Jump to content

Golf 7 - Retrofit


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

M-am documentat si momentan exista putini (eu stiu doar unul) care ofera mufele de conversie cu tot cu rezistentele necesare + codarea lor. Toate acestea pentru suma modifca de 250e + transport. 

In total se ajunge cu piesele noi la cca 1000e.

Prefer sa fac altceva de banii respectivi, dar nu neg ca mi-ar placea sa le am si daca ajung la un pret decent sh le voi lua. Poate pana atunci vor aparea si mai multe optiuni de mufe de conversie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarile respective se gasesc pe Net iar cine se pricepe putin nu are nici o problema cred:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?8423762-MY17-OEM-Euro-spec-led-tails

http://www.golf7freunde.de/index.php/Thread/5061-LED-Rückleuchten-für-den-Variant/?postID=120848#post120848

Primul e din America dar are destule informatii utile (printre altele cica ar mai trebui si niste conectori 2 x 1K8972928 plus cineva care si-a facut deja) + niste link-uri catre alt forum German, iar al doilea link este al cuiva care a facut deja in DE, deci informatii sunt destule la o adica. 

Dar e scump intr-adevar, financiar clar nu merita. Dar in viitor, cand preturile (daca) vor mai scadea si mai multa lume va face acest retrofit (mai mult feedback deci) - poate fi mai accesibil. Tipul din SUA zicea de ex ca a intampinat si niste probleme de fixare ok a noilor stopuri, avea ceva spatiu ramas pana in caroserie care nu exista standard - a facut niste artificii si a rezolvat pana la urma cica. 

Eu de banii aia in acest moment ma gadesc ca imi fac Remap, fac si urmatoarea revizie, bag si un plin de benzina si plec si 2 zile la munte :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pentru remap si concediu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cine are deja stopurile led preFL nu vad justificarea unei sume de peste 500euro pt asa ceva, doar daca e o dorinta foarte mare si buzunare f adanci. Sunt tot felul de solutii ca sa mimeze dinamic sau o alta varianta doar din codare cu pacecar.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te referi la hatch, ca la Variant nu au existat pana acum LEDuri pe spate. Deci noi cei cu Variant suntem mai frustrati :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Ma intereseaza (o fi sau n-o fi retrofit???) montarea unui sertar sub scau pasager (care ar fi specific Confortline), cod 5G0882600/A, pe un Trendline. Intrebarile mele sunt:

*se poate monta pe Trendline asa ceva? (scaunele de la Confortline ar putea fi usor diferite? sau difera doar materialele din care este realizata tapitaria?)

*unde as putea comanda asa ceva, eventual via forum, la pret decent (pe site-urile de afara am vazut la 20-25 Eur+transport dar evit sa cumpar in acest mod)

 

M-ar mai interesa compartimentul pentru ochelari de la plafoniera, nu am gasit codul, presupun ca exista asa ceva, cel putin, la golful 5 l-am montat eu ulterior achizitiei masinii

 

Unde as putea sa gasesc Part Numbers:
Cover: 04E103925
Cover bracket: 04E103932
Bracket Screw: N10451408

(prin bunavointa colegului care a pus linkul: http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=7678)-ocazie cu care ii si multumesc :)

 

Si un retrofit :) adevarat: ma intereseaza upgrade de la Composition Color la Composition Media, pentru cei care reusesc sa faca aceasta schimbare (pot fi contactat via forum). Mentionez: upgrade:).

Iau in calcul ca pot fi si utilizatori de forum dispusi la downgrade, respectiv care sa treaca la un Composition Color cu vechime de mai putin de 1an si diferenta de bani pentru un Composition Media. Eventual, de partea de service autorizat (doar in Bucuresti) ma pot ocupa eu (gasesc eu pe cineva la PBV/PBN/MIDOCar se ajute cu demontarea si remontarea aparatelor).

 

Si usor offtopic (de fapt este o intrebare in raport cu un post al cuiva): luminile led la nr de inmatriculare, la ce ajuta? E vorba de aspect sau de consum curent? Sau nici una dintre astea? Am vazut recent pe un site romanesc gen ebay setul de lumini led (2buc) pentru numarul de inmatriculare (OEM zicea vanzatorul) la 80 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A dat cineva din greseala peste un diy retrofit de HBA simplu pentru g7 ? Cred ca acelasi diy ar fi pentru orice masina pe platforma mqb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
catalindarius

Stie cineva daca pot sa inlocuiesc bara fata originala cu o bara gti look? Ma refer sa o schimb eu singur,si daca gasesc una cu proiectoare ceata,mai trebuie codari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la gti proiectoarele nu sunt cu led ? Daca da probabil ca difera mufele cat si codarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Nu stiu,de aia intreb. Bara de gti arata mult mai bine,parerea mea. Mai sapam..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu caut sa fac un retrofit cu proiectoare de ceata, intr-o bara de GTI si nu am gasit pe nimeni dispus sa faca asa ceva, sau  sa imi spuna daca este posibil. In momentul cand am comandat-o, in 2016, nu am realizat cat de bine arata iar acuma regret, lafel cum regret si faptul ca am optat pentru xenon decat cu reglaj pe inaltime, iar varianta cu reglajul doar pe inaltime vine cu pozitii non led :( 

Ma puteti indruma spre cineva care ar putea fi capabil pentru un retrofit de proiectoare ceata  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aria de prestari servicii a forumului. Din ce stiu sunt mai multe persoane acolo capabile sa faca treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare. am si eu un golf 7 si doresc sa ii montez climatronic...acum masina are climatic...se poate? multumesc

download.jpg

klima-manuell-golf-vii-001-1744475923801739035.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, dar este complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inceput sa ma gandesc serios la retrofit-ul de Virtual Cockpit si MIB2. Credeti ca e ok sa discutam aici sau deschid topic separat? As vrea sa avem ceva detaliat sa stim daca merita sa ne apucam sau nu. Am cerut in cateva locuri unde am vazut ca dezmembreaza masini relativ noi oferte de pret si am primit undeva la 1300 de euro, plus minus. Avand in vedere ca am Discover Media, ma gandeam ca o parte din bani i-as recupera daca as vinde unitatea asta. Ideea e ca as vrea sa stiu la ce ma bag si cat e de complicat sa montezi bordul digital si MIB2. are cineva idee mai exact? Care sunt reperele necesare, si ce riscuri exista? Daca exista variante la pret mai bun sunt deschis. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N'ar trebui sa fie diferente fata de ce e aici, cu AID pe B8

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Stanila Alexandru

Va salut si bine v-am gasit.

Este primul meu post pe acest forum si vin cu o rugaminte daca ma puteti ajuta.

Am un Golf 7 Variant 2014 CLHA 1.6TDI DSG7 la care incerc de asta primavara sa ii fac retrofit la scaunele incalzite.Am luat scaunele si panoul de clima si le-am montat, cablajele au fost trase pana la BCM, iar aici incepe distractia mare.BCM-ul meu are codul 5Q0 937 086 S si nu suporta scaune incalzite.Am luat un BCM de pe eBay 5Q0 937 087 N care suporta scaunele incalzite dar din pacate acesta are optiunea doar de Xenon, nu si halogen.Acum am vorbit cu cineva care se ocupa cu retrofit-uri si mi-a spus ca mie mi-ar trebui un BCM cu codul 5Q0 937 086 AA.Am gasit BCM cu acest cod prin Germania, dar nu as vrea sa mai arunc iar bani pe un BCM ce nu se potriveste :( 

Aveti idee daca cum as putea verifica optiunile BCM-ului in functie de codul acestuia?Sau daca ma poate ajuta cineva cu un log de VCDS de pe o masina care sa aiba scaune incalzite, faruri halogen, comenzi volan, pilot automat, ACC, clima automata (nu stiu daca toate optiunile astea trec prin BCM :D )

Orice idee este bine venita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general BCM-urile care stiu xenon, stiu si optiuni inferioare (exhalogen) dar nu este obligatoriu invers. Cred ca e vorba de codari la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stanila Alexandru

Am fost la cineva care se ocupa cu retrofit-uri, s-a uitat in VCDS, si mi-a spus ca centrala stie doar Xenon si nu merge adaptata pe halogen :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu se face nimic din codare, in acest sens - la modelul tau - ai campurile de adaptari (f.f. multe), dar acolo este o mare problema - in general sunt in germana si nu prea se gaseste documentatie prentru ele - exista o mica sansa de acolo sa modifici ceva - ce si unde, nu-ti pot spune.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Stanila Alexandru

Salutare,

Pentru cei care vor sa codeze luminile, am gasit un tabel foarte interesant.Mie unul mi-a fost de mare ajutor.

De asemenea am gasit si adaptarile de la Halogen la Xenon, cu setarile initiale si setarile finale.

Coding Changes: 
Byte 02 - 02 Lighting: Bi-xenon w/o light assist
Byte 06 - 20 Xenon - Shutter (PR-8IG/8IM/8IP) installed
Adaptations Changes:
Leuchte10SHUTTER LB23-Lasttyp 10 from not active to 2 - Shutter: Diagnosesensierung für 'LED low' 
Leuchte10SHUTTER LB23-Lampendefektbitposition 10 from 0 to 37
Leuchte10SHUTTER LB23-Lichtfunktion A 10 from not active to Left high beam 
Leuchte10SHUTTER LB23-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 10 from 0 to 1E 
Leuchte10SHUTTER LB23-Lichtfunktion B 10 from not active to Lichthupe generell 
Leuchte10SHUTTER LB23-Dimmwert AB 10 from 0 to 127
Leuchte11SHUTTER RB22-Lasttyp 11 from not active to 2 - Shutter: Diagnosesensierung für 'LED low' 
Leuchte11SHUTTER RB22-Lampendefektbitposition 11 from 0 to 41
Leuchte11SHUTTER RB22-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 11 from 0 to 1F 
Leuchte11SHUTTER RB22-Lichtfunktion A 11 from not active to Right high beam 
Leuchte11SHUTTER RB22-Lichtfunktion B 11 from not active to Lichthupe generell 
Leuchte11SHUTTER RB22-Dimmwert AB 11 from 0 to 127
Leuchte2SL VLB10-Lasttyp 2 from 10 - allgemeine Scheinwerfer to 4 - LED Tagfahrlichtmodul Signal 
Leuchte2SL VLB10-Lampendefektbitposition 2 from 0 to 48
Leuchte2SL VLB10-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 2 from 45 to 4A 
Leuchte2SL VLB10-Lichtfunktion A 2 from Standlicht allgemein (Schlusslicht: Positionslicht: Begrenzungslicht) to Daytime running lights 
Leuchte2SL VLB10-Lichtfunktion C 2 from not active to Blinken links aktiv (beide Phasen) 
Leuchte2SL VLB10-Dimming Direction CD 2 from maximize to minimize 
Leuchte2SL VLB10-Lichtfunktion E 2 from not active to Standlicht allgemein (Schlusslicht: Positionslicht: Begrenzungslicht) 
Leuchte2SL VLB10-Lichtfunktion F 2 from not active to Parklicht links (beidseitiges Parklicht aktiviert li & re) 
Leuchte2SL VLB10-Dimmwert EF 2 from 0 to 26
Leuchte3SL VRB21-Lasttyp 3 from 10 - allgemeine Scheinwerfer to 4 - LED Tagfahrlichtmodul Signal 
Leuchte3SL VRB21-Lampendefektbitposition 3 from 0 to 4C 
Leuchte3SL VRB21-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 3 from 46 to 4C 
Leuchte3SL VRB21-Lichtfunktion A 3 from Standlicht allgemein (Schlusslicht: Positionslicht: Begrenzungslicht) to Daytime running lights 
Leuchte3SL VRB21-Lichtfunktion C 3 from not active to Blinken rechts aktiv (beide Phasen) 
Leuchte3SL VRB21-Dimming Direction CD 3 from maximize to minimize 
Leuchte3SL VRB21-Lichtfunktion E 3 from not active to Standlicht allgemein (Schlusslicht: Positionslicht: Begrenzungslicht) 
Lichtfunktion F 3 from not active to Parking light right 
Leuchte3SL VRB21-Dimmwert EF 3 from 0 to 26
Leuchte4TFL LB4-Lasttyp 4 from 9 - allgemeine Glühlampe 27W: auch H15 to 1 - LED Tagfahrlichtmodul Versorgung 
Leuchte4TFL LB4-Lampendefektbitposition 4 from 48 to 3A 
Leuchte4TFL LB4-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 4 from 43 to 49
Leuchte4TFL LB4-Dimmwert AB 4 from 100 to 127
Leuchte4TFL LB4-Lichtfunktion F 4 from not active to Parklicht links (beidseitiges Parklicht aktiviert li & re) 
Leuchte4TFL LB4-Dimmwert EF 4 from 31 to 127
Leuchte5 TFL RB32-Lasttyp 5 from 9 - allgemeine Glühlampe 27W: auch H15 to 1 - LED Tagfahrlichtmodul Versorgung 
Leuchte5 TFL RB32-Lampendefektbitposition 5 from 4C to 44
Leuchte5 TFL RB32-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 5 from 44 to 4B 
Leuchte5 TFL RB32-Dimmwert AB 5 from 100 to 127
ENG116555-Leuchte5 TFL RB32-Lichtfunktion F 5 from not active to Parking light right 
Leuchte5 TFL RB32-Dimmwert EF 5 from 31 to 127
Leuchte8FL LB39-Lasttyp 8 from 10 - allgemeine Scheinwerfer to 36 - LED Kleinleistung 
Leuchte8FL LB39-Lampendefektbitposition 8 from 37 to 35
Leuchte8FL LB39-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 8 from 1C to 26
Leuchte8FL LB39-Lichtfunktion A 8 from Left high beam to Standlicht allgemein (Schlusslicht: Positionslicht: Begrenzungslicht) 
Leuchte8FL LB39-Lichtfunktion B 8 from Lichthupe generell to Parklicht links (beidseitiges Parklicht aktiviert li & re) 
ENG116029-Leuchte8FL LB39-Dimmwert AB 8 from 100 to 127
Leuchte9FL RB2-Lasttyp 9 from 10 - allgemeine Scheinwerfer to 36 - LED Kleinleistung 
Leuchte9FL RB2-Lampendefektbitposition 9 from 41 to 3F 
Leuchte9FL RB2-Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 9 from 1D to 27
Leuchte9FL RB2-Lichtfunktion A 9 from Right high beam to Standlicht allgemein (Schlusslicht: Positionslicht: Begrenzungslicht) 
Leuchte9FL RB2-Lichtfunktion B 9 from Lichthupe generell to Parking light right 
Leuchte9FL RB2-Dimmwert AB 9 from 100 to 127
I also made coding changes to let car know I have xenon lights, byte 2 bi-xenon without light assist, and byte 6 bit 5-6 xenon shutter installed.
You now have properly functioning lights, but you do not have AFS. 

Screen Shot 2018-10-29 at 16.00.37.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor ..

Am un G7 2014 si vreau sa montez in roti senzori aceia de presiune roti si sa imi arate pe afisajul masini presiunea in bar pe fiecare roata  s.a 

Senzorii se gasesc peste tot si originali si universali cu montajul nu este problema , marea mea problema este cum fac sa ii imperechez cu DiscoverMedia de pe masina sa imi arate informatiile necesare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am senzori de presiune, dar nu arata pe fiecare roata in parte. Ma avertizeaza doar cand o roata este mai moale.

Exista ce vrei tu?

Modificat de nonel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/2/2018 at 7:05 PM, nonel said:

Salut,

eu am senzori de presiune, dar nu arata pe fiecare roata in parte. Ma avertizeaza doar cand o roata este mai moale.

Exista ce vrei tu?

Se poate face retrofit de pe passat la sistemul cu senzor in fiecare janta. @C Z R are acest retrofit facut. Ce ai tu(si restul) este prin ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!