Jump to content

Sonorizare Octavia 2


nemo
 Share

Postare recomandată

..difuzoarele de pe o2 sunt fata/spate de 16,5"....4 ohmi...specificatii?..depinde cu ce vrei sa le amplifici

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yanq

    67

  • gabriel

    52

  • andrei_221

    20

  • octavia 4ever

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

o intrebare?

Cat de curand voi fi posesorul unei O2 si nu vreau scot RCD original pt ca sa imi montez mp3 playerul pe care l-am pastrat in urma vinzarii vechi masini(pioneer 9600mp) si ma tot gandesc la un alt loc unde sa amplasez pioneer-ul. M-am gandit sa il prind cumva in torpedou dar as vrea sa le folosesc pe amandoua si acum apare marea problema, cum fac sa le am total functionale pe amandoua? a mai facut careva scamatoria asta?

nici nu ma gandesc sa scot RCD original si nici la Pioneer si egalizatorul lui nu pot sa renunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang ... esti sigur ca cele de pe spate sunt tot de 16.5" mie unu mi se par mult mai mici si park am citit nu mai stiu unde orikum pe vw forum ca alea de pe spate ar fi mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare?

Cat de curand voi fi posesorul unei O2 si nu vreau scot RCD original pt ca sa imi montez mp3 playerul pe care l-am pastrat in urma vinzarii vechi masini(pioneer 9600mp) si ma tot gandesc la un alt loc unde sa amplasez pioneer-ul. M-am gandit sa il prind cumva in torpedou dar as vrea sa le folosesc pe amandoua si acum apare marea problema, cum fac sa le am total functionale pe amandoua? a mai facut careva scamatoria asta?

nici nu ma gandesc sa scot RCD original si nici la Pioneer si egalizatorul lui nu pot sa renunt...

un electrician bun ti`ar face ce vrei tu.nu`i mare inginerie.. in principiu` ti`ar mai lega o alimentare pe pioneer si iti va prinde si boxele de el.numai sa nu le aprinzi pe amandoua o data... numai ca... mie unu mi se pare ca`i cam tiganie ce vrei tu sa faci.. intr`adevar e misto pioneeru` dar.... pana la urma de ce vrei sa`l skimbi? pt mp3, pt sonorizare sau pe egalizator? mai repede l`ai vinde si ti`ai lua un valor de care si`a luat yang.. pe mine asta ma bate gandu.. sa`l skimb pe cel original cu un model din ala (vezi pag. 6)

AVERTISMENT: Te rog sa respecti Regulamentul VWFORUM.RO privind redactarea posturilor !

Modificat de DRAPAR
Avertisment verbal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c4linutz: Vreau sa montez Pioneerul pt ca mai am un subwoofer Pioneer TS-W3004SPL cu o statie kenwood. Din Pioneer pot face o gramada de reglaje pe cand din RCD nu pot nici macar sa dau volumul mai mic sau mai mare pe subwoofer. Motivul pt care vreau sa pastrez RCD este pt radio deoarece Pioneerul este adus din state si nu prinde mai nimic pe radio. Nu inteleg de ce ti se pare o tiganie? pioneerul se va putea observa doar cu usa de la torpedou deschisa doar nu ti-ai inchipuit ca am sa o decupez?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi`am dat seama ca nu o sa decupezi sa pui pioneerul.mi se pare putin caraghios faptul ca... daca vreau sa ascult un cd k lumea deskid torpedou` si daca vreau radio dau drumu la RCD`u masinii.... pe prima skoda am avut si eu statie si subwoofer JBL si am renuntat la ele. varianta care am ales`o are 8 boxe. nu cred ca as mai avea nevoie de subwoofer. oricum nu poti sa mergi mult cu el la refuz.. il mai dai din cand in cand mai tare ca nah.. e subwoofer. in fine.. scuze.. n`am vrut sa te jignesc sau mai stiu eu ce :D ideea e ca se poate face ce ai intrebat u ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai mult am sa folosesc pioneerul pt ca ascult prea rar la radio(prea multa publicitate) dar nu vreau sa modific aspectul bordului plus ca pioneerul este gri are o a doua fata care sta inclinata si o sa se vada cam urat in bord. Varianta cu DVD`ul Valor 2DIN este cam scumpa in momentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang ... esti sigur ca cele de pe spate sunt tot de 16.5" mie unu mi se par mult mai mici si park am citit nu mai stiu unde orikum pe vw forum ca alea de pe spate ar fi mai mici.

Garantat sunt de 16.5"...stiu pt ca mi-am montat Magnaturi in portierele spate....doar la Octavia 1 sunt mai mici pe spate(dar nu sunt in portiere)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am schimbat toate difuzoarele la a mea (O2).Pe fata sunt de 20cm diametru (nu glumesc), iar pe spate am pus de 16,5 dar intra si de 17.Pe fata sunt probleme cu adancimea de montare, care e destul de mica, trebuie facut un inel din MDF sau PAL, care sa distanteze difuzorul de sina geamului.Pe spate nu e nici o problema cu adancimea de montare.Si inca o chestie.Daca nu aveti de gand sa puneti niste difuzoare cu adevarat speciale si amplificate calumea, nu schimbati difuzoarele originale deoarece nu veti avea parte decat de dezamagiri.Cel putin va fi mult mai putin bass.Un update care merita este schimbarea tweeterelor originale, care din punctul meu de vedere sunt varza.

Atasez si o poza cu difuzoarele originale, sa vedeti si voi :D

Un link cu modificarile pe partea de audio ale masinii mele: http://www.be-loud.ro/forum/skoda-octavia-ii-t2445.html

post-7105-1185257937_thumb.jpg

Modificat de Marku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Ce facem cu receptia slaba a radio-ului de pe stream ? Se poate schimba antena, sa se puna ceva cu amplificator de semnal ? Ati gasit ceva metode bune pentru receptia semnalului ?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..solutia este...sa schimbi stream-ul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vand eu un stream care garantez ca nu pirde semnalul daca dati o tura de tara cu el prin orice loc.Eu nu stiu cum la voi face si al mine nu a facut niciodata e chiar super cum merge dar vreau neaparat dvd , sapt asta sau lunea viitoare trimit banii pt valor dts 660wt crezi ca e bine yang?Deja nu mai am rabdare credca ma ajunge in jur de 1000 de dolari pana aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana atunci poate ne spune@Marku de unde a luat suportul DIN...parca arata mai bine decat al meu (oare acesta din poza de mai sus se poate transforma din 1 DIN in 2DIN?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se scoate suportul ala si asta e , este simplu de facut al tau de unde e luat de la skoda sau de alt undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat adaptorul de la baietii de la Be-Loud.A fost 120RON parca.Si adaptorul de la mufele din fabrica la mufele Euro, cu tot cu adaptor pentru antena, a fost 80RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..al meu a fost adus de cei de la Skoda..comanda....cu tot cu masca fata...a costat vreo 250 roni (cred?)....si a fost 1 DIN la care practic i-au taiat raftul din mijloc facandu-l 2DIN...cred ca o sa iau si eu unul din ala..mai ales ca unul din baietii de la be-loud e buzoian de-al meu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana la urma sistemu de 12 difuzoare cum e raportat fata de dotarea elegance? mai baga cate o boxa pe fiecare usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai baga o boxa in plus pe fiecare usa, egalizator digital, cica difuzoarele sunt mult mai bune decat cele standard elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita banii "sistemul"

am asa ceva se aude foarte prost calitativ cu ele,mai bine nu le ai

pana acum una mi s-a ars si una incepuse sa se auda spart

sunt din carton ,ca de altfel toate boxele din O2

singurul avantaj ar fi ca ai deja toate cablurile montate si poti sa iti cumperi alte boxe mai bune sa le inlocuii

sa stii ca-s foarte mici ca dimensiuni si cred ca asa ceva gasesti in comert la max 10 lei boxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dar am mers cu octavia rs a unui prieten care are sistemu standard de 8 difuzoare si se aude foarte bine pt un sistem standard

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi parere o am si eu. acum 3 zile i-a venit unui prieten masina. configuratie elegance configuratie in care sunt cele 8 boxe. pot spune ca se auzea chiar f bine, bass clar, inalte ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de aceeasi parere poate nu sunt eu f pretentios se aude f clar si are si bass si puternic. Eu am cele 8 difuzoare de carton standard pe elegance.Eu zic ca pt 90% dintre oameni e arhisuficient. Nu am ascultat un sistem de 2000 euro sau mai mult e clar ca poate e si mai puternic si mai "clar" dar la 2000E iei motorina si mergi cat vreo 2-3 ani nu ? La mai mult de 60% nu l-am dat niciodata nici de curiozitate volum la care se aude f clar si puternic. Asta pe MP3 pe FM se aude ceva mai incet si de multe ori are si ceva zgomote in unele zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, nu va suparati pe mine, dar cred ca exista difuzoare mai ieftine de 2000 de euro care dau sunet mai bun :Driver:

Pe O2 sonorizarea e... mediocra, in varianta cu 8 difuzoare (care sunt de fapt cam 4). Am scos eu chestii mai bune din niste blaupunkt destul de low-end montate cum trebuie.

Streamul are doua mari virtuti: e OEM si citeste mp3 (destul de bine). In rest, exista solutii sub 300 de euro (sau cat costa el ca optiune) care dau lucruri mai bune - receptia FM este o mizerie.

(

Nu sunt nici pe departe dintre adeptii bassului care salta masina de pe sosea (de fapt, bassul in exces nu e decat zgomot), insa imi plac sculele cu rezolutie mare - iar octavia nu prea e dintre acelea.

deci, as spune ca octavia face zgomot suficient cat pentru 99% din oameni (faza cu 60 la volum e complet nerelevanta :blink:) dar calitate... so and so.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, nu va suparati pe mine, dar cred ca exista difuzoare mai ieftine de 2000 de euro care dau sunet mai bun ;)

Pe O2 sonorizarea e... mediocra, in varianta cu 8 difuzoare (care sunt de fapt cam 4). Am scos eu chestii mai bune din niste blaupunkt destul de low-end montate cum trebuie.

Eu nu sunt de acord ca e mediocra ... dupa mine cele 8 difuzoare ( 4 medii si bass + 4 inalte =8) suna bine. Evident ca exista headunit-uri si boxe cu o fildelitate mult mai buna dar nu la 300 de euro ... In jurul acestei valori nu se poate scoate ceva mai bun dupa parerea mea. De exemplu, eu pe masina de dinainte (clio) am avut ALpine de 200 de euro si nu suna mai bine decat stream-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel, 300 de euro e doar stream-ul. Cele "patru" difuzoare in plus costa cateva zeci de euro - si exact atata fac :)

tweeterele de langa manerele de usi - difuzoare?... hmmm...

dupa cum spuneam: streamul e pasabil, mai ales pe partea de mp3. difuzoarele insa sunt la limita de jos a suportabilului. nu vorbim de volum sonor ci de fidelitate. fa o experienta: asculta "comfortably numb" al lui pink floyd pe un sistem de inalta fidelitate, sau cu casti bune. treci apoi imediat pe cele 8 (opt) difuzoare ale octaviei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!