Jump to content

sistem audio new leon


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

nu stiu daca cineva s-a jucat cu toate butoanele de la sistemul audio

Eu unul nu am gasit nicaieri in manual descrierea consolei centrale (sistemul audio)

SUnt multe butoane pe acolo care nu stiu ce fac (TP, PROG, PTY...)

Aveti idee ce fac acestea? Exista vreo descriere mai detaliata a consolei centrale?

Multumesc

P.S. echiparea este Stylance....nu stiu daca este aceeasi echipare pe toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici manualul CD-MP3 de la Altea, e identic cu cel de la Leonul nostru, e scris in germana, dar cred ca te poate ajuta :huh:

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

intr-adevar sunt cam la fel.....din pacate germana mea e la pamanat

crezi ca se poate gasi in alta limba....macar in spaniola?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu va pot spune ca boxele de pe leonul nou sunt philips. Le-am verificat eu cu manuta mea la cineva care tocmai isi monta alarma la ea si avea fata desfacuta de la portiera.

MP3 playerul nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai deschid alt topic,a montat cineva amplificator+tub?

Sincer,am ascultat muzica standard si nu ma satisfacut complet.

In martie va sosi micuta si voi schimba difuzoarele din usi cu niste infinity kappa , pe spate voi opta pt un amplificator + asa ceva http://www.infinitysystems.com/caraudio/pr...Ser=KAP&Cat=MEL

Cred ca sistemul audio de pe masina nu are iesire separata pt amplificator.Daca cineva a montat pana acum rog sa imi zica si mie.

Modificat de ibizafan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut sapaturi pe net si am aflat ca CD-ul de pe Leon nu are iesire pt amplificator, dar exista un adaptor pt asa ceva. Pretul cred ca este undeva pe la 80-100ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pana imi vine masinuta pune cineva tub astept sa imi ziceti rezultatele,sa stiu daca pun tub sau boxe pe polita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pana imi vine masinuta pune cineva tub astept sa imi ziceti rezultatele,sa stiu daca pun tub sau boxe pe polita.

Daca vrei sa rupi cu bass tot ce misca iti trebuie sub-woofer , nu iti recomand tub ca suna de-a dreptul prost pe langa o boxa din MDF (pal) cu acelasi difuzor si poti sa il faci si pe forma portbagajului tau , rezultatul e net superior din toate punctele de vedere , daca vrei sa asculti muzica doar pentru tine , adica in masina atunci doua "ovale" bune te vor satisface negresit , daca vrei sunet care sa iti sparga creierii si sa iti zdruncine plamanii in tine atunci iti trebuie un amplificator pe 4 cai si sa schimbi difuzoarele originale cu ceva mai bun , de preferat pe componente ( recomand MB Quart ) si pentru bass un sub-woofer cu amplificatorul corespunzator , deci 2 amplificatoare in total .....dar e o problema .......costa destul de mult.....

cea mai ieftina solutie pui 2 ovale pe spate (polita) care le legi la cd-playerul masinii si ai sa vezi ca , chiar si cei 20w ai masinii suna suficient de bine si tare....

Daca alegi solutia cu amplificatoare sa ai grija ca instalarea sa se faca beton , ma refer in principal la cablurile de alimentare cu curent pentru amplificator si cablurile pentru difuzoare....multi fac greseala sa puna difuzoare si ampluri beton si cabluri subtiri care strica toata investitia....bine iti mai trebuie condensatoare si o gramada de alte chestii daca vrei sa faci o configuratie de exceptie , se poate merge pana la montarea unui alternator mult mai puternic si o baterie de acumulatori dedicata pentru audio....am facut practic toate astea si iti spun ca era cutremur langa masina dar investitia a fost enorma si ma-m intrebat daca merita.......raspunsul : DA , daca esti maniac :)

succes....si sa ne zici si noua ce ai ales pana la urma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ibizafan

Daca vrei sa adaugi un subwoofer la instalatia audio originala vei avea nevoie de adaptorul de care a pomenit Dan. Problema este ca amplificatorul de subwoofer va avea la intrare un semnal bogat in distorsiuni mai ales de trecere. Solutia pe care o recomand daca nu vrei sa renunti la cd-mp3-ul original care arata bine in consola este sa legi pe iesirea lui in loc de boxe o sarcina rezistiva, peste care conectezi 2 adaptoare de-a lui Dan cu care ataci un amplif pe 5 canale. La acesta legi difuxoarele din usi + subwoofer-ele de pe polita. Nu cred ca vei obtine un sound mai bun cu Infinity fata de originale, mai bine mergi pe recomandarea lui Cristirenault sau incearca Focal pe componente in cele 4 usi, iar pentru polita incearca Kickbass-uri, cele de la MB-Quart sau Rainbow sunt OK... ah si nu uita de tratamentul fonic din usi :)

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt sfaturi.Acum pe ibiza am 4 infinity kappa ,2 in fata si 2 ovale in spate pe polita rezultatul fiind mai mult decat multumitor .Toata lumea care sa urcat la mine in masina ma intrebat ce tub am.Pana la urma din cauza spatiului si a utilitati voi pune un amlificator si 2 ovale in polita.Iar la usi voi aplica aceiasi metoda ca la ibiza adica folie de parchet intre fata de usa si use,nu de alta dar nu vreau sa cante plasticele.Daca rezultatul nu va fi satifascator voi schimba si boxele din usi si foi recurge la dynamat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa aud ca te-ai hotarat sa pui tub pe leon! Stiu ca tii f mult la spatiu! Si mai stiu ca se aude superb muzica la tine in masina(la ibiza) dar in inima ta tot mai mult ti-a placut basul de la masinuta mea! :)

Trebuie neaparat sa-mi fac si eu haionul cu folie ca la tine ca deja subwooferu meu face sa tremure plasticul respectiv foarte tare la anumite frecvente si e cam deranjant!

Mai ai pe acasa folie din aia?

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimul numar autoshow este un test cu leonul de 2.0 tdi si la rubrica "de ce s-o cumperi?" apare mentiunea: "sistem audio bose"!!!!???

Are cineva habar despre asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bun link... ia-ti revista !

Mai sunt sanse sa se gaseasca prin MOL sau alte benzinarii care au reviste de vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extrem de putin probabil sa fie audio de la Bose, mai degraba Blaupunkt sau Grundig cel putin CD-ul, nu stiu boxele sigur. Din grupul VAG pe Audi eventual se mai gaseste Bose si oricum nu m-a dat pe spate...l-am auzit in Mazda3 si e sub sound-ul din Leon2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am auzit in Mazda3 si e sub sound-ul din Leon2.

Sa nu exageram....Nu poti compara Bose cu ceva stock.Este ca si cum ai compara o masina chipuita cu una stock.Esti drastic spunand acest lucru.Asta nu inseamna ca sonorizarea din Leon e proasta,eu am ascultat-o la siab si mi-a placut enorm...Insa nu e peste Bose,as zice ca e..... altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau dreptate poate in cazul in care faci comparatia cu sistemul Bose montat pe Porsche, care sigur suna altfel decat cel pe care l-am audiat eu in Mazda3(masina din clasa Leon-ului).

Problema este ca marca Bose a reusit sa faca valuri mari cu produse inovatoare in domeniul surround mai mult prin reclama.

Din pacate pozitia in clasamentele publicatiilor de specialitate a sistemelor Bose cu difuri de tip galena este departe de top.

Cred ca este drastic sa se spuna ca in domeniul Car Audio produsele Bose au atins nivelul de State-of-the-art.

Acest calificativ se poate acorda eventual marcii Dynaudio, firma ce asigura sisteme factory-fitted de exemplu pe Passat.

http://www.dynaudio.de/eng/auto/passat.php?sid=43ebb326c833e

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau dreptate poate in cazul in care faci comparatia cu sistemul Bose montat pe Porsche, care sigur suna altfel decat cel pe care l-am audiat eu in Mazda3(masina din clasa Leon-ului).

Problema este ca marca Bose a reusit sa faca valuri mari cu produse inovatoare in domeniul surround mai mult prin reclama.

Din pacate pozitia in clasamentele publicatiilor de specialitate a sistemelor Bose cu difuri de tip galena este departe de top.

Cred ca este drastic sa se spuna ca in domeniul Car Audio produsele Bose au atins nivelul de State-of-the-art.

Acest calificativ se poate acorda eventual marcii Dynaudio, firma ce asigura sisteme factory-fitted de exemplu pe Passat.

http://www.dynaudio.de/eng/auto/passat.php?sid=43ebb326c833e

Eu sunt de acord cu tine ca poate Bose nu este State-of othe art in materie de Car Audio(desi stiam ca da,ma documentez),insa tot nu pot f ide acord cu afirmatia ta ca e sub sonorizarea din Leon.Eu cred ca intervine aici si chestiunea gustului.Mie poate nu imi place sa imi zdrangane masina de basi,ci sa am o fidelitate buna.Altul poate vrea invers si de aceea zice Bose e sub...Cat despre Dynaudio,respect,insa ai vazut cat costa?Un sistem Bose optional e maxim 4-500 euro(asta la Audi,ca la Grupul Fiat este pana in 400 de euro :) ).

Modificat de andreicri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, Bose ofera un raport calitate/pret fair as putea spune. Si mie imi place fidelitatea, jobul mi-o cere (inginer sunet). Insa reproducerea cat mai fidela cere si un spatiu (camera de auditie) corespunzator, ori habitaclul masinii oricat de bine ar fi tratat si insonorizat nu este mediul in care sa se desfasoare o auditie pentru audiofili, oricat de performant ar fi sistemul audio. Acesta este si motivul pt care personal am ales sa investesc intr-un sistem high-end acasa, iar in masina deloc, consider ca tot ce se monteaza in plus in masina poate fi mai degraba "for fun".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici ai dreptate.nici eu nu sunt adeptul unor investitii masive in instalatii audoi in masina,pentru ca acesti bani nu ii mai recuperezi la revanzare.eu caut in masina sa am un sunet decent care sa ma relaxeze la volan,mai ales in tara noastra draga unde se conduce cum se conduce. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

dscf0150l6jv.th.jpg dscf0151l3fn.th.jpg dscf0153l1ea.th.jpg dscf0157l8dq.th.jpg dscf0167l0qy.th.jpg

Pentru unitatea centrala din bord a fost ales un XAV-A1 de la Sony, un DVD player al carui amplificator intern dezvolta o putere de 4 x 50 W ( in 4 Ohmi la 1 kHz) si este compatibil cu urmatoarele formate: DVD-R / -RW, CD, CD-R/RW si VCD. Punctul de atractie maxima al acestui aparat este ecranul motorizat de tip LCD TFT cu diagonala de 7'' (18 cm) „ascuns” in interiorul aparatului de format 1 DIN, care poate fi scos la o simpla apasare de buton. Raportul semnal-zgomot al aparatului este de 100 dB, iar raspunsul in frecventa se incadreaza intre 10 si 20.000 Hz.

Masina este echipata cu patru seturi de difuzoare pe componente West Coast Customs WCC 650CS, cu diametrul de 6.5'' (16.5 cm), sasiu turnat si membrana din aluminu eloxat. Suspensia din cauciuc sintetic permite o excursie de 12 mm pentru performante optime la frecvente medii, puterea dezvoltata de difuzoare fiind de 150 W maxim. Setul dispune de comutatoare de polaritate si de nivel pentru tweetere, acestea din urma avand carcasa din titan de 25 mm si filtre de 18 dB / octava.

MAI MULTE POZE SI DETALIITEHNICE: http://tuning-sound.automotorclub.com/arti...d-car/index.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e misto dar exagerat!

nici eu nu consider cantitatea asta de boxe si sisteme audio video o chestie prea folositoare!

mai degraba un kit de caroserie si alte lucruri pt frumusetea masinii si puterea ei decat atat sistem audio!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie cineva care este rolul functiei PROG de pe panoul frontal de la sistemul audio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in manual :) ....

Cu tasta "PROG" iti poti programa sa creasca volumul in functie de viteza masinii, cand inregistrezi un post de radio sa scoata un bip, mai amanuntit dupa ce iau manualul din masina... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!