Jump to content
Sign in to follow this  
B_o_g_d_a_n

CoC - Certificat de Conformitate

Recommended Posts

B_o_g_d_a_n

Salutare tuturor.

Peste 2 saptamani o sa trebuiasca sa inmatriculez in tara un VW Vento din '94 si am senzatia, din ceea ce am citit pe net, ca-mi va trebui un Numar de Omologare European sau un Certificat de Conformitate.

A mai inmatriculat cineva recent un Golf 3/Vento si sa se fi confruntat cu aceeasi problema?

Am sunat acum la reprezentanta VW de langa mine si mi-au zis ca pentru masinile produse inainte de '97 nu s-a eliberat asa ceva si datele referitoare la conformitate se afla in Brieful vechi. Nu-l am la mine, e acasa, deci nu pot confirma/infirma informatia decat cand ajung acasa. Oricum, a ramas ca se intereseaza la Wolfsburg si ma suna azi in cursul zilei.

F l o r i n

Acum, ca idee - cand am inmatriculat masina mea (anul trecut) - la RAR cand am fost sa fac cartea, m-au intrebat si de acest certificat - daca il am sau nu.... atunci era optional.

Din legislatie, am vazut ca este obligatoriu pentru autovehiculele noi.

Pe site-ul RAR, nu am vazut sa solicite asa ceva http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_s%C4%83_procedez_%C3%AEn_vederea_eliber%C4%83rii_C.I.V._pentru_vehiculele_care_au_fost_%C3%AEnmatriculate_%C3%AEn_UE--197.html

deci, eu zic ca mai bine suni la RAR si vezi ce zic ei.

B_o_g_d_a_n

Revin cu informatii: m-au sunat de la VW si mi-au spus ca pentru masini atat de vechi nu se elibereaza asa ceva. Am sunat si la RAR Cluj unde mi-au spus acelasi lucru: pentru masini fabricate inainte de '97 de VW nu e nevoie de asa ceva. E nevoie doar de Brieful I+II, contractul de C/V si gata.

Excelent :) Am intrebat doar, ca sa nu ma trezesc ca mi se cere vreun document in Romania pentru care trebuie sa platesc la fata locului 400-500 lei, cand as fi putut obtine acelasi document aici mai ieftin sau chiar gratuit.

Case solved :)

Geisterfahrer

Cand mi-am inmatriculat masina in Germania (cumparata de noua din Ro), nemtii mi-au cerut CoC. VW elibereaza CoC gratis numai o singura data, pentru masinile noi. Daca mai e nevoie de el inca o data, costa cativa eur (20 sau 50 EUR, nu mai retin exact).

felecanraul

Salut, detine cineva un CoC pentru un VW Golf 5 Sportline BKD, 2005, care poate sa-mi spuna daca in acel certificat apare dimensiunea anvelopelor 225/40/18 ??

Am nevoie de asa ceva la RAR pentru a-mi trece in carte noile roti de vara si din pacate pentru acest CoC trebuie platit 72 euro. Inainte de a plati as vrea sa stiu daca pe masina mea merge din fabrica montat acest set de jante sa nu platesc degeaba acei bani.

E cineva amabil sa ma ajute, va rog ! 

Multumesc ! 

v@sy

Posteaza in aria Golf5, pentru ca aici este aria Golf3.

gelu14_82

Bună ziua.....am mare și urgentă nevoie, pentru inmatricularea unei masini din Romania în Italia, de Certificatul de Conformitate (COC)....sunt al doilea prorietar al mașinii, cumparata de noua din Ro, marca VW Passat CC, an 07/2011 și nu știu unde să mă mai adresez pt obținerea acestui document ..... multumesc oricui ma poate ajuta...

GTD

Il poti solicita de la producatorul autoturismului costa 71.4 eur 

gelu14_82

Pot face asta la orice Dealer Volkswagen Romania ? multumesc mult de sfat