Jump to content

ITP la TDI


hiro
 Share

Postare recomandată

am facut itp la inceputul lunii Octombrie la brady trade pe bd Timisoara.

mi-au spus ca vor tura tare motorul.

opacitate: 0.8.

masina avea la data testului aproape 134000 km. de la 118000 km are chip TCM turbo (de fapt pe atunci cred ca nici nu exista firma :D ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut revizie la Avia Pantelimon.

500 000 rol, 40 minute..turata de 3 ori, nu exagerat..nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si analizorul de gaze (de fapt opacimetru ca sa fiu mai exact) era in tzeava de evacuare sau nu? :D :D :lol: :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consider ca trebuie sa aduc la cunostinta membrilor forumului ca din data de 01 oct 2005 a aparut o modificare in privinta procedurii de redobandire a certificatului de inmatriculare, in cazul retinerii lui ca urmare a unor nereguli la masina. Si anume constatarea ca masina corespunde din punct de vedere tehnic se va face NUMAI de catre sucursalele judetene RAR. Deci atentie mare cu ce masina circulati !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul a admirat TDISPY-ul si a facut comparatie intre temperatura uleiului data de scula lui si ce citea pe SPY (mai putin la el cu 1grdC)

<{POST_SNAPBACK}>

Ce este TDISPY ?

Cum functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

facut si eu acum 1 ora ITP-ul.

opacitate 0.41.

kilometri 162 000.

e de bine ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este TDISPY ?

Cum functioneaza?

Utilizand search se poate gasi topicul “Tdi Engine Spy

In ceea ce priveste ITP am fost si eu azi cu o masina si am aflat ca daca se depaseste termenul la care trebuia facuta inspectia si suntem opriti in circulatie pentru un control, se risca amenzi de mii de RON, iar certificatul si numerele de inmatriculare se retin, de catre agentul constatator, urmand ca ITP sa se faca la RAR … deci atentie mare …

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-au gasit noxe. iti dai seama daca si eu poluez unde-s ma jegurile de la RAR sa se ia de toate reblele de 102 care merg prin oras sau toate basculantele...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa n-ai probleme cu debitmetrul sau cu comanda turbinei. Altfel nu are cum sa iti iasa "noxe". Spun cu ghilimele pentru ca la Diesel nu se verifica noxe ci doar opacitatea gazelor de evacuare. Sau poate nu ai turat bine motorul inainte sa mergi la ei sa cureti traseul de evacuare de resturile de funingine acumulate in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta mi-a zis si mosu` ala de acolo m-a intrebat cum merg cu masina. I-am zis ca domol si mi-a zis ca de aia au iesit "noxe". Bine ca stiu, de-acum le dau jar inainte de ITP. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la diesel verifica numai opacitatea gazelor (adica fumul) recomand limitarea EGR la maxim, asta mareste NOx dar reduce drastic fumul, daca la ITP ii intereaza numai fumul..go for it !

Ajut gratis pe cei interesati :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic la WOT egr este inchis, nu-i asa ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Cu mentiunea ca acea valva EGR nu inchide perfect (100%) niciodata din ce am vzut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am venit acum de la ITP.

Totul a fost OK , a durat o ora si jumatate cu teste si poze cu tot.

Pret 100 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu azi la ITP, aveam emotii din cauza EGR dar nu au fost probleme, totul OK, pret: 70 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mardistrans

Va salut

acum am venit de la ITP , totul OK , pret 50 RON la IVAS Galati , durata aproximativa 1 h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
facut si eu acum 1 ora ITP-ul.

opacitate 0.41.

kilometri 162 000.

e de bine ??

Salut

Spuneti unde si cat a costat, va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Bistrita, la reprezentanta Dacia-Reno.

undeva pe la 100 RON, cu tot cu testat amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Am incercat si eu sa fac un italian tune up si mi-am luat amenda :))

Io am parbrizul crapat trec itpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde daca ala vede crapatura :)) . Daca este in campul vizual al soferului in principiu nu treci itp-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca daca e mai mare de 10 cm crapatura nu treci ITP-ul (si politia iti poate ridica talonul pentru motivul asta). Nu stiu in lege cum e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

LoL, Pai pleaca de sus din mijlocul locului soferului pana la mijloc unde face dreapta spre pasager pana in dreptul schimbatorului. Si inca 2 locuri unde e bombardat ciobit 0.5mm.

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am facut si eu ITP-ul la octy2 inainte de tura la Viena, ca a facut 2 ani. Mi-a fost frica de talpa dar nu s-a auzit ca avionul cum am crezut, nu a sarit motorul prin capota si mai ales nu a iesit nici un pic de fum (nici la proba de curatare) si opacitatea a iesit foarte bine (nu mai stiu cat dar mi-a spus baiatul de acolo ca e super - i-am spus ca respect 'legile tdi-urilor'). Apropo, chestia am facut-o la ITP-ul de la Sama Service de langa Barbu Vacarescu si cred ca a fost 120 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau eu sa va intreb ca daca mai e valabila chestia: daca ai mai putin de o luna pana la expirarea ITP, poti sa o mai faci doar la RAR. A mea expira pe 3 feb si atunci ar trebui sa o fac deja, caci pe 1,2 ian nu se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

What? Eu am fost cu ea expirata de vreo doua saptamani si a fost ok. Du-te acolo la Sama ca e de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!