Jump to content

Intretinere si inlocuiri in timp


Psycho
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am 5 ani de când am mașina, foarte mulțumit de ea, dar sunt conștient ca odată cu trecerea timpului trebuie înlocuite diverse "consumabile".

Cum îmi place sa am grija de ea, as vrea, măcar în linii mari va rog, sa-mi spuneți ce ar trebui sa am în vedere pentru schimbat.

Mașina are momentan ~66.000 Km.

 

Am fost la o verificare de curând, și mi-au recomandat următoarele:

  • rulment drepta fata [se schimba pereche cumva?]
  • pufere amortizoare spate [crapate]
  • bucse bascula mici fata

Mi-au mai recomandat sa fac și schimbul de distribuție, pentru ca a facut 5 ani [deci au îmbătrânit cauciucurile]

 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

tampoanele amortizor spate -90

lei - Sachs ; bucsele alea TRW - 250 lei ambele :) eu am cu a mea 105 mii , are 5 ani jumate ai nu am schimbat inca distributia .

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt bucsele mici, nu sunt 250 lei.  Sunt 40 lei/ buc pe Lemforder. Iar cele mari sunt 50 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele pe la 100k, ca idee, sau dupa ce sa-mi dau seama ca ar trebui schimbate ?

Discurile de frana, banuiesc ca si astea pe la 80-90k in functie de uzura desigur. Pana acum am schimbat placutele pe la 45k si merge ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

105000 si 6 ani vechime, 80% din km rulati in afara orasului , am schimbat distributia acum un an, placutele originale le-am dat jos la 103000 inlocuite tot cu originale, discurile nu am de ce sa le schimb.

La suspensie am schimbat acum o saptamana tendoanele spate, cost 280 buc. Toate piesele au fost puse originale.

In rest revizii la maxim 10000km sau un 1 an cu schimbarea tuturor filtrelor. ITP trecut cu brio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

La cine mai exact ai facut verificarea? .. mie personal mi-e foarte greu sa cred ca s-a dus rulmentul la 66 000 de km la o exploatare normala a masinii .. cat despre distributie .. cred ca vor sa-ti ia doar banii dar sunt foarte cunoscute polemicile in legatura cu asta. Eu pe a mea am schimbat-o dupa 6 ani si 150 000 de km si cred ca mai tinea inca pe atat. Am si scris atunci ca n-am reusit sa rup dintii curelei nici cu dalta si ciocanul.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Ce marca de rulment recomandati, si ce magazin? Imi uruie rulmentul fata stanga, si trebuie sa-l schimb.

In plus, ce risc daca mai merg mult cu el asa? Roata are un joc mic, cam 1 mm, ridicata pe cric.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce marca de rulment recomandati, si ce magazin? Imi uruie rulmentul fata stanga, si trebuie sa-l schimb.

In plus, ce risc daca mai merg mult cu el asa? Roata are un joc mic, cam 1 mm, ridicata pe cric.

Multumesc.

 

Mario, eu as merge pe SKF, FAG sau RUVILLE. In ordinea asta. Riscurile exista, depinde de gradul de uzura al cementajului bilelor (acelor) din interior. Nu-i ok sa mergi cu zgomot la rulmenti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţumesc pentru sfaturi! Am montat SKF până la urmă. S-a făcut linişte înapoi în maşină, relativ. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!