Jump to content

Golf 6 2.0 TDI 110CP


BTeo

Postare recomandată

Am rezolvat pana la urma cu bara, de luni pana astazi a tinut-o in service. Nu-mi place cum au pus bara la loc, am impresia ca nu trebuie sa fie asa, am dat si stopul stanga jos sa ma uit.. atasez si cateva poze sa-mi dati o parere.

post-37789-0-67872200-1404387716_thumb.jpost-37789-0-12626000-1404387721_thumb.jpost-37789-0-33738500-1404387724_thumb.jpost-37789-0-48593000-1404387756_thumb.j

 

Am schimbat si distributia pana la urma (la 133000km), in garaj la un prieten mecanic la vw, impreuna cu pompa de apa, curea accesorii, intinzatoare. Toate piesele le-am cumparat OEM.

 

Cureaua veche era ok, dar oricum  180 mii km sau 6 ani deci ar fi timpul.. Un intinzator nu mai era in starea lui buna.

Link către comentariu

Din poze, pare ca avariile sunt mai mari.

Pragul portbagajului e crapat, langa garnitura, unde intra incuietoarea haionului, iar plasticul din spatele barii iar e crapat vizibil.

In penultima poza, bara pare rupta -> ar fi trebuit inlocuita. 

Nici vopseaua nu pare in regula, pare ca e in valuri.

 

Per total, ar cam trebui sa-ti refaca totul, plus sa schimbe ce nu au schimbat din prima - bara, intaritura si prag portbagaj.

 

Daca nu coopereaza, iti recomand ANPC.

Stiu cazuri care s-au rezolvat asa, exact cu poze ca ale tale, trimise la ANPC.

 

PS: nu stiu cum un consilier de service a putut sa fie de acord cu ce s-a reparat acolo. Si totusi e reprezentanta.  :tuktuk:

Link către comentariu

in ultima poza ce se vede in partea din stanga , pe bara , imediat sub hayon?

Si eu sunt de parere ca trebuie refacuta lucrarea , mai sunt repere de inlocuit si vopsitul se putea face mult mai atent  ,

macar nuanta se pare ca au nimerit-o.

Link către comentariu

@paul_e88: avand in vedere ce mi-ai zis, i-am sunat din nou si le-am zis si au zis ca mai bine de atat nu au cum sa prinda bara, din cauza ca a fost lovita anterior in spate (stiam asta din istoricul vw, a fost schimbata bara spate in germania in reprezentanta). Totusi din lovitura asta care am avut-o eu acum mi-e greu sa cred ca s-a crapat chiar asa, dar na, e prima data si nu stiu sa spun... poate se pot intampla si din lovituri mici. Si la telefon mi-a zis acuma ca mai trebuie schimbat si suportul barii si inca ceva dar nu o sa imi faca el lucrarea pe banii celeilalte persoane avand in vedere ca lovitura e mai veche.  

 

...pacat ca nu am poze mai vechi ca sa imi dau seama sigur.

 

Nu sunt eu de asta care sa sune la anpc etc. plus ca acum am total altele pe cap, ma pregatesc sa dau licenta si sa scap de facultate.. dar mersi de sfat

 

@blacka, se reflecta un gard din spate, am verificat atent toata bara si nu sunt zgarieturi (asa pare in poza). intr-adevar, nuanta e aceeasi.. macar atat

 

Cand ajung din nou acasa merg la reprezentanta din Suceava si le zic sa se uite mai bine,chiar daca o sa mai platesc eu ceva, in aia am incredere, stau langa masina si aflu exact ce si cum. Momentan cred ca o las asa si ma bucur in continuare de ea. 

Modificat de BTeo
Link către comentariu

Cel mai bine e sa te bucuri de ea:) poti sa imi dai mai multe detalii despre cum se schimba grila centrala inferioara?ca vreau sa imi iau si eu una cu crom

Link către comentariu

Pai daca ai mai avut o lovitura in spate, atunci nu prea ai de ce sa te legi de ei.

Doar problema vopselei ramane, dar e intr-o zona ascunsa, daca vizual e ok in rest, nu are rost.

 

Bafta la licenta!

Link către comentariu

Ei zic ca nu au putut pune bara din cauza unei lovituri mai vechi, insa pana sa fie lovita bara actuala statea mai bine decat acum?

Link către comentariu

Multumesc Paul.

 

@The_Ego: da, sigur 100% statea mai bine decat acum, am chiar o poza la inceputul topicului cu un stop care nu era pus bine de cand am luat masina (post #20) si l-am dat jos si l-am introdus in locasul lui in bara si era perfect aliniat cu bara, atat pe dreapta cat si pe stanga. Acum am un spatiu de vreo 5mm la stopul pe stanga, de asta l-am dat jos si acuma ca sa vad daca l-au pus bine inapoi... si tot din cauza asta am inceput sa vad si in rest cum sta bara si am observat si acel spatiu in jurul chederului de la portbagaj din pozele atasate

 

@blacka: iti dau pm si iti scriu

 

Oricum, sunt multumit ca din punct de vedere tehnic si estetic am reusit sa schimb tot ce avea nevoie masina, a fost un cost destul de ridicat dar parerea mea ca a meritat investitia.

 

Urmeaza dupa licenta sa fac cateva excursii prin tara iar apoi voi continua cu upgradeurile.. partea naspa e cand se intampla ceva de genul asta parca iti piere orice chef.. sper sa nu aveti vreodata probleme de genul. Imi dau seama ca e doar o chestie minora dar nu degeaba suntem pe acest forum, tinem mult la masinile noastre. :)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Ia sa mai scriu cateva cuvinte sa nu se asterne praful pe topic..

 

Am facut cateva roadtrips dar prin zonele din apropiere (Vatra-Dornei, Gura Humorului, Sucevita, Cheile Bicazului, Lacul Rosu, Colibita - recomand celor ce pot veni sa viziteze Bucovina si zonele apropiate, peisajele sunt superbe). Consumul a fost foarte bun undeva la 5.4 cu 4 persoane in masina si bagaje. Din cate am observat, long-term consumul e 5.5.

post-37789-0-60196400-1411465744_thumb.jpost-37789-0-17414900-1411465748_thumb.jpost-37789-0-81966600-1411465751_thumb.jpost-37789-0-07452000-1411465736_thumb.j

 

Probleme aparute de la ultima postare:

- motoras rezervor defect, eram in peco si nu puteam sa deschid clapita sa pun niste motorina, nu stiam ce sa mai fac. noroc ca mi-a ramas destula motorina pentru un drum la service si inapoi.. am schimbat motorasul

post-37789-0-02532900-1411465740_thumb.j

- vibrare masina pe la 130km/h si apoi martor avertizare presiune pneuri aprins in bord. eram la un drum lung si am oprit in cea mai apropiata vulcanizare, de vina era un prezon care s-a desfacut si statea prin centrul rotii, noroc ca il tinea capacul. banuiesc ca nu a fost strans bine la ultima vizita in service (am schimbat lichidul de frana si a trebuit sa dea rotile din spate jos pentru acces la aerisire)

 

A ramas si sora mea fara masina ei cateva zile si a trebuit sa i-o imprumut, cand m-am bagat inapoi la volan am ramas impresionat din nou de masina, de feelingul la volan (poate pt ca intre timp am condus altele). Missed my car  :D

 

Ce mai pregatesc este un detailing pro exterior, sper ca luna viitoare. E plin de zgarieturi superficiale cand te uiti de aproape.

 

Si inchei cu alta poza dupa o vizita la spalatorie.

post-37789-0-98722400-1411465731_thumb.j

 

 

 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Un mic update: footwell lights cu leduri AM cu 8 smd.. 

post-37789-0-10041900-1416159665_thumb.j

ce nu imi mai place este acel mov care apare de la lumina ledurilor si din cate am inteles ar fi de la "sticla" / plasticul de la carcasa becurilor .. mai vad eu daca las tot led (avand in vedere ca e plina masina cu leduri alb-rece) sau pun inapoi clasicul w5w

 

o fotografie cand asteptam pe cineva: 

post-37789-0-87221400-1416159670_thumb.j

 

si un range placut :D

post-37789-0-89520400-1416159674_thumb.j

 

Acuma imi pregatesc un buget pt jante mugello 16'' sa le am din primavara. Ma gandeam si la dover cele de pe golf 7 dar sunt mai scumpe si au si ET-ul mai mic. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

:(

post-37789-0-23586900-1420897743_thumb.j

 

Mergeam noaptea printre blocuri pe gheata/zapada si ma luam dupa anumite urme, foarte incet.. si deodata poc. Nu mi-am dat seama dar de fapt am coborat o bordura. Si mor ca doar am grija tot timpul dar na.. sper ca se poate prinde inapoi.

 

In rest aduna km, i-am schimbat becurile footwell lights cu becuri normale pt ca nu-mi placea lumina de la leduri; am pus hartile noi pe navigatie.. si cam atat. Sper in primavara niste Mugello pe 16.

post-37789-0-57940700-1420897740_thumb.j

Modificat de BTeo
Link către comentariu
  • 2 months later...

Un mic update..  ai avut dreptate Gabi cu scutul, a fost doar sarit, l-am prins inapoi in cleme.

 

Intre timp, ma apropii de 145000 km si saptamana viitoare pregatesc revizia si luna asta si un detailing exterior ca e grava treaba, numa mici zgarieturi se vad pe aceasta culoare.

 

Si am mai facut cate una alta:

- am schimbat fonoabsorbant capota motor, motivele se inteleg din poze.. gaseam material pe la motor, a facut si ditamai burta, am mai incercat eu chestii "romanesti" dar nu a mers asa ca am luat modelul nou vw, cam scump dar nu mai rezistam.. ce am observat ar fi ca este mult mai usor si sper ca va rezista mai mult in timp

post-37789-0-46845100-1426008349_thumb.jpost-37789-0-92042200-1426008354_thumb.jpost-37789-0-74013400-1426008359_thumb.jpost-37789-0-90038200-1426008363_thumb.j

 

- am rezolvat si microbul cu clima noua care circula pe forum

post-37789-0-40331100-1426008368_thumb.jpost-37789-0-54874500-1426008372_thumb.j

 

- jantele Mugello care abia astept sa le pun dar mai astept, temperaturile inca sunt mici pentru anvelope de vara.. au cateva mici zgarieturi dar sunt ok in rest, vara viitoare vreau sa le vopsesc gunmetal, sunt curios cum vor arata.. vara asta le las asa

post-37789-0-85355100-1426008376_thumb.jpost-37789-0-83453800-1426008381_thumb.j

 

Link către comentariu

Poti sa imi zici cat a costat si de unde ai luat pasla pentru capota? Si a mea se apropie de cum arata asta a ta, am mai carpit-o dar deja devine enervant.

Si da, e un microb pe forum si eu cred ca ma indrept spre noul climatronic[emoji2]

Modificat de blacka
Link către comentariu

Si eu m-am tot chinuit sa o fac sa stea dar slabe sanse.. cred ca proprietarul initial a spalat-o. Si fara ea, nu vroiam... am cautat o gramada de timp in dezmembrari si nimic.

5k0863831c - 399 lei OEM - de la Vali din sectiunea vanzari. Iti trimit si un PM.

Link către comentariu

Capitonajul de sub capota este deja vestit in grupul VAG , pe majoritatea modelelor de masini apare fenomenul asta . Eu am golf-ul de 3 ani si la mijloc unde este caldura ce-a mai mare deja a luat alte forme si nu m-am atins de el sa il spal , in curand trebuie sa il schimb si eu . 

Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu

Chiar ma intrebam cum de au pus acea folie de aluminiu.. ma gandeam ca mai mult e afectat de apa. Din cate stiam, in afara de utilitatea de absorbant fonic,  ar trebui sa fie rezistent si la caldura deoarece are si rol de a stinge focul in caz de un mic incendiu la motor.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Hristos a inviat!

 

Cam asa arata un golf 6 cu vw mugello pe 16, mie personal imi place :):

 

post-37789-0-79094000-1428934924_thumb.jpost-37789-0-71274100-1428934927_thumb.jpost-37789-0-43070100-1428934931_thumb.j

 

In rest, i-am facut o revizie la 145 000 km si a aparut o vibratie la frana, care pare a fi un disc ovalizat. Urmeaza sa schimb discuri si placute daca va fi nevoie, vom vedea dupa ce primesc un diagnostic de la "doctor". 

Link către comentariu
micuzzu_marius

Adevarat a inviat! Foarte frumoase jantele, e un model pe care l vroiam , dar vanzatorul le a dat inainte sa ma hotarasc. Ce pret au avut?

Link către comentariu

Super jantele si masina. La cat mai multi KM cu ea.

A ta si a mea sunt surori la departare...cu o alta culoare! :) Tot din Ploiesti am luat-o si eu.  :D

Link către comentariu

Si inca un motiv care ma incanta de fiecare data. Cam asa arata consumul  pe o distanta de 40km in care nu m-am grabit deloc, un mers constant, nu subturat, cu maxim 100-110km/h:

post-37789-0-49817400-1429031025_thumb.j

 

@Marius: 1500 lei au costat, un pret ok zic eu

@Stefan: multumesc, asemenea si tie! 

 

Link către comentariu

un consum traditional, la plin, ai facut cu el, sa verifici daca BC-ul iti indica corect? Te intreb, pentru ca asa arata si la mine, dar ulerior, dupa un consum la plin de rezervor, mi-am dat seama ca nu era tocmai real si l-am reglat din VCDS la 110%

Link către comentariu
micuzzu_marius

Si inca un motiv care ma incanta de fiecare data. Cam asa arata consumul  pe o distanta de 40km in care nu m-am grabit deloc, un mers constant, nu subturat, cu maxim 100-110km/h:

attachicon.gif20150413_192442.jpg

 

@Marius: 1500 lei au costat, un pret ok zic eu

@Stefan: multumesc, asemenea si tie! 

Un pret foarte ok zic si eu. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Recent am facut un drum Iasi - Barlad - Bucuresti si Bucuresti - Radauti (Suceava) cu 2 persoane in masina cu media de 80 km/h, consumul din bord parca era 5.5 dar nu am testat exact sa vad.

 

Oricum, mi-ai dat tema acasa, la urmatorul drum mai lung calculez exact  :D

Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!