Jump to content

A4 cloncanit rezervor ?!?


asergiu
 Share

Postare recomandată

1) Am un cloncanit ciudat atunci cand rezervorul trece sub jumatate->un sfert. E ca si cum s-ar lovi motorina de peretii rezervorului la miscari bruste al masinii iniante/inapoi (acceleratii mai bruste, frane, etc). E ciudat pentru o masina din clasa Premium. E nornal ? Am mai auzit pe cineva spunand asta .... e normal anyway.

2) Mai scartaie si ceva prin scaunul de la sofer tot asa la curbe bruste, frane bruste sau accelerari ( pe la reglajul lombar cred - care e electric in cazul meu)

A4 AWX 2002 -131cp limuzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref. 1, am mai citit despre asta si intr-o revista care sumariza cele mai comune "defecte" ale A4 din generatia alei tale. Se pare ca e din seria "asa face toate" (sau cel putin o buna parte din ele) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref. 1, am mai citit despre asta si intr-o revista care sumariza cele mai comune "defecte" ale A4 din generatia alei tale. Se pare ca e din seria "asa face toate" (sau cel putin o buna parte din ele) :P

Este cumva online ? M-as uita si eu sa vad despre ce este vorba.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi zgomot de la punctul 1 ..referitor la combustibilul din rezervor il am si eu cand fac plinul la masina. Adica il aud in primii 10-20 de km si dupa aia gata dispare. Mentionez ca fac plinul cu tot cu rezerva ..deci scot aerul si pun tot timpul pana in gura rezervorului si ma gandesc ca de acolo se aude ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Am un cloncanit ciudat atunci cand rezervorul trece sub jumatate->un sfert. E ca si cum s-ar lovi motorina de peretii rezervorului la miscari bruste al masinii iniante/inapoi (acceleratii mai bruste, frane, etc). E ciudat pentru o masina din clasa Premium. E nornal ? Am mai auzit pe cineva spunand asta .... e normal anyway.

Da...din pacate "este normal", acelasi zgomot auzindu-l eu cand rezervorul este(aproximativ) pe jumatate plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cumva online ? M-as uita si eu sa vad despre ce este vorba.

Merci

Nu, e un Quattroroute mai vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate zgomotol acesta este absolut normal! Am mai facut si eu un topic pe aceasta tema si tot la aceasta concluzie am ajuns! Totusi pe mine ma mira faptul ca zgomotul se aude cand este rezervorul plin!!!!! Cand ajung aproape de jumatate zgomotul dispare!!!

Am reusit sa reduc din zgomot insistand foarte mult pe acea rezerva. Bag motorina pana chiar nu mai intra nici in rezervor si nici in rezerva!! Insist foarte mult la acel butonas, ba mai zgudui si masina ca sa se indese bine motorina acolo (scuzati exprimarea, nu o luati ca atare).

Concluzia: nu te speria , e ceva normal, da muzica mai tare si scapi si de alte zgomote!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate zgomotol acesta este absolut normal! Am mai facut si eu un topic pe aceasta tema si tot la aceasta concluzie am ajuns! Totusi pe mine ma mira faptul ca zgomotul se aude cand este rezervorul plin!!!!! Cand ajung aproape de jumatate zgomotul dispare!!!

Am reusit sa reduc din zgomot insistand foarte mult pe acea rezerva. Bag motorina pana chiar nu mai intra nici in rezervor si nici in rezerva!! Insist foarte mult la acel butonas, ba mai zgudui si masina ca sa se indese bine motorina acolo (scuzati exprimarea, nu o luati ca atare).

Concluzia: nu te speria , e ceva normal, da muzica mai tare si scapi si de alte zgomote!!!

Nu trebuie sa te mire ca se aude cand rezervorul este plin deoarece ..exact cum pateasc si eu ..motorina se loveste de capacul de la rezervor la schimbarea directiei ..cel putin asa imi explic eu .. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te mire ca se aude cand rezervorul este plin deoarece ..exact cum pateasc si eu ..motorina se loveste de capacul de la rezervor la schimbarea directiei ..cel putin asa imi explic eu .. :)

Ok thanks all.

Se pare ca asa e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Am un cloncanit ciudat atunci cand rezervorul trece sub jumatate->un sfert. E ca si cum s-ar lovi motorina de peretii rezervorului la miscari bruste al masinii iniante/inapoi (acceleratii mai bruste, frane, etc). E ciudat pentru o masina din clasa Premium.

Nu vreau sa ma bag aiurea in vorba dar la mine nu se aude cloncanitul ala.

Din cate am inteles de la un mecanic de la un service,la Audi in rezervor ar exista niste "palete" (scuzati expresia dar nici eu nu am fost pe faza cand ala povestea) care au rolul de a reduce "plimbarea" motorinei prin rezervor cand acesta ajunge la 1/2 din capacitate.Acum,daca acele palete (2 am inteles ca ar fi) s-au blocat intr-o anumita pozitie produc zgomotul acela de "cloncanit" pentru ca nu mai lucreaza.

Daca nu e asa nu dati vina pe mine,eu am descris ce am auzit la mecanicul acela care ii descria tot unui proprietar de Audi (care avea exact aceeasi problema ca voi) si caruia ii spunea ca nu are ce-i face deoarece nu poate demonta rezervorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ma bag aiurea in vorba dar la mine nu se aude cloncanitul ala.

Din cate am inteles de la un mecanic de la un service,la Audi in rezervor ar exista niste "palete" (scuzati expresia dar nici eu nu am fost pe faza cand ala povestea) care au rolul de a reduce "plimbarea" motorinei prin rezervor cand acesta ajunge la 1/2 din capacitate.Acum,daca acele palete (2 am inteles ca ar fi) s-au blocat intr-o anumita pozitie produc zgomotul acela de "cloncanit" pentru ca nu mai lucreaza.

Daca nu e asa nu dati vina pe mine,eu am descris ce am auzit la mecanicul acela care ii descria tot unui proprietar de Audi (care avea exact aceeasi problema ca voi) si caruia ii spunea ca nu are ce-i face deoarece nu poate demonta rezervorul.

E posibil sa ai si tu dreptate. Cum oricum nu se poate face nimic asta e ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si al meu cloncane de rupe pamantul... Cel mai rau este in oras unde pun frane multe... Parca car cu mine niste bidoane cu lichis in permanenta - asa se aude!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal.... probabil defect din fabricatie... se aude parca as avea sticle de plastic goale in portbagaj.. de la 1/2 la 1/3 motorina in rezervor... bineinteles numai la franari mai accentuate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude ,dar a inceput sa se auda sau cel putin sa fie deranjant de cand am incercat o data sa scot aerul prin butonul ala de la rezervor care a zis cineva ca este o rerzerva ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!