Jump to content

turometrul golf 2


Ralph Mandl
 Share

Postare recomandată

0726797479 Suna maine dupa 10 si am sa incerc sa te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima data cand am dat sfaturi mi-am luat avertisment verbal. Prefer sa ajut in particular, pe oricine are nevoie. Raspund la oricine suna si cere sfaturi ; sau pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Spiridusulverde

Buna am un g2 1.6 D cu bord de benzinar.Toate functioneaza mai putin turometrul se poate cumva sa functioneze si acesta ? Masina este din 87 fost benzinar. Mai multe nu stiu despre inst. electrica nu are Ecu abs sau alte cele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu, turometrul de benzina nu merge la diesel (de fapt merge , dar nu indica turatia reala). Ca legaturi, la benzina impulsurile sunt luate de pe bobina, la diesel - de pe alternator (daca are pinul W). Daca pe alternator nu ai pinul respectiv... iti trebuie si alternator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

Am pinul w am pus un aparat de masurat si cand turez motorul isi schimba valoare deci functioneaza

Deci se duce fir de pe pinul W si in bord unde intra?


Inca o problema nu am lumina pe vitezometru cum as putea rezolva nu am desfacut nici o data bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai ceasurile de bord jos si acolo gasesti 2 beculete :), daca ai o mana mai subtire poti sa le schimbi si fara sa le dai jos de tot, scoti rama si apoi tragi ceasul sa iasa de pe suporti dupa care bagi mana si gasesti becul.

 

vezi sagetile

 

DSCN0686_zpss2qmipyq.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

Bun maine cred ca o sa mesteresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

Mda imi vine sa imi dau cu ceva in cap. :( In incercarea mea de a schimba becul am reusit sa rup dintele de pe cablul de la vitezometru in vitezoimetru.Cablul am reusit sa il fac cu un alt cap de pe un cablu mai scurt si am pus alt vitezometru insa imi arata putin eronat.Sper sa se reglese am pus o data unu de benzinar mergeam cu 50 imi arata 140 dupa 2 saptamani indica normal .Una peste alta nu mai am nici un bec la bord nu stiu ce sa intamplat am pus ambele becuri noi si nimic.Daca nu o sa se regleze de unde as putea cumpara un bord de diesel 1.6 simplu are 2 mufe daca ajuta cu ceva si un cablu .

Modificat de Spiridusulverde
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Spiridusulverde

Nu stie nimeni care sunt pocuril;e pe mufa pentru turometru ? Unde ajunge firul de pe alternator pe mufa neagra sau alba care pozitie?


Tin sa mentionez ca am schimbat bordul cu unul de diesel dar nu sti ucum tre legat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ceasurile sunt cu 2 mufe, instalatia e CE1, daca e cu una este CE2. La tine cum este? Daca am timp, sa ma uit, iti spun maine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

ce1 2 mufe as fi recunoscator ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

Ai reusit sa te uiti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

In fine am reusit singur pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!