Jump to content

Zgomote haion golf VI


naeka
 Share

Postare recomandată

Un troncanit foarte enervant (in engleza pe forumuri gasit sub numele de "rattle") ce se aude din spate de undeva, pe denivelari, mici si mari. Personal am golit masina de absolut orice din portbagaj si zgomotul tot nu inceteaza. Ulterior am desfacut cei doi cilindri pneumatici care sustin haionul si am observat o uzura foarte mare (a plasticului) la imbinarea cu "bumbul" metalic al caroseriei. (poza atasata) Am infasurat cei doi bumbi in banda de teflon + wd40 si pare ca zgomotul s-a atenuat destul de mult. A mai intampinat cineva aceasta problema?

 


http://imageshack.us/photo/my-images/203/1hqy.jpg/

 

Nu reusesc sa o atasez normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa reglezi si cele doua tampoane de ghidaj si vezi sa ai bine fixat capitonajul de plastic al haionului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tampoanele au fost primul lucru la care m-am uitat si reglat insa nu a facut nicio diferenta. M-am gandit si la partea de plastic a haionului dar parca vad ca daca o deschid o sa apara si alte zgomote ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe spate un zgomot care inceteaza dupa ce masina se incalzeste sau daca sta la soare.

Avand in vedere acest lucru am exclus partea de suspensie unde este imposibil sa existe acest comportament la cald.

 

Dupa ce am citit topicul acesta am ajuns la concluzia ca acelasi lucru (zgomot hayon) se aplica si la Seat.

Am testat  jocul amortizoarelor pneumatice de la hayon si este exact zgomotul pe care-l cautam.

 

Insa...nu pare sa existe zgomot in nuca in care se prinde amortizorul, pare sa vina de la tija amortizorului cand joaca in corpul acestuia.

Totusi functioneaza foarte bine.

 

Am sa incerc ca prim pas reglarea tampoanelor.

M-am uitat in ELSA si nu imi este clar ce cap are surubul din tampon.

 

Ii rog pe cei care l-au desfacut sa-mi spuna.

Reglarea tamponului de reglaj.pdf

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti demonta amortizoarele si rulezi fara ele. Daca zgomotul inceteaza, e clar ca ele sunt de vina.

 

Surubul din tampon se desface cu un imbus mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea nasoala cu demontatul amortizoarelor este ca acea clema care rigidizeaza si prinde bratul de nuca de metal nu cred ca rezista la prea multe "demontari". Referitor la zgomotul din tija, am remarcat si eu, insa doar la cel din dreapta. Insa, in cazul meu, ambele amortizoare au plasticul "mancat" in zona unde intra nuca in ele si exista un joc si acolo pe care l-am rezolvat cat de cat. Sincer nu vad cum s-ar putea remedia zgomotul din jocul tijei - poate doar prin inlocuirea amortizoarelor cu totul.

Modificat de naeka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai observat ca in cazul in care portbagajul este plin si hayon-ul se inchide prin apasare mai ferma dispare si zgomotul, ceea ce inseamna ca usa respectiva "lucreaza" in timpul mersului.

 

Am verificat ce scrie in ELSA, hayon-ul este centrat, nu am nici un fel de joc in balamale, totul este in regula, deci daca as tensiona putin usa cu tampoanele respective n-ar "lucra" amortizoarele.

 

Cred ca in weekend o sa am timp sa ma ocup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am repozitionat tampoanele de la hayon, le-am scos in afara foarte putin si zgomotul aproape a disparut, zilele acestea sunt in observare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o problema...Daca stie cineva cum pot ajusta haionul pentru k incet incet observ ca se duce spre stopuri. Pe stanga deja se atinge stopul cu haionul.

Postez aici deoarece nu am gasit nici un topic legat de acest subiect. Rog operatorii sa il mute daca este nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Bogdanel2fast

Baieti am si eu un sunet ciudat in portbagaj . Am schimbat telescoape cu flanse cu tot bucse la punte totul pe spate este nou din punct de vedere mecanic . Am demontat toate plasticele am golit portbagajul de absolut tot ce e in el am demontat amortizoarele de la haion . Zgomotul e acolo si cu aceeasi intensitate dupa toate operatiunile. Daca aveti vreo idee care ar fi problema as fi recunoscator ca schimb piese aiurea sunt satul:( . Zgomotul e ca si cum un surub ar zdrangani intr-o cutie de carton. Eu banuiesc ca suportul care tine centura de siguranta de pe stalpul din spate ar fi baiu . Am desfacut si acolo doar ca sa arunc o privire si aparent totu e in regula . Multumesc antipat pt orice sfat . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

La masina din semnatura (un golf 6, variant), de cateva zile, o luna chiar, mi-a aparut si mie un zgomot in zona portbagajului. Dupa cautari repetate si amanutite am constatat ca este de la acel rulou care acopera portbagajul. Fara el, sau fara ca sa fie tras, nu se mai aude nici un zgomot. Acum intrebarea mea este: unde mai exact ar putea sa fie problema? Am apucat de el si tras de cateva ori, fara sa incerc sa-l fixez in pozitia lui fireasca si parca aud un fel de scartait la rulare/derulare. Ce pot face? Se poate demonta cumva si unge ceva, pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut Golf 5 Variant inainte, aceeasi chestie cu 6-le. Scartaitul de la acel rulou cand il intinzi/rulezi vine de la arcul ce actioneaza rularea panzei. Eu m-am trezit cu acel arc rupt la un moment dat, dupa o perioada de scartaieli...ramasesem cu copertina aia in mana cand am tras-o si o facut poc si aia a fost. 

Din pacate sistemul e f prost gandit, este un fel de dop de plastic pe care vine cumva prins/agatat capatul arcului in ceva canel si el se tensioneaza/detensioneaza la rulare. La generatiile mai vechi de Golf-uri, 4 mai ales, este de gasit ceva kit de reparatie pt cazuri de genu, cand se rupe ceva in ansamblu ala se poate repara.

Ideea este ca, acel arc, este invelit in banda de izolat textila, sa nu troncane in carcasa aia de metal unde se ruleaza acoperitoarea. Cu timpul, caldura vara, rulou folosit, ala se cam desprinde de pe arc si incepe arcul sa troncane. 

Poti incerca sa desfaci ruloul, e relativ simplu, ai capetele negre de plastic, le dai jos si ai acces la un fel de capac de plastic alb prins in 3-4 suruburi. Practic in acel capac alb e cumva prins capatul arcului si tensionat. Cand ai scos acel capac alb, ai detensionat arcul si implicit ruloul. Verifici arcul, eventual daca banda aia de izolat textila e alunecata de pe el, pui alta, pui arcul la loc, tensionezi arcul cu acel capac alb de plastic dat jos mai devreme (in sens invers fata de cum s-a detensionat) si montezi tot la loc.

Alt sfat: pe capetele acelea negre ale ruloului, care culca pe capitonajele laterale, poti lipi pe rotunjimea lor sau acolo in locasurile de pe capitonaje ceva garnitura de cauciuc subtire. Gasesti garnituri din alea pt geamuri de se vand la metru pe la menaj sau dedeman, iei ce ii mai subtire si pui acolo 2-3 fasii. Se va intepeni ruloul cand este la locul lui si nu mai face nici mâc.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Se pare ca s-a rezolvat cu zgomotul. :banghead:

Azi dimineata, cand am mers la portbagaj si am umblat la rulou, a facut POC si nu se mai retrage. Cred ca s-a rupt arcul.

Gasesc undeva doar arc de cumparat ?

Pe net am cautat si se pare ca nu se da decat tot ruloul. Pana si pe https://7zap.com/en/  este tot doar ansamblul complet. :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei gasi doar arc de cumparat. Am cautat si eu destul la vremea mea cand am patit-o. 

Varianta 1: alt rulou din dezmembrari, care tine si ala cat tine, ca doar e vechi.

Varianta 2: desfaci tot ansamblul acela unde e arcul, si daca poti, reagheti arcul/il repari cumva.

Ce patisem eu a fost ca acel "varf" sa ii zic al arcului, capatul spirei, fiind agatat in plasticul ala cum am descris in postul anterior, se lungise cumva, si nu mai agata practic in locasul sau....sarea afara.

Am luat un mic cui, incalzit, bagat in acel plastic, am refacut la arc capatul sa pot sa il agat, prins de acel cui si gata. Practic aveam arcul agatat de ceva solid, nu plastic, sa risc sa mai tot scape. 

Pare complicat, dar daca se desface tot ansamblul, e usor de inteles principiul de tensionare/detensionare, unde vine arcul, unde agata si cam ce ar fi de facut.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pana la urma alt rol in afara de cel estetic are acest rulou? Cred ca poti sa mergi bine mersi si fara (cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!