Jump to content

VW Caddy Life - jocuri, echilibrari, geometrie...


kliviu
 Share

Postare recomandată

As vrea si eu sa ma lamuresc cum e mai gospodareste de procedat... Am un pic de joc la cauciucuri pe care vreau sa le schimb oricum. ocazie cu care as vrea sa verific si sa schimb ce e de schimbat sa fiu sigur ca macar doi ani imi tace capul. (Cred ca trebuie curind sa schimb si placutele de frina).

Deci, cind se face geometria la roti? Echilibrarea se face la urma presupun... Care ar fi ordinea unei revizii bine facute? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echilibrarea o faci la roti, dupa ce schimbi anvelopele. Nu are legatura cu geometria.  

Geometria o faci cand termini de schimbat tot ce ti-ai propus: bucse, amortizoare,bielete si alte piese ce tin de suspensie/directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dr_junior1980

Vin si eu cu o intrebare :

Acum un an am schimbat bucsele si bieletele antiruliu 

Trebuia sa ii fac geometria ? 

Multumesc si scuzati deranjul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, dupa orice interventie la sistemul de suspensie/directie trebuie refacuta geometria. 

Practic, nu prea face lumea asa ceva. Sunt cazuri in care nu se modifica semnificativ unghiurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, stiu ca nu are legatura geometria cu anvelopele, dar daca vrei sa faci o treaba gospodareasca sa fii sigur ca nu mai ai jocuri, vibratii, zgomote... e bine sa nu faci echilibrarea daca ai probleme la geometrie ma gindesc. Apoi, atit cit ma pricep si eu... schimbi anvelopele si le echilibrezi degeaba daca ai probleme la geometrie. Corectati-ma daca gresesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la neechilibrarea rotilor nu ai jocuri, ai doar vibratii care apar la anumite viteze. 

Se poate face cum zici tu. Rezolvi toate probleme la directie si apoi echilibrezi si rotile ca sa stii ca ai facut o treaba buna.

Depinde de fiecare acum. Eu, de exemplu fac geometria o data pe an sau dupa ce schimb anumite piese, iar echilibrarea rotilor o fac de fiecare data cand schimb setul de iarna cu cel de vara, sau cand schimb vreun cauciuc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dr_junior1980

Pai faci echilibrare chiar daca ai facut deja pe un set , de exemplu pe cele de iarna , faci anul asta  , iar dupa aceea dupa ce le dai jos si le pui la anul faci din nou ? (ma refer aici la janta + anvelopa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a referit la schimbul a 2 seturi de anvelope (iarna - vara) pe acelasi set de jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dr_junior1980:

Da, fac din nou echilibrarea. Am 2 seturi de jante. 

Consider ca asa e normal, in primul rand pentru siguranta mea! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci tot timpul in acelasi loc echilibrarea? S-au doar verifici daca exista dezechilibru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei merg la aceeasi firma. Sau te referi daca in acelasi loc pe janta pun plumbii?

O pun pe aparat, o verific si o reechilibrez daca e nevoie, dar de obicei este nevoie. 

 

Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el. 

Probabil daca tii masina doar pentru oras nu o sa simti rotile dezechilibrate si nu e nevoie e echilibrare regulata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la aceeasi firma ma refeream, si daca verifici dezechilibrul inainte.

 

Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el si familia lui asta e clar, daca echilibrarea se face corect de fiecare data cu siguranta nu poti face decat un lucru bun. Ideea ar fi: daca exista dezechilibru la vreuna dintre roti el exista de inainte de a face schimbul de jante, acesta a aparut cu ocazia rularii/uzurii anvelopei/gropi etc, nu datorita depozitarii de sezon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari! Alt post mai potrivit nu am gasit sa intreb de modelul de jante de pe Caddy mk3. Ce dimensiune au prezoanele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!