Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Am zis nu doar eu, si pe multe topic-uri - orice turbo "da" un pic de ulei, de nou. Nu exista nici o solutie sa ai admisia dupa turbo perfect uscata.

Devine neplacut cand gasesti balta de ulei in intercooler (ma refer aici la intercoolerul stock)

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa ce am mers cu masina fratelui meu (g5) si mi s-a parut mult mai confortabila decat a mea desi avem aceleasi setupuri pe parte de suspensie, dar el are jante 18, m-am gandit ca sigur ceva nu e in regula la mine. Asa ca am comandat toate bucsele de la bascula, pe lemforder. Bucsele de la bara stabilizatoare le-am schimbat de curand. Adun piesele si pentru revizie si le voi monta pe toate odata. As vrea sa schimb si dogbone-ul. 

In alta ordine de idei, consolele modificate pentru ipad au intrat la vanzare, i'm going back to the roots si anume oem all the way. Vedem in ce forma. 

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Eu sunt de parere ca nu suspensia ta ar avea ceva, ci pur si simplu ansamblul mecanic, care e diferit la Golf 5. Sa nu mai vorbim de faptul ca are suspensie spate independenta.

Link către comentariu

Nu compara mere cu pere! G5 e una si G4 e alta. G5 are suspensie multilink pe fata + spate si e alta platforma. 

Intotdeauna un Golf5 e mai confortabil decat un golf4. 

Link către comentariu
23 minutes ago, Emy D said:

Nu compara mere cu pere! G5 e una si G4 e alta. G5 are suspensie multilink pe fata + spate si e alta platforma. 

Intotdeauna un Golf5 e mai confortabil decat un golf4. 

Golful 5 are pe fata suspensie Mac Pherson si pe spate independenta.

Multilink gasesti la vw doar pe fata la passat b5 si b5.5.

Modificat de theoane
Link către comentariu

Pe spate golful 5 are independenta, ca si Golful 4 4motion. Diferenta e la stabilitate pe viraje, nu la confort.

Problemele nu sunt de la puntea rigida spate ci de la arcuri/amortizoare sau ceva bucse aiurea. In plus - conteaza mult cauciucurile - diametru/talon dar si modelul in sine. Unele sunt pur si simplu foarte rigide...

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am schimbat filtru de motorina si supapa de pe el, aveam scurgeri de motorina din cauza ei. Urmeaza si celelalte filtre. 

5Dl6Nu.jpg

Link către comentariu

Am inceput adunatul de piese. Mi-am propus sa le strang pe toate peste iarna (sau cat mai multe, in functie de fonduri) iar la primavara sa le montez pe toate. Sper sa imi iasa cum am planuit. 

CZ1jNS.jpg

Link către comentariu

Pai cam ce ai planuit? :P

Ce dimensiuni are IC-ul?ce turbo montezi? :)

Cel mai important...cam ce targhet ai? :)

Link către comentariu

Pai IC are 550x140. Turbo va fi 2.7 oe (gtb1756vk), iar targetul de putere este 220-230. Cel mai important target insa este ca modificarile sa fie cat mai putin vizibile. Traseul si fmicul vor fi vopsite negre, iar evacuarea facuta in asa fel incat sa fie eficienta dar sa se auda cat mai putin. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sa mai scriem cate ceva si pe aici, zic... 

 

Masina a stat mai mult in garaj, curata, protejata, linistita. Am plimbat-o rar, doar in zilele frumoase si lipsite de aglomeratie. Zilele astea daca tot e frumos afara, m-am gandit sa o scot un pic insa am constatat ca bateria si-a dat duhul. Maine i-o comand, ma gandeam sa merg tot pe Bosch, dar poate de 85aH, inloc de 74 cat are acum. Mi se pare ca in locul destinat bateriei ramane spatiu cu cea de acum, deci poate e facut pentru una mai mare :)

 

Am facut o lista plina de lucruri pe care vreau sa le fac masinii, unele necesare, altele mofturi si modificari pentru suflet. Am pus ca termen pentru lista asta cam 10 ani, ca sa fiu sigur :)) 

Nu sunt lucruri imposibile, dar sunt multe si cine stie cate mai apar pe parcurs. 

 

Sanatosi sa fim, ca boala o avem deja :) 

P S Maine promit ca ii fac si o poza :D

Link către comentariu

Nu stiu de unde iei baterie, am luat azi pentru un prieten cu 1.6 benzina o baterie OE Dacia/Renault la un pret extraordinar, si tine minim 5 ani, am luat-o de la sawauto, dar gasesti peste tot. 
Un produs OE e mai calitativ decat un produs aftermarket.

Link către comentariu

Pai nu stiu bateria originala cum a fost, nu stiu daca se gasea asa usor sau cat costa, dar cred ca argumetele sa iau tot bosch sunt solide. Bateria asta a tinut 4 ani de cand e masina la mine plus cine stie cat inainte de asta. 

LRgPCB.jpg

8qkumH.jpg

 

Link către comentariu

Nu trecem pentru ca acum franele astea cer minim 17, deci am hotarat ca peste iarna masina sa stea la garaj. Asta si pentru iarna trecuta a lasat cateva urme pe vopsea, ceea ce nu vreau sa se mai repete. Am cu ce sa merg, autohtonul Duster care consuma super putin in oras isi face treaba perfect, iar plimbarile cu Bolful sunt cu atat mai speciale cu cat sunt mai rare :D 

Link către comentariu

Deci acum ai 2 masini pe care nu le folosesti iarna, mai precis 2 golf-uri :))  

Link către comentariu

Nu nu, la garaj sta peste iarna. Sunt foarte hotarat sa am grija mai multa de ea, cu cat acum pot conduce alta masina zilnic. 

Sa mai facem un update cu lucrurile care nu sunt ok. Zilele trecute mi s-a aprins martorul esp si nu mai merg comenzile de pe volan si claxonul. Pe vcds apare g85, ceea ce imi confirma banuiala. Azi am luat o spira noua de volan din dezmembrari cu acelasi cod si an de fabricatie (nu am cautat asa, dar cine vindea avea mai multe disponibile), urmeaza sa o montez si sa fac adaptarea. Sper sa nu fie si altceva defect :( 

Altceva ar fi ca de ceva timp masina “danseaza” un pic la 30-40kmh. Trebuie sa verific jantele si anvelopele, desi primele au fost indreptate in primavara iar celelalte cumparate noi anul asta. Urmeaza sa vedem ce se intampla. 

PS o poza de la plimbarile de zilele astea. Am profitat ca am bagat cealalta masina in service si am mers cateva zile cu Bolful inainte sa il bag la hibernat. 

AmrDa7.jpg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu
20 minutes ago, rudiRUD said:

spira noua de volan din dezmembrari

In dezmembrari nu sunt noi :P

Ai incercat sa intaresti/cureti putin contactele?

Link către comentariu

Bandoul fata nu este original fara loc pentru numar. Este facut de mine cand am vopsit masina, spatiul respectiv este umplut cu plastic si finisat. 

Am uitat sa zic, am pus la vanzare consola pentru iPad. Vreau sa revin la original (caut mfd), pentru look. Cine este interesat, oferta e foarte buna, astept pm. 

@Laurentiu_LWR e un fel de-a spune, m-am exprimat gresit :)) noua adica alta fata de cea pe care o am acum :D 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!