar trebui sa intrebi. un adeziv clasic iese cu spray-uri cu solventi (sonax, mafra, acrysol)sau cu benzina.

adezivul de parbrize e un silicon cauciucat. 

de radiera in mandrina nu am mai auzit si mi se pare riscant, sa nu te duci adanc sa atingi vopseaua, la turatia mare a bormasinii arzi lacul imediat.

 

poti incerca sa tai din adeziv cu lama de cutter si sa lipesti peste, daca montajul permite denivelari mici ale suprafetei

Sal.,

Radiera aceea de care spun eu nu afecteaza deloc suprafata lacului de pe vopsa deoarece nu adera la el .

Ea nu adera decat in prezenta cauciucului (in speta adezivii de lipit parbrize) .

Am mai folosit odata ca imi lipise primul tinichigiu stramb eleronul .

O sa incerc si cu solutia de la colin dar nu vad sa aibe mari sanse pentru ca nu e un adeziv subtire genul celui ce ramane de la colantari .

Mai astept raspunsuri si solutii .

O zi buna . 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la service-uri, la magazinele care vand produse de vopsitorie auto, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta,am pus un hayon cu stergator si bonus avea si eleron ( de la o Octavia RS) si a trebuit sa-l vopsesc la culoarea masinii. Cei de la service au scos eleronul cu " ranga" si apoi au razuit mecanic resturile,chit,filler si vopsea. Nu stiu sa fie vreo solutie pentru curatare care sa nu atinga in niciun fel vopseaua, mai ales la ce strat  de lipici tine un eleron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_221

Am incercat deja dar tinichigi-ul meu nu mai poate face rost de o astfel de radiera .

 

Dexterino

Mai omule !!!!!!!!!!

Nu ma intereseaza alte solutii inafara de acea radiera .

Cum naiba gandesti tu, ca pentru schimbul / dezlipirea unui eleron vechi si lipirea unuia nou sa revopsesc o capota intreaga ????????

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca asta trebuie sa faci!!!! Asta am facut eu pt. ca trebuia oricum vopsit elementul. Nu o lua asa in tragic! Acea scula, "radiera"se gaseste pe site-uri de scule, am vazut-o la service,se foloseste intr-un fel de bormasina pneumatica, cu o turatie destul de scazuta,si se intrebuinteaza la curatarea dubluadezivului cu care  se monteaza bandourile. Poti cumpara una si sa incerci sa cureti dar nu cred ca vei avea vreun rezultat. Se va toci fara sa curete. Siliconul sau adezivul bicomponent pt. parbrize e cu totul altceva fata de o banda dubluadeziva. Sau, daca nu iti tremura mana, tai cu o lama de cutter paralel cu capota, cat mai aproape de ea,cu atentie, siliconul ala,iei grosul apoi incerci cu radiera.

 

Uite ce poate face Google: http://www.vopsitorietinichigerie.ro/catalog/discuri-tampoane-cutiteperiute/

 

tn_d2bdb222969ea57375525b0963198471.jpg

Disc pt îndepartarea de adeziv, 125mm
Cod produs: 10128

 

Acum ca am gasit in tara noastra ce (crezi ca ) ai nevoie, mi-am spalat pacatul de a gandi intr-un fel deranjant pentru tine?

 

Uite ca am mai gasit: http://www.sprintcar.ro/accesorii-vopsitorie/abrazive/111-diverse-produse-abrazive.html

sau aici: http://www.romservice.ro/3m/disc-curatare-vopsea-csd-150mm_p_737.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa ceva ma intereseaza .

Multumesc .

Sa vad acum daca dau si la bucata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu reusesti sa iei o bucata de la vreuna din firmele alea,mai cauta cu Gogu pe site-uri de materiale de vopsitorie auto la sectiunea Abrazive sau accesorii vopsitorie. Ai mai putea sa cauti un service care sa curete in locul tau adezivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

despre asta vorbeam mai sus, poate merita incercat.

PS: mai e si un link, unde scrie despre alpicarea lui. http://vwts.ru/body/g5/g5_66-05.pdf

sau http://www.golfgtiforum.co.uk/index.php?topic=25832.5;wap2

post-34985-0-98951700-1377351942_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. Asta pare cea mai buna solutie,aia cu discul din cauciuc e greu de crezut ca ar avea vreo sansa. Acum nu mai are de facut decat sa comande folosind codul pe care l-ai postat si sa speram ca va curata si adezivul de la Wurth. Pe acelasi principiu poate intreba la Wurth de un solvent pentru acel adeziv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca WD40.Am scos cu el stickere vechi de 11 ani,alea groase de reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si au ajuns si kiturile de radiere de la INDASA .

Asa arata un KIT :

post-20331-0-95419700-1377860931_thumb.jpost-20331-0-88477400-1377860936_thumb.jpost-20331-0-45487600-1377860941_thumb.j

Acum sa vedem ce o sa iasa si daca o sa se stearga acel adeziv de la WURTH .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat o radiera si de unde ai luat pana la urma, poate vor si altii sa cumpere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

Daca cineva doreste sa stearga adeziv-ul de tip cauciuc WURTH poate folosi aceasta solutie pentru indepartat adeziv-ul OEM VW .

E cam scumpa 150 RON dar face si treaba .

Da spalti zona dupa folosire daca doriti sa relipiti ceva in acel loc .

post-20331-0-36554600-1378651211_thumb.jpost-20331-0-77504500-1378651222_thumb.jpost-20331-0-64568500-1378651234_thumb.j

O zi buna si spor la frecat .

Nu foarte agresiv frecusul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca radiera nu si-a facut treaba pentru care ai cumparat-o. Eram precis :blah:. Ai ajuns la solutia optima,cea oferita de colegul marius1982.11.

 

Ma bucur ca ai rezolvat si acum stim si noi ce sa folosim in astfel de cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,

Radiera nu am mai folosit-o deoarece o mare parte a adezivului a ramas pe eleronul vechi .

Si daca sa intamplat asa si vazand ca banda adeziva de pe eleronul nou nu vine peste resturile de adeziv de la cel vechi am zis ca nu are rost sa curat toata capota ci doar in partile laterale unde se lipeste cu adeziv eleronul nou doar ca in momentul in care m-am apucat sa curat in capete am observat ca se ia foarte usor resturile de adeziv si m-am pus pe frecat .

In 30 de minute era capota bec .

Nu stiu ce fel de solutie este ca nu miroase nu ataca pielea si vreau sa zic ca adezivul vechi se umfla pur si simplu si il dezlipeai tragand de el ce pe un abtibild .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deci tot la adhesive romover ai ajuns. Bine de stiut ca da rezultate, ar fi culmea sa nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sprayul de contacte (wurth cred) dizolva de minune adezivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, e eficient in multe cazuri, insa aici e vorba de un adeziv poliuretanic asemanator cauciucului si nu se dizolva cu spray de contacte, ci cu solventi specialidupa cum scrie mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!