Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Da, imi tinea prea mult presiunea, imi facea preasiune foarte mare si foarte de jos si de acolo si consum mare.

In alta ordine de idei, se cam incheie anul si pentru investitii. A fost un an cu schimbari destul de mari, unele alese, altele obligate. Ca sa trec repede in revista, schimbarile majore au fost:

-am schimbat cam tot ce era de schimbat si reglat la motor.

-am montat suspensia reglabila

-am cumparat jante pe 18" (urmeaza in primavara :d)

-am schimbat hayon,aripi fata si capota din dez + grila fata neagra.

Anul viitor va fi unul si mai nebun din punctul asta de vedere, cel putin eu asa sper. Primele lucruri cu care voi incepe anul vor fi la lumini (renunt la halogen, leduri inauntru si la picioare etc), apoi ceva nebunesc, total "ne-oem", dar super util la interior, iar apoi ma voi ocupa de ce imi trebuie sa facem un fitment frumos la primavara (cauciucuri,flanse,prezoane etc).

Sarbatori fericite va doresc si drumuri bune!

P.S. Don't drink & drive.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Rabdare Rudi,pe rand le facem toate.vezi tu ca daca planuiesti sa faci 10 lucruri o sa ai de facut 12 (2 sunt neprevazute) dar asta e,altii renunta altii continua.

 

Sarbatori fericite si tie sa sa-ti aduca mosu flansele alea ca vreau sa vad rotile montate :D

Link către comentariu

Mosu' vine cu anvelope de vara pe 18. Dar le aduce la anu' :)) Maine o sa fac o poza cu ultimul transport primit anul asta.

P.S. Daca cu balasturile astea, dupa ce fac legaturile ca in schema de mai sus, nu se poate "da flash precum dai cu halogenul" (descrierea produsului pe site) o sa ma cert cu ei si returnez produsul in schimbul banilor.

Link către comentariu

Ce pot sa iti doresc pentru anul ce vine: Sa depasesti momentul MBS!

 

(metoda bajbaielilor succesive) :)

Link către comentariu

este, este :-)

anul asta ai tot incercat chestii, si ai avut si necazul cumotorul

acum masina e destul de ok si ai o idee ce vrei cu ea.

toate sansele sa iasa ok

si un sfat - incearca si alt mecanic - treaba cu turbina nu prea a fost ok...

fara sa fac reclama - eu de 5000km merg cu actuatorul reglat la ochi de Alin si n-am limp si merge f ok...

pentru carcotasi am lasat-o asa pentru ca ii pregatesc un remap dupa sarbatori ;)

Link către comentariu

Florin...fara a dezvolta prea mult subiectul aici...pune si tu te rog un BS 011 pe topicul dedicat...asa de curiozitate...sa vedem cu ce te lauzi...:)

Link către comentariu

O sa ii fac un log in vacanta - dar nu am cu ce sa ma laud acum - masina are softul cu care am luat-o de la Robert - care functioneaza mai mult sau mai putin bine dupa schimbarea actuatorului. Bine in sensul ca nu da limp orice i-as face, mai putin bine in sensul ca trage ceva mai slab decat inainte pana in 2000-2500rpm, dar mult mai bine peste 3000. Pentru necunoscatori merge excelent insa. Pentru tipicari, cum am scris mai devreme :)

 

O sa ma laud sper dupa ce fac softul - undeva prin ianuarie. Deocamdata am o mica problema cu un oarescare consum de ulei... Nu de speriat, normal poate dupa unii, insa nu era asa pana acum 6-7k km...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Am inteles...

Degeaba il certi pe Rudi cu decizii proaste...ca nu esti mai departe ca el...no offence...

Cum sa faci softul in functie de un actuator regat la ochi?:) Regleaza actuatorul profi si dupa aia sa vezi cum se comporta softul...

De asta eram curios cum e reglat la ochi...si cu BS 011 se vedea cat de bun este reglajul:)

Link către comentariu

Decizii bune, decizii proaste, intotdeauna vor fi si din alea si din alea, asta e.

Un bilant al consumului de zilele astea...

265 de km (60 extraurban) cu 16 litrii. Cum ai putea sa nu fii multumit de cifrele astea?

Link către comentariu

Nu e mah Laurentiule decizie proasta :D

Este reglat dupa cel vechi, care era "sigilat". Evident ca se va regla profi la momentul softului. Chestia nasoala este ca softul existent a fost facut dupa actuatorul semigripat (asa era de cand am luat masina, doar ca nu stiam, ca nu dadea limpuri, si nici log nu i-am facut cand am luat-o) - si acum de-aia nu e chiar ce trebuie. D-asta si vreau sa umblu din nou la soft.

 

Si nu l-am certat, doar ca incercarile repetate cu farurile de exemplu, depasesc orice bajbaiala de-a mea :D

 

@Rudi - acu e ce trebuie consumul.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Incercati doar sa ghiciti... ganditi-va asa..nu-i oem, ati fi total impotriva, multa bataie de cap, dar mi s-a pus pata.

P.S. Nu va arat decat atunci cand e gata (cel putin la anu').

post-122999-14193740452085_thumb.jpg

Link către comentariu

Daca e vorba de ce cred eu sa ti cont de 2 lucruri :

 

1. fie iti iei acel kit US si doar o montezi

2. fie ca iti faci tu slotul si adaptezi dar tine cont ca sa ai posibilitate de grad de inclinatie,asa pe direct drept e incomfortabil.

 

 

:D in rest : ceaules baftaloo' :))

Link către comentariu

Am citit aproape in totalitate topicul tau referitor la masina, felicitari pentru pasiunea pe care o ai ptr golf .

Este o norocoasa acesta masina ptr ca are un detinator asa ca tine, si un buget asa de generos.

Ca o paranteza , ai fact un calcul de cand ai masina raportat la pretul achizitiei,cat a ajuns valoarea investita in masina pana acum ?

Multa bafta si multi km cu ea !

Link către comentariu

Pai pe masina am dat 2100, iar investitiile de pana acum ajung undeva la 6000-7000 de euro. Si continua... Sper ca anul viitor sa fac tot ce mi-am propus sa fac.

Link către comentariu

Azi am condus si eu prima oara DSG7 pe un Q5 s-line si e absolut genial. Totusi... M6 is still my thing.

Cu ocazia asta vreau sa va urez si eu un an nou plin cu km fara probleme si upgrade-uri nebune.

Link către comentariu

daca pui tableta in bord ai grija la unghiul de vedere si conexiunile (sunet,alimentare).

daca pui vreun Pioneer 2DIN , :emthdown:

Link către comentariu

Am rezolvat si cu stergatoarele. Am schimbat releul+lipit un contact prost in maneta+desfacut ambele motorase, curatate si gresate. Zilele astea (azi sau cel tarziu maine) m-am hotarat sa ridic si amortizoarele ca sa o protejez un pic, desi nu era deloc grav sa mergi asa pe zapada.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!