Jump to content

New TOLEDO


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

:)

Am vazut in service la metrotehnica un tip cu ibiza care a lovit un iepure si a intrat pe sub masina. I-a distrus bara si tot ce se putea pe dedesubt. A stat o saptamana cu ea in service.

Ai fost norocos!

Inca nu stiu, fiindca nu am avut timp sa ma duc sa ma uit sub masina. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BICOLORUL

    54

  • Geogvn

    15

  • karburator

    14

  • X-Ecutor

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor, lasati-i pe altii sa vaneze animale cu instrumente mai adecvate.

Un cap de caine mort pe drum poate sa faca zob toata partea inferioara a unei masini. Asa ca mare grija.

Am uitat sa va spun de o alta problema a masinii. De foarte multe ori cand incerc sa deschid usile cu telecomanda de la alarma (Gemini oferita de dealer) sunt nevoit sa folosesc si telecomanda de pe cheie. Chiar si asa sunt nevoit sa apas de cateva ori pe butonul de deshidere pentru a se deschide toate usile. Care sa fie problema?

As vrea un raspuns de la posesorii de Toledo modelul nou in legatura cu insonorizarea.

Este masina voastra zgomotoasa? Cum vi se pare insonorizarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la cheie e simplu: cand deschizi de la cheie, la prima apasare se deschide doar usa fata stanga. Ca sa deschizi restul usilor, trebuie sa mai apesi inca o data, dar asta imediat. De altfel, scrie in manual....

La faza cu alarma, probabil e vorba de o instalare aiurea. Am avut si eu astfel de probleme la masina precedenta... Deh, instalatori neglijenti.

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vrea ea se deschide doar usa soferului. Cand nu vrea, pot sa apas si de 3-4 ori ca sa se deschida.Initial am crezut ca e o problema de soft la telecomanda. Partea interesanta insa este ca luminile de semnalizare se aprind, dar nu decupleaza si inchiderea. Cum spuneam si in prima descriere a problemei sunt nevoit de foarte multe ca dupa ce am deschis din telecomanda de la alarma sa fiu nevoit sa deschid si din telecomanda de la cheie printr-o apasare repetata a butonului de 2-3-4 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vrea ea se deschide doar usa soferului. Cand nu vrea, pot sa apas si de 3-4 ori ca sa se deschida.Initial am crezut ca e o problema de soft la telecomanda. Partea interesanta insa este ca luminile de semnalizare se aprind, dar nu decupleaza si inchiderea. Cum spuneam si in prima descriere a problemei sunt nevoit de foarte multe ca dupa ce am deschis din telecomanda de la alarma sa fiu nevoit sa deschid si din telecomanda de la cheie printr-o apasare repetata a butonului de 2-3-4 ori.

aceeasi problema o am si eu (tot alarma Gemini), mi se inchid usile din telecomanda alarmei, dar cand o deschid trebuie sa folosesc si cheia. am sunat la Metrotehnica si in cursul zilei de azi trebuie sa ma duc sa-mi remedieze problema (destul de enervanta). din ce am discutat cu electricianul lor se pare ca e vorba de niste sigurante, mai multe va spun dupa ce merg la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te cu ea innapoi sa ti-o faca cum trebuie. Eu am tot Gemini si sunt foarte multumit de ea, nu am avut nici o problema cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e sa va scape de telecomanda de la alarma. Sa va puna alarma pe cheie. Dureaza cam mult si mult de lucru dar merita. Am vazut operatiune pe leon si se demonteaza pana si fata de la portiera soferului. Pe ibize de la mine din fam. nu a aparut absolut nici o problema cu gemini cu telecomanda.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bicolorule tu esti ala de la metrotehnica de ne-am intalnit intr-o dimineata pe la ora 9.Tu ai venit la revizia de 15000 km parca? Ti-am zis eu sa te inscrii pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bicolorule tu esti ala de la metrotehnica de ne-am intalnit intr-o dimineata pe la ora 9.Tu ai venit la revizia de 15000 km parca? Ti-am zis eu sa te inscrii pe forum?

eu mi's! merci de site, e super interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e sa va scape de telecomanda de la alarma. Sa va puna alarma pe cheie. Dureaza cam mult si mult de lucru dar merita. Am vazut operatiune pe leon si se demonteaza pana si fata de la portiera soferului. Pe ibize de la mine din fam. nu a aparut absolut nici o problema cu gemini cu telecomanda.

Si eu tot Gemini am. Am cerut sa imi puna alarma pe cheie si totul e OK pana acum.

Doar ca nu mi se ridca geamurile automat daca sunt uitate deschise si nu se rabateaza oglinzile automat. Oare se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca nu mi se ridca geamurile automat daca sunt uitate deschise si nu se rabateaza oglinzile automat. Oare se poate?

Se poate dar iti mai trebuie un modul care sa faca acest lucru. Modulul costa cam 60-70ron. Vorbeste cu cineva de la o firma care monteaza alarme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Gemini am. Am cerut sa imi puna alarma pe cheie si totul e OK pana acum.

Doar ca nu mi se ridca geamurile automat daca sunt uitate deschise si nu se rabateaza oglinzile automat. Oare se poate?

Nu se poate, de asta nu vreau eu sa renunt la telecomanda de la alarma, ca daca mi-o pun pe masina nu mai are functiile astea, si desi sunt fite, m-am obijnuit cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu mi se intampla nici mie, mi se inchid doar geamurile in caz ca le-am uitat deschise.; dar cred ca se poate face acest lucru daca se merge la un meserias.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am scos masina din service, pentru schimbatul bucsilor, cele vechi aratau cam uzate, dar masina parca nu e cum trebuie, parca tot ar mai bate ceva, dar acum mi se pare ca vine din spate zgomotul.

Ma scoate din sarite masina asta. :rolleyes: Vrea cineva sa cumpere un BICOLOR :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) - Glumesc si eu, ca m-am enervat. Sa vedem cum se va comporta masina in viitor.

Mi-am cumparat niste aparatori de noroi si sunt super adevarate, inainte mi se murdarea masina INSTANT, mi se murdarea luneta, acum s-a schimbat situatia. Deci cei care au TOLEDO si vi murdareste repede masina luati-va aparatori de noroi, costa ~350 RON ( FATA + SPATE ) , dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu mi se intampla nici mie, mi se inchid doar geamurile in caz ca le-am uitat deschise.; dar cred ca se poate face acest lucru daca se merge la un meserias.

Ai gemini si ti se inchid geamurile singure?

La mine nu face asa ... oare trebuie sa merg sa dealer si sa-i spus sa-mi monteze si mie alarma asta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e super treaba cu ele, ca mai iau persoane in spate si deschid geamul fara sa-si dea seama si-l uita asa. Iar cand inchid masina se inchid singure.

Am insa o problema, sa vad daca o pot descrie; daca lasa geamul de la sofer deschis 1/3 din el sau chiar 2/3 mai mult de 5-10 secunde, cand dau sa-l inchid, trag de buton in sus, se duce geamul sus, dupa care coboara aproape de limita, nu ma deranjeaza asa mult, dar ma deranjeaza ca dupa ce incerc sa-l ridic nu-mi mai merge functia one touch la geamuri si trebuie sa tin mana pe buton pana se inchide.

Ati mai intalnit careva astfel de problema? Cineva de la service mi-a zis ca ma rezolva, dar......a uitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut primul incident neplacut dar totusi in final placut!!!!

Mergeam vineri seara spre Mogosoaia; pe jos erau portiuni cu mazga, la un moment dat la o trece de cale ferata cu niste gropi cat china, am incetinit sa le iau usurel, cand deodata din spate se aude in fundal un crasnet de roti, apuc sa ma uit in retrovizoare vad o masina ca se apropie de mine, nu mai apuc decat sa iau piciorul de pe frana si BANG una in spate; cobor nervos deorece impactul fusese destul de puternic si ma asteptam sa vad dezastrul, cobor vad masina tipului, o dacie 1310 facuta muci ( far, aripa, capota, bara - toate lovite avariate serios), ajung si eu in spate sa vad masina mea si cand sa ma uit, masina nu avea nimic, ma mai uit odata la masina tipului, ma mai uit la a mea, il intreb " acum ti s-au intamplat toate astea" a zis ca da, si incepe sa ma bufneasca rasul. Masina nu avea nimic indoit, strambat sau plesnit, doar foarte putin, o portiune de 10 pe 5 cm unde este luata vopseaua de pe spoiler, in rest nimic

Concluzie este ca masina e tapana, chiar si soferul s-a mirat ca nu am nimic avariat, si ca am avut bafta sa iau piciorul de pe frana cand am vazut ca inevitabilul se va intampla.

Sper ca nu am fost prea deplasat cu subiectuk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand totusi sa te duci la un service SEAT sa iti ridice masina sa vezi sub ea ce s-a intamplat. Piretena are un 206 si dupa doua astfel de lovituri, cand nu se vedea nimic pe caroserie (mai bine zis bara de protectie), nu s-a dus la service. Cand colo puntea spate era profund afectata.... ;) Si in loc sa o bage pe asigurarea aluia, a platit firma ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, treci pe acolo! Inclin sa cred ca si spoilerul tau are putin distrusa structura de fagure si poate trebuie schimbat.

E doar un drum in plus si cateva ore, dar poate insemna foarte mult pentru siguranta ta ;)

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, nu e nimic, mai mult a intrat sub mine tipul si de aceea nu e nimic, oricum o sa ma duc in service ca-mi troncane ceva pe fata - dreapta, si in curand va trebui sa fac si revizia de 30K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am fact revizia de 15000 km la metrotehnica. Am ajuns acolo in jur de ora 10 in ideea de a-mi face programare, iar in 30 de minute masina mea era pe elevator. Nu stiu daca asa se intampla intodeauna sau am avut eu noroc sa fie service-ul mai putin aglomerat. Am stat langa mecanic mai mult din curiozitate, asa cum stateam cand eram mic pe langa cate un mester care repara ceva; si totodata sa vad daca sunt ceva probleme dupa aproape un an de mers pe drumurile romanesti si gropile Bucurestiului. Vreau sa va spun ca in afara de praful depus de 2 degete in compartimentul motor, totul este impecabil.

Baieti au lucrat ca la carte, urmeaza ca peste o sapatama sa mai ajung o data in service dar de data asta pentru a remedia o zgarietura facuta de unul care n-a avut loc pe strada. Sper ca si la capitolul tinichigerie-vopsitorie sa dea dovada de acelasi profesionalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur sa aud un om multumit de service si de masina ca sunt speriat deja si nici nu mi-0a ajuns masina!!:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!