Jump to content

Golf 6 - 1.2 TSI 85 cp - chip pana la 130 cp ?


ilhan02
 Share

Postare recomandată

Vad ca au aceleasi valori de chiptuning pt tsi-ul de 85 si cel de 105. Parca ABT ofera mai mult power (cel putin pt varianta de 105 cai), in jur de 140-145 + garantie + box. Sunt curios daca revo a venit cu vreun soft pt tsi-ul de 1.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele de 85 si 105 CP sunt identice, singura diferenta dintre ele e de soft, asa ca e normal ca ambele sa se duca in aceeasi putere dupa resoftare.

ABT cred ca iese din discutie pentru noi, la 1.500 de euro softul, Revo nu a scos inca soft pentru 1.2 si nici nu cred ca o sa ma scoata.

Pretul e bun, fa resoftarea si revino cu impresii. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca difera niste piese intre cele doua motoare, de ex. chiulasa...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur difera si ceva hardware intre ele deoarece sunt 4kg diferenta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 105 cp are cutie de viteze in 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facuse cineva, undeva, candva verificarea si cam toate codurile erau aceleasi la cele doua motoare, turbina e aceeasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine se arunca sa incerce un chip ? :) la cel de 85 cp ?

de garantie nu zice nimeni nimic.. asa ca e cam nasol.. dar nu pare exagerat 1.2 - 130 cp si fordu eco are 1.0 100 cp..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu ofera garantie unui motor resoftat. Pana si conditiile ABT-ului sunt oarecum dubioase. Ei iti acorda garantie la orice probleme ai avea "din cauza softului" dar nu prea poti sa demonstrezi ca s-a stricat turbina din cauza softului, asa ca...

Si daca la reprezentanta iti gasesc softul (si nimeni nu poate "ascunde" toate urmele unei resoftari, ma refer aici la tuneri) fabrica iti invalideaza/anuleaza garantia la motor. Este un lucru pe care-l faci "pe barba ta" cum s-ar spune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unii tuneri pot reseta nr de scrieri ale softului, si daca iese 1(original), atunci e mai greu pt dealer sa demonstreze softul. doar prin diferiti parametrii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Bogdan_wrc> nu la acest tip de calculator. Resetarile acelea erau valabile pe masini cu electronica BOSCH .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele motoare sunt identice, difera doar softul. Pare destul de simplu (8V, lant) si prin urmare fiabil motorul. Mie intotdeauna mi-a lasat impresia ca poate mai mult cel de 105. Asteptam feedback de la cei care au facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La vremea cand am luat eu masina cei de la Revo nu aveau soft pentru motorul asta. Ultima data cand am veirificat existenta unui soft de la ei a fost pe la inceputul anului trecut. Eu imi pierdusem speranta.

 

Am cerut harta dupa remapare si ramane de vazut daca si cand o voi primi.

http://www.revotechnik.ro/chip-tuning/Volkswagen/Polo/1.2-TSI-105-Cp.html

 

Sper sa revin curand cu aceasta informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nici nu m-au bagat in seama.

Clientii sunt buni doar daca sunt la usa ca sa cumpere ceva. In rest ... mars d'aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cam mult 145 cp din 1.2 tsi ? Adica cam aceeasi valoare este atinsa si de 1.4 tsi cu o resoftare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ciprianconcept

A facut cineva chip la 1.2 tsi 90 cp? Cel pe curea. 

As vrea sa-i fac si eu in viitorul apropiat, dar parca as dori cateva pareri de la utilizatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - 1.2 TSI 85 cp - chip pana la 130 cp ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!