Jump to content

Seat Leon Cupra 5F


corad0
 Share

Postare recomandată

DSG6 a dus 500Nm lejer mereu, deci nu exista limitari.

Doar unele modele de DSG7 au retineri in a tolera cuplul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am vazut si eu noul Leon Cupra - la salonul auto din Piata Constitutiei.

La prima vedere, pot spune ca interiorul nu mi a placut mai deloc; in rest, probabil ca este o masina sport f. buna/performanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o cumperi pentru interior :)

DSG pe R oricum are ambreiaje mai solide. Există de asemenea și upgrade pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, insa din pacate esti forţat sa-l iei la pachet cu motorul si caroseria. (Ma refer la interior)

Desi am facut eforturi supraomeneşti, nici eu nu ma pot împacă cu interiorul.

Daca as putea, eu as alege Leon 5F cu interior de Golf 7. Pana si cel de pe Octavia 3 mi se pare mai reusit.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul are ca tinta un public tanar si cu valente mai de "raisar". Design exterior, jante, motor, diferential standard, dcc. Pe ideea esti asa concentrat la condus ca nu bagi de seama unele neajunsuri la interior. Plus ca trebuie sa se vada undeva compromisurile reflectate in pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca as putea, eu as alege Leon 5F cu interior de Golf 7. Pana si cel de pe Octavia 3 mi se pare mai reusit.

 

Daca s-ar fabrica asa ceva, concurenta si-ar inchide fabricile de hatch-uri. :))

Ar fi fost genocid!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place interiorul, ca design cel putin. Ar putea sa dea o impresie mai buna cand stai in masina, dar per total pot sa traiesc cu interiorul ala doar pentru exterior.

 

seat-leon-cupra-2014-22.jpg

 

In ce priveste Cupra pentru exterior si motor :p dar neaparat cu scaunele optionale, cele de FR sunt cam... meh pentru modelul asta!

 

seat-leon-cupra-2014-23.jpg     seat-leon-cupra-42.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru curiosi, se poate configura deja noul Cupra pe seat.ro :) Foaaaarte interesant pretul, nu suna rau deloc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar si dotarile standard sunt ok, e drept, la noi nu are navigatie standard, dar ai jante pe 19, suspensie adaptiva, faruri cu LED si alte jucarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un comparativ destul de interesant intre Cupra si R:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am vazut si eu si cred ca e prea mare diferenta de talent intre cei doi soferi. Tipul care prezinta e clar peste celalalt, care ramane in urma (sau nu se departeaza) mereu indiferent de masina pe care o conduce.

 

Trebuia testat cu acelasi sofer si cu timp, cum au facut cei de la EVO. Si la ei Leonul a iesit mai rapid.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Leon-ul e cu siguranta mai rapid pe un circuit.

E sensibil mai usor din start, mai ales in versiunea cu 2 usi, are pierderi mai mici prin transmisie, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In Germania e disponibil in configurator pachetul Performance, in 2 versiuni: Performance Black, care include: 19 "- alloy wheels" Performance Black "with standard tires analog CUPRA 280, Brembo 4-piston high performance brake system with internally ventilated and perforated front brake disc dimension 370 x 32 mm front, side skirts painted in body color si pachetul Performance Black Michelin Pilot Sport Cup 2, care include: 19 "- alloy wheels" Performance Black "with Michelin Pilot Sport Cup 2 tires, Brembo 4-piston high performance front brake with internally ventilated and perforated brake discs in the dimension 370 x 32 mm front, side skirts painted in car color.

Se pare ca franele disponibile in pachetul Performance sunt aceleasi cu cele de pe TT-RS.

 

Mai multe amanunte in articolul urmator: http://www.seatfansclub.com/2014/07/black-line-white-line-y-performance.html

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest pachet schimba doar franele fata? Ar fi cam ciudat sa ai Brembo pe fata si alt producator OEM pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile postate de mine sunt luate din configuratorul seat.de, nu se spune nimic de franele spate. Oricum, cum pachetul Performance nu modifica performantele dinamice ale masinii, nu vad de ce ar fi nevoie de frane mai mari si pe spate, sunt suficiente cele care echipeaza Cupra 280 fara pachetul Performance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victoriancu22

Pretul este fatastic de bun in Romania. La 33-34000 iti configurezi unul super! Daca se mai simte si dealerul cu un discount scoti unul aproape full la 30000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victoriancu22

GTI pp echipat similar 40900

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aveti idee daca la noi vor baga si versiunea de 265 cai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se stie nimic, dar sincer ma indoiesc ca va aparea si Cupra 265.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la seat si mi-au spus ca nu merita sa aduca si cupra 265 pentru ca eate prea mica diferența de pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania diferenta intre cele doua e de 1300 Euro, nu e chiar asa de mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spuneam in topicul "Seat Leon 5F (2013)" la finele lunii iunie cand am comandat Leonul si ma tenta foarte mult Cupre 265 datorita jantelor de 18" m-am interesat foarte insistent la importator si mi s-a raspuns transant ca in Romania nu se va importa acest model. 

 

E adevarat insa ca in timp se mai poate razgand si importatorul daca exista multe solicitari.

 

Oricum am discutat si ieri despre Cupra, care ma intereseaza in continuare, si mi s-a spus ca exista o cota foarte mica alocata pentru Romania si ca timpul de asteptare este destul lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta mica de pret este doar in capul lor, ca pentru noi chiar conteaza 1300 euro intre cupra si cupra 280.

razdan, la ce anume te referi cand spui ca este destul de lung termenul de asteptare?

2 luni- 3?

hai ca am fi doi care vrem 265, sa ne aduca si noua :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!