Jump to content

TV Tuner DVB-T mpeg4 pentru RNS 510


Twinsen
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am vazut ca exista un Tuner TV compatibil mpeg4 care se integreaza perfect cu comenzile rns510.

 

skoda-rns510-columbus-hd-dvb-t-tv-kit-wi

 

http://www.car-multimedia.cz/en/dvb-t-tv-multimedia-packages-for-skoda/489-skoda-rns510-columbus-hd-dvb-t-tv-kit-with-usb.html

 

Ar fi vreo 400 de euro. A incercat cineva asa ceva? Sunt si alte artenative mai ieftine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura varianta pe care o mai stiu este cea OEM. Dar aia e chiar mai scumpa, din cate stiu eu.
Doar unitatea e cam atat, apoi avem cabluri, antena. E cam complicat. Pentru cine are nevoie de TV Tuner e bun pretul din link-ul ala.

 

Inca o chestie, cel OEM se leaga pe intrarea video a RNS-ului asa ca nu se poate folosi impreuna cu o camera, nu stiu daca si asta se leaga la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forte buna observatia referitoare la camera pentru ca intentionez sa imi pun ... si va trebui sa analizez atent.

In ceea ce priveste unitatea originala aceasta iese din discutie deorece in Romania standardul de transmisie e mpeg 4 iar aceasta stie doar mpeg2

 

Un alt aspect pentru care orice sugestie e binevenita ar fi locatia unde sa montez antenele a.i. sa am semnal dar sa nu se vada

Modificat de Twinsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as avea de ales dintre cele doua, as alege camera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa existe o modalitate de a le avea pe amandoua in paralel. In ultima instanta se poate face "o autmatizare" bazata pe un releu declansat de lampile de marsarier.

 

Referitor la antene ma gandeam sa le prind in portbagaj sub masca de plastic ce il separa de habitaclu (marcate cu rosu in poza de mai jos). Aveti si alte ideii ?

post-4041-0-77063700-1371710163_thumb.pn

Modificat de Twinsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie sa intrebi ce lungime au cablurile de la antene. Fara minim 4m nici sa nu te gandesti la o pozitionare in spate.

Pozitia la care te gandesti nu este prea buna deoarece suportul respectiv este mobil....te va incurca cu siguranta. Nu mai zic de cazul in care vei avea vreodata nevoie sa-l scoti. Antenele sunt micute si pot fi puse lateral pe marginea de plastic care vine spre portbagaj.. in dreptul becului din portbagaj cred c-ar fi ok pozitia pt o receptie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut passat b6 cu camera si TV-Tuner , deci se poate , parerea mea se monteaza camera si din cablu de la tv tuner se scot pinii si se pun in mufa de la camera , ca la mufa camerei nu sunt utilizatii toti pinii utilizati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar de scos pinii si mutat in cealalta mufa e mai simplu decat credeam...

Ideea ar fi sa nu foloseasca aceiasi pini si sa am semnal video "suprapus"

 

Pana la TV Tuner prima investitie o fac in camera. Am gasit pe ocazii la 500 RON camera + cabluri. Dupa trec si la tuner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu am verificat daca se suprapun pinii, si daca montezi camera low fara controler pt afisarea liniilor de ghidaj o sa fie mult mai putine fire in mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer îmi doresc un controler dar fără 200 de euro nu prea sunt șanse sa fac rost de el... Poate pe la dezmembrări...

La aia 200 mai pun 200 și îmi iau TV tuner...

Prima investiție o sa fie camera pe care o iau în jur de 400-450 RON cu tot cu cablaj...

Modificat de Twinsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!