Jump to content

Cablu usa fata - interior


Executron
 Share

Postare recomandată

Salutari!

 

Azi vroiam sa deschid usa din interior si hop. A facut poc si mergea in gol manerul. Am dechis usa din afara. 

 

Scot fata de usa si descopar ca s-a rupt cablul dintre broasca si manerul interior de deschidere a usii exact unde este carligul :(

 

Intrebari : 

 

1. Pot sa sudez carligul mic de cablu inapoi?

 

2. Ca sa schimb cablul respectiv trebuie demontata toata usa? Inclusiv fata metalica pe care sta macaraua geamului? 

 

P.S. Problema ar fi ca am scos cele 10? suruburi de 10 din fata metalica a usii dar parca ca mai este tinuta de ceva (ceva nituri pe undeva?...)

 

Ms mult!

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba cablul.

Se scoate geamul si broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am demontat azi si e clar ca trebuie scoasa broasca.

 

Singura problema e ca nu am niciun fel de surubelnita/cheie cu care pot scoate cele 3 suruburi mari. 

 

Imi puteti si mie modelul exact, ca sa pot cere la magazin? E vorba de M8 12 pct Star, cum sunt cele din poza, dar nu stiu cum sunt denumite "in romana". Multumesc! E cumva surubelnita stea in 12 puncte? Am inteles ca nu s-ar gasi f. usor :(

 

P.S. Cumparat cablu de la PBN azi. 48 lei. 

 

dlm_07_sill.jpg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am demontat azi si e clar ca trebuie scoasa broasca.

 

Singura problema e ca nu am niciun fel de surubelnita/cheie cu care pot scoate cele 3 suruburi mari. 

 

 

 

dlm_07_sill.jpg

 

2 suruburi mari.... alt treilea, cel de sus care vine in usa, doar il slabesti pana ajunge la capat de cursa. Nu-l scoti - daca il scoti o sa trebuiasca sa demontezi si partea interioara a manerului, pe al refixa la loc impreuna cu inelul pe care il invarte.

 

el are rolul de a fixa/elibera butucul yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata si operatiunea. Multumesc tuturor de sprijin.

 

Observatii :

 

- cablul nou pare ca e mai scurt, curta clantei fiind mai mica :)

- NU am reusit sa scot broasca cu totul... Am desfacut surubul ala TORX, insa nu am reusit sa scot incuietoarea. In orice caz scotand cele 3 suruburi mari, am eliberat mecanismul cat sa scot cablul si sa-l bag pe cel nou. Nu fara emotii insa, suruburile fiind f..f stranse, la unul din ele s-a cam distrus filetul dar am reusit sa-l deschid. Pare ca fusese introdusa o pasta albastra ca sa le tina stranse. 

- am luat un set de capete MANESMANN, foarte bine, par f. rezistente :)

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scos butucul de la usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

@Al Bundy. Nu reusisem sa scot butucul de la usa, dar cu putin efort am reusit :) Si totul a mers ca pe roate.

 

INSA tot in legatura cu butucul de la usa.... Am o noua problema.

 

Cum usa din dreapta fata se deschidea foarte greu am scos butucul fals de la maner, prin desfacerea prealabila a surubului din interior torx.

 

Cand am vrut sa-l pun la loc ei bine, chiar daca strang surubul torx la maxim NU se blocheaza capacul acela, putand fi scos cu mana. :(

 

Aveti vreo idee inainte sa ma apuc sa demontez usa ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Al Bundy, chiar acum am verificat si daca bag degetul in locul butucului, chiar cu surubul strans la maxim, se misca acel inel. Ce zici, merge fara sa dau broasca jos?

 

EDIT. No chance. Chiar si cu broasca data jos tot e destul de anevoios sa umbii acolo. 

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da manerul exterior apoi ansamblul care tine butucul si pui inelul la loc. Vezi la demontare/remontare sa nu rupi dintisorii ala care tin ansamblul pe usa in dreptul butucului. Sunt cam sensibili

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai.Nechifor

 

Multumesc!

 

Am rezolvat problema :) Din pacate trebuie demontat tot, exact cum a mentionat Mihai, inclusiv ansamblu manerului exterior.

 

Recomand pe viitor tuturor care doreste sa scoata butucul sa nu desurubeze la maxim acel surub torx caci exista sana mare sa iasa inelul acela de pe caneluri. Desfiletati-l 5,6 ture maxim, pana vedeti ca iese butucul, astfel sansele sa iasa de pe caneluri sunt minime!

 

P.S. Eu am profitat de ocazie si am gresat tot ce se putea gresa :) + am izolat cu silicon fata metalica de usa pe care sta motorasul de la geamurile electrice pe unde deseori se scurge apa in masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, inelul de blocare al butucului, poate sarii de pe pozitie, indiferent cat de grijuliu este la demontare. Depinde prin ce a trecut inainte... am gasit deformate in toate felurile posibil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timpita idee cu sistemul acelui inel..cred ca se putea inventa un alt fel de sistem...eu anul trecut am facut praf dintisorii de la suportul manerului..am facut ca toti dracii cand am inteles cu adevarat rolul lor acolo...

la a 2 a portera eram in stare sa umblu cu penseta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu anul trecut am facut praf dintisorii de la suportul manerului..am facut ca toti dracii cand am inteles cu adevarat rolul lor acolo...

De-asta exista manuale de reparatii. ;)

Dintii aia sunt chiar foarte bine ganditi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta ce sa iti raspund mai mult decat ca sunt un mic cap patrat  :001: ...am crezut ca pot si singur ''ce, nu tot un om l-a facut, eu ce am'' ....

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se potriveste cablul de la broasca de pe alt model in afara de b6?

Ma refer la modele mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg intrebarea. Tu ce model de masina ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste cablul de la broasca de pe alt model in afara de b6?

Ma refer la modele mai vechi

 

Nu, nu au nicio legatura - iti trebuie de Passat B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!