Jump to content

FSI si benzina din Romania.


NetFlow
 Share

Postare recomandată

Citeam pe undeva pe net ca in SUA motoarele FSI nu vor avea modul "low burn" pt ca calitatea benzinei de acolo nu permite acest lucru. M-am cam mirat insa se pare ca pe undeva au dreptate. Cand se injecteaza putina benzina, amestec sarac, riscul detonatiilor creste f mult. Daca benzina este proasta deja in modul "low burn" motorul FSI are o problema mare. Din ce am vazut eu acest motor are si raportul de comprimare de 12:1, ca sa apara detonatii si usor. La mine scrie ca pot sa bag linistit benzina de 95 (research) fara probleme pt motor. Problema e ca dupa ce am alimentat prima data cu benzina de 95, de la omv, motorul a inceput sa scoata niste zgomote ciudate si mai grav e ca ele s-au pastrat si dupa ce mashina a primit doar omv 100 sau mol de 98. Mashina nu mai merge la fel de atunci.

Acum cateva zile l-am rugat pe voinea sa ma ajute cu ceva, moment in care a observat ca am 2 erori destul de aiurea si mi-a recomandat sa merg la un service. (knock sensor si un sensor de temp, nu l-am intrebat exact ce).

Intreabarea mea pt cei care mai au FSI. Credeti ca a meritat investitia? Daca acestui motor ii trebuie benzina buna, care la noi nu prea e, si culmea daca pui o benzina proasta risti sa il strici, merita sa "ne riscam" cu el? Eu am cumparat acest motor pt ca am crezut ca lovesc 2 iepuri dintr-o lovitura: nu am zgomote specifice TDI si am un consum decent, pt benzina. Nu m-am gandit insa ca poate fi asa "sensibil".

Citat de aici: http://www.audiworld.com/features/tests/b7a4.shtml

The low-burn feature of the FSI engine will not be available here (Europe only) mainly due to the quality of gasoline that is typically available in the US. While the underlying FSI engine is the same, we will not be able to take advantage of the better mileage found in the cars equipped with the low-burn technology.

In romania motoarele au acest mod "low burn"?

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primi 5000 am bagat OMV100

Pana acum (12000) am bagat OMV95

Motorul merge la fel.

A cam ciupit ulei dar de obicei fac drumuri scurte, .... maxim 10 km (majoritatea drumurilor le fac in Bucuresti) , si cred ca este normal consumul asta...

Nici un eveniment important pana acum.

Consum urban 10-12 la ore de varf.

Consum extraurban 5.6 - 6.8 in functie de greutate, drum etc ..... la 100km/h

Dupa parerea mea am facut o alegere FORTE BUNA.

Modificat de Florynd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine consumul pare OK. Insa cele 2 erori apar si motorul scoate un zgomot destul de ciudat la WOT. La relanti si partzial load nu pare sa faca nimic aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu cele 2 documente. Din pacate nu inteleg ce se poate "strica". E posibil ca ECU sa fi memorat acele erori si acum chiar daca e buna benzina sa faca urat? Adica o simpla resetare a lor ar rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele conventionale pe benzina au un randament foarte mic. FSI-ul de la VW este o corcitura intre motorul pe benzina si diesel. FSI-ul are o pompa de injectie de mare presiune (100bar), precum si sistem comon-rail (exact ca la unele dieseluri).In speta au luat sistemul de alimentare de la diesel si cel de aprindere de la benzina. FSI-ul se preconizeaza a fi urmatoarea generatie de motoare pe benzina; tehnologia lor (desi exista de peste 50 ani) acum a inceput sa fie folosita si la autoturisme, si lasa loc de imbunatatiri ulterioare.

_________________

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce zici tu acolo, si motorul chiar consuma mai putin decat un mpi in aceleasi conditzii. Inca nu consuma la fel de putin ca un diesel insa sigur e mult mai putin zgomotos. Motorul are un usor tzacanit la relanti, insa cand e turat motorul "suna" f frumos. Cred ca e un compromis excelent pt cei care nu vor zgomote dar nu vor nici consumul unui MPI. Problema e. Cat de mult va rezista cu o benzina proasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica o simpla resetare a lor ar rezolva problema?

E posibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce zici tu acolo, si motorul chiar consuma mai putin decat un mpi in aceleasi conditzii. Inca nu consuma la fel de putin ca un diesel insa sigur e mult mai putin zgomotos. Motorul are un usor tzacanit la relanti, insa cand e turat motorul "suna" f frumos. Cred ca e un compromis excelent pt cei care nu vor zgomote dar nu vor nici consumul unui MPI. Problema e. Cat de mult va rezista cu o benzina proasta?

Dupa estimarile mele cam 5 ani , depinde si de unde bagi benzina , daca bagi de la Petrom e clara... , o sa ma interesez sa fac cine are cea mai buna benzina in Romania :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... daca bagi de la Petrom e clara... , o sa ma interesez sa fac cine are cea mai buna benzina in Romania :D

Ca o paranteza, ai vreo dovada in sustinerea afirmatiei? Cam ce ar fi in neregula cu benzina de la Petrom, asta avand in vedere ca este distribuita si alte statii decat cele proprii ?

Merg cu benzina de la Petrom de mult timp, si cred ca si altii de pe forum o fac, fara probleme, asa ca te-as ruga sa te abtii de la rautati gratuite fara nici o dovada. Paranteza inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu merg, cu ambele masini (1.6 si 1.8T) cu Petrom (atat de 95 cat si de 98 sau 99 - nu retin exact) si nu am avut probleme pana acum. Nu sunt de acord cu generalizarea lui vw rulz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati , nu este vorba de asta dar la mine in Craiova toata lumea stie ca daca ei benzina de la Petrom iti distrugi masina , eu am luat de 2-3 ori si mi-a ajuns... numai iau in viata mea , In buc nu stiu cum e , abia pleca masina dupa loc , m-am plimbat o groaza ca sa termin benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg cu benzina de la Petrom de mult timp

Si eu la fel, CO 95. Si n-am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca depinde de statie nu de firma. Din pacate cum Petrom are cele mai multe, cele mai vechi, si a fost de stat... ai cam cea mai mare shansa ca directorul de acolo sa puna gaz in benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paranteza, ai vreo dovada in sustinerea afirmatiei? Cam ce ar fi in neregula cu benzina de la Petrom, asta avand in vedere ca este distribuita si alte statii decat cele proprii ?

Desi ma bag ca musca in lapte in taramul benzinarelor eu cred ca Petrom a castigat cea mai proasta reputatie pe partea de motorina. Sunt sigur ca majoritatea dintre voi (inclusiv toni si seb) au auzit vorbe urate la adresa Petrom macar o data in viata lor. Eu pot confirma calitatea execrabila a motorinei lor si poate unii s-au grabit sa creada ca si benzina lor e la fel de "excelenta". Poate de acolo vorbele astea.. nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce zice Netflow. Cred ca e vorba de statiile vechi din orasele mici sau e vorba de Petrom-ul de pana acum 3-4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca sintem offtopic si eu am aceeasi parere despre ce se cumpara de la Petrom: e varza !!

1. un prieten a ramas in drum din cauza chiulasei sparte- explicatie service: apa din motorina :lol:

2. rar am alimentat cu benz de 95 si trage mai greu fata de datile cind am alimentat de la omv sau mol

Un coleg a mers cu masina mea si a facut plinul la petrom inainte de a o returna, iar duminica trecuta nu mai tragea masina pe la pitesti (afara frig....apa la benzina ...) am trecut spre vilcea alta viata, iar la retur alimentat mol si alta viata in acelasi punct cu acelasi frig)

la mine nu e cazul de apa in rezervor sau mizerii ca alimentez aproape de gol

deci...e undeva un simbure de adevar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa estimarile mele cam 5 ani , depinde si de unde bagi benzina , daca bagi de la Petrom e clara... , o sa ma interesez sa fac cine are cea mai buna benzina in Romania :)

5 ani? Cum ai calculat? :o

Pt FSI ideal e fara sulf.. insa nu prea exista asa ceva. Benzina cu cea mai mica cantitate de sulf din romania e MOL Tempo 98. Nu am gasit datele pt OMV 100 insa probabil e "cam tot acolo". Din ce am vazut, cel putin la motoarele astea, ajuta sa ai in masina benzina cu CO mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV100 are ppm < 10.. tempo 90 are ppm < 50, FSI are nevoie de ppm < 50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 ani? Cum ai calculat? :)

Pt FSI ideal e fara sulf.. insa nu prea exista asa ceva. Benzina cu cea mai mica cantitate de sulf din romania e MOL Tempo 98. Nu am gasit datele pt OMV 100 insa probabil e "cam tot acolo". Din ce am vazut, cel putin la motoarele astea, ajuta sa ai in masina benzina cu CO mare.

Sulful se gaseste in motorina,nu in benzina...adik vreau sa zic ca daca vrbesti de sulf ,te referi cu ciguranta la motorina,nu la benz (unde odata se aditiva cu subst pe baza de plumb) :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda.. am vrut sa scriu tempo 98, intr-adevar pe site este < 10, dar scriu ca totodata ca este adresat motoarelor euro4, euro3. Iar < 10 inseamna EURO 5.. in fine ( euro4 inseamna < 50 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil alte alte chestii care nu sunt conf cu Euro5 sau pur si simplu au considerat ca nu conteaza daca scriu ei acolo si euro5 sau nu :) SAU poate au alta benzina, mai scumpa, pt euro5, adica evo :o Si cum sa scrie ca ambele sunt pt euro 5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt statiile vechi sunt chiar noi pot sa spun , cea mai buna benzina pe care am vazuta era cea de la Rafo din pacate care numai e :) , acum iau de la OMV si pot sa zic ca nici ea nu este prea buna , oricum petrom...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!