Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Actuatorul m-a costat 250 de lei si vreau sa il schimb ca sa fie nou, sa fiu sigur.

Am comandat si un switch de lumini cu functie auto + senzor de lumina AM, facut pentru mk4.

0FB9F9F1-1BA1-4324-BB56-A0AB2E6DCCF2.png

Link către comentariu

Output test cu VCDS ... cel mai simplu. In felul asta vezi daca se misca.

 

Sau BS011 si postat logul in topicul dedicat.

Link către comentariu

daca geometria e blocata si capsula e buna, tija ei tot nu se misca.

pana nu le separi si misti independent, nu ai cum sa vezi care e defecta

Link către comentariu

Confirm. La mine capsula era gripata, insa dupa deconectare geometria se misca liber pe toata cursa.

Link către comentariu

Mersi de info baieti. Cand schimb actuatorul o sa verific si geometria sa vedem care e treaba. In caz de geometrie blocata ce e de facut?

Link către comentariu

de deblocat :)

de obicei e plina de funingine/calamina. se curata.

mai rau e daca e ceva rupt pe acolo si necesita inlocuire.

trebuie sa fac si eu treaba asta cat de curand.

Link către comentariu

rudiRUD  de unde ai luat switch de lumini cu functie auto  si senzor de lumina pentru golf 4 ? 

Link către comentariu

Are cumva și leaving home? Mă bate gândul și pe mine să îmi iau :D

Link către comentariu

Am hotarat cu mecanicul meu ca atunci cand se mai incalzeste vremea putin (sa se poata desface calumea suruburile) sa dam jos turbina si s-o trimitem acolo unde am facut-o ultima data pentru montarea piesei noi si recalibrarea ei (cand am facut-o ultima data nu aveau masina de recalibrat, acum au). Nu o sa ma coste asa mult, sper.

Link către comentariu

eu nu am proiectoare in faruri , pot pune acel switch cu functie auto si senzor lumina ?  eu sant in italia si l-am gasit aici cu 80 euro adus acasa ,   multumesc mult 

Link către comentariu

suruburile le poate incalzi cu o lapma cu gaz. sau le da cu degripant.

nu trebuie neaparat soare afara. sau lucreaza in camp si ii ingheata degetele? :)

unde o trimiti?

Link către comentariu

Poate sta sa incalzeasca cu lampa cu gaz fiecare surub, dar asta o face pentru cei de la care ia bani pe manopera.

Inca nu stiu cum se numeste locul, dar o sa ma interesez de nume si pret si o sa scriu aici.

Link către comentariu

Am un sunet ciudat ca un scartait care vine dinspre curelele din partea stanga, am de facut turbo sa functioneze ok, am de montat intercoolerul (de facut traseu custom din inox), lucru la care cam intampin dificultati; nu prea gasesc pe cineva sa faca asa ceva, fie am gasit si imi cerea o avere.

Dupa ce termin toate astea, ca sa nu mai umblu cu ea prin service o perioada cat mai lunga...

S-ar putea sa urmeze mineral grey metallic...

33BDE225-C99C-40A3-8EAB-1B5E61A0A4AE_zps

Link către comentariu

Posibil sa fie de la vreo rola.

 

Faina rau culoarea :icon_thumleft:

 

Legat de FMIC, hai pe PM :)

Link către comentariu

Am un prieten in Arad care face evacuari din inox si serpisori. Daca te intereseaza te pun in legatura cu el.

Scartaitul e probabil de la cureaua de alternator. iti recomand sa schimbi cureaua si intnzatorul si sa verifici compresorul de clima si alternatorul. Eu am avut probleme cu ele si a trebuit sa le repar.

Link către comentariu

Zgomotul e de la compresorul de clima, voi lua altul zilele astea din dez.

La prima vedere, nu am luat actuator degeaba:

17F88CDE-220A-4BC3-8F1E-DD411BF5AEA4_zps

La o a doua vedere, geometria este blocata. Urmeaza sa desfacem si sa curatam.

Au sosit si ledurile pentru faza lunga. Ca lumina mi se par mai slabe decat halogenul stock, in schimb efectul vizual compenseaza. O sa fac proba si pe farurile cele noi si ma voi decide atunci daca le pastrez sau daca imi iau niste philipsuri din alea +130%.

26246B07-780F-409D-B48B-84EA436147DE_zps

O proba pe Tiguan (scuzati busitura)

Si am facut si doua poze cu masina, asa, ca sa mai improspatez aerul pe topic (sper ca ultimele cu farurile astea)

52C7F625-01E3-4836-9BBB-65773B1E16FD_zps

BC824C5E-3428-4CBD-ADA8-B4DE0B87934E_zps

Link către comentariu

actuatorul il testezi cu pistol cu vacuum (deconectat de la turbina).

geometria, o misti cu degetul....

se pare ca avem aceeasi problema, si la mine e blocata geometria.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!