Jump to content

Schimbare distributie Polo 6n2 1.0 Auc


tudosie
 Share

Postare recomandată

Salut,a venit timpul sa schimb cureaua de distributie la masina respectiv polo 6n2 1.0 Auc 50 caluti bine inteles alaturi de pompa de apa!am tot fost prin service si pretul este undeva la 700 ron iar eu pe internet am gasit undeva la 400+-.Cureaua o sa o schimbe tata care e oarecum mecanic si merg pe mana lui.Acum pe internet am gasit cate 3 4 modele de la conitech cu preturi diferite dau un exemplu http://www.ingaraj.ro/set-curea-distributie-vw-polo-6n2-1-0/587/4528/14172/10553

 

Ce model al trebui sa aleg ca vad ca e dat pana la o anume serie si tot asa.Eventul daca stiti vreun site cu alte preturi ceva sugesti.!

 

Asta e seria masini daca e de ajutor WVWZZZ6NZYY537815

 

un exemplu de diferente pentru acelasi motor am gasit aici prima sau a 2 care e pentru mine ?

http://www.autohut.ro/piese/set_curea_distributie/vw/set_pompa_apa_%2b_curea_dintata/14172/10116/10553/1125275

http://www.autohut.ro/piese/set_curea_distributie/vw/set_pompa_apa_%2b_curea_dintata/14172/10116/10553/1125276

Modificat de tudosie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca varianta a doua fiindca dupa 6NY urmeaza 6NZ... (seria ta)

dar suna-i sau trimite-le mail cu seria de sasiu si iti raspund ei cu ce iti trebuie

personal pt cealalta masina am luat de la 24car.ro sau .com nu mai stiu distributia , pt passat am luat de la reprezentanta

daca tatal tau e "oarecum " mecanic ...eu zic sa nu te risti dar e treaba ta

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e clar ca trebuie sa aiba 19 mm latime si 135 de dinti. Diferenta de pret este data de dotarile kitului, adica daca are sau nu rola intinzatoare si/sau pompa apa precum si marca acestora.

Cand mergi la piese auto sa-ti cumperi kitul de distributie (role + curea) mergi cu certificatul. Mergi pe role INNA, curea Contitech, pompa apa HEPU. Trebuie sa schimbi si cureaua de accesorii (aia de la alternator). Acolo trebuie sa specifici daca ai sau nu A/C, servo, etc. Avantajul cand cumperi din magazin este ca daca ceva nu se potriveste mergi imediat si-l dai inapoi. Pe net nu stiu daca lucrurile sunt asa de facile. Diferenta de pret este provocatoare insa trebuie sa ai in vedere ca daca ceva nu se potriveste va trebui sa platesti curieratul de mai multe ori, deci s-ar putea sa te ajunga mai scump decat in magazinele de profil.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut colegi.Legat de distributie.Stie cineva cat de bune sunt curele SKF ? Eu am pe masina, au 50 de mii de km si 3 ani. Cureaua cea mica de langa motor este unpic tocita la dinti , iar de sus privita se vede ca are schimbari de culoare , adica in dreptul dintilor este mai inchisa si intre dinti mai deschisa, oare din ce cauza? Cureaua cea mare arata impecabil si au fost la set si schimbate in acelasi timp. Ar trebui sa imi fac o programare sa schimb distributia ? Multumesc colegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!