Jump to content

Golf 6 - trapa panoramica


gataca
 Share

Postare recomandată

Va salut. Am incercat sa caut pe partea de Golf 5 dar nu am gasit nici un topic legat de plafonul panoramic doar aici si cred ca sunt asemanatoare, daca nu identice.

Am un VW Golf 5 2008 1.9tdi 77KW Variant cu trapa panoramica si zilele trecute ducand ceva pe barele transversale nu stiu cine m-a pus sa butonez la trapa sa o deschid si mi-a fortat la deschidere in centura cu care era legat bagajul de sus si dupa un carait doua trapa nu s-a mai inchis in partea soferului. Am crezut ca a sarit cremaliera ceva dinti asa ca am demontat in zona respectiva si am verificat. Am tras usor de suportul/tija/sau cum i se spune din partea dreapta, mergea finut cat de cat; am incercat si cu cel din stanga dar era blocat. (evident am demontat sticla ca sa pot misca individual suportul sticlei in sinele respective)

Un pic fortat si "si-a dat drumul" si celalalt, dar se simteau "denivelari" pe alocuri. Am desfacut mai departe suruburile ramei in care sta toata partea panoramica, incepand din fata, deoarece voiam sa fac cumva sa o pot inchide ca nici nu eram acasa, eram la parinti si a 2-a zi trebuia sa revin acasa, si am constatat ca plasticul de ghidaj prin care "umbla" cablul era crapat si evident cablul iesea spre caroseria masinii in sus si ramanea blocat in tabla... fortand acolo sa vad care e treaba, cu siguranta si cablul s-a indoit, deci clar o sa trebuiasca inlocuit si cablul.

Acum rugamintea mea ar fi daca stie cineva cum as putea gasi piesele respective : cablul, si ghidajul respectiv. Cod ce am vazut pe ghidajul respectiv ar fi 515 714 714 dar nimic altceva, in partea opusa era cred denumirea materialului din care e confectionat si data fabricatiei.

Iara ce mi sa mai parut putin "ciudat" era faptul ca furtunasele prin care "umbla" cablurile erau, in locurile curbate si unde erau prinderile de rama, putin strangulate, asa mi s-a parut, fapt pentru care probabil sa fi mers putin greoi trapa uneori. Evident acum a cedat sub presiune si probabil nu aveam probleme cu ea mult si bine daca nu m-a prosteam...

Recomandati sa schimb ambele cabluri? Am citit mai sus ca s-ar gasi undeva la 270RON bucata, daca da unde? Dupa seria de sasiu ar trebui sa gasesc in orice magazin de piese?

Nu stiu de unde sa incep :))

Am zis ca ma apuc de cautat piesele de pe acuma ca pe la vara sa pot rezolva problema.

Multumesc pentru atentie si astept indrumari.

Drumuri bune fara evenimente neplacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, vin și eu cu o problemă. Am luat acum 2 ani un golf 5 2008 variant cu panoramic și m-am trezit după un timp cu stâlpi față umezi și spate dreapta la stâlp, țin sa precizez ca am fost cu masina la un mecanic și a spus ca nu erau etansate furtunele ok, am zis bun am rezolvat-o și pe asta ..plus că după o ploaie torențială bună m-am trezit din nou cu ea umedă nici nu mai știu ce sa ii fac ..am zis ca etansez tot panoramicul și gata. Nu știu de unde poate fi problema plus de asta e că e umed și pe lângă panoramic sus în plafon , mai nasol e că sunt umede câteva cabluri cum face condens mă gândesc. Am desfăcut tot panoramicul și degeaba tot asa îmi picura. Rog un mare ajutor ce mă sfătuiți să îi mai fac. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simpla treaba. cauta pe cineva sa stie sa desfunde scurgerile la trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos capitonajul plafonului, pui un furtun sa ude pe sus si vezi exact pe unde intra apa. Cel mai probabil tot o scurgere infundata sau o imbinare imperfecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, 

Verifica scurgerile din fata, sunt undeva sub stergatoare ( deasupra la amortizor ) alea se infunda deobicei si dau apa in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfundat scurgeri, inlocuit furtunele si cuplele de cauciuc (furtunele se scurteaza in timp), gresare trapa. Cam asta ai de facut 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Eugenmaryus

Salutare, am un golf 6 combi și am probleme cu panoramicul (ca mulți alți din câte am văzut) Eu m am hotărât sa iau altul din dezmembrări.

 

Vreau sa știu dacă și cel de tiguan 2010-2014 se potrivește? 

 

Fiindcă în dezmembrari nu găsesc de golf 5 sau 6 combi 😞.

 

Va mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, nu se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugenmaryus

O persoana dezmembrează pe olx un panoramic de golf 6 și mi a spus ca el l a înlocuit cu unu de tiguan și se potrivește la fix..nush ce sa mai cred.

 

Într-adevăr codurile de piesa difera, dar la dimensiuni și prinderi arata la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

 

Stiti pe cineva in Iasi care poate repara trapa panoramica la Golf 6?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! M-a lasat si pe mine plasa la panoramic la al meu g6 variant. Stiti cam ce costuri ar fi de schimbat? Zona Suceava daca e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cata0 ~600 plasa OE si ~ 800 lei manopera de montaj  costuri estimate la Bucuresti , pretul plasei poate sa difere in functie de culoare . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a lasat parasolarul de la trapa. Stie cineva un cod la el? Am inteles ca trebuie demontata trapa pentru a fi schimbat si am inteles pe aici prin brasov ca manopera ar fi ~2000 de lei. Stiti pe cineva din Brasov care se ocupa cu asa ceva dar la un pret omenesc? La 2000 de lei cred ca ma bag eu si fac research, am gasit deja un tutorial de demontare. Cred ca asta ar fi codul: 1K9877307 

 

 

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul  Sa stii ca sunt o groaza de ore de manopera pentru dezasamblat si asamblat .  Uite aici sa iti faci idee , cat este e munca fara a da trapa jos.   Asa ca cei 2000 lei sunt subiectivi in functie de atentia si estimarea fiecaruia pe propiul timp. 

Nu este vina lor ca a fost proiectata in asa fel. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie demontata toata trapa, nici macar plafonul. Uite ca arata omu' aici cum se face. Estimez un 4-5 ore cu tot cu baut cafele. Problema e cat e piesa, ca de montat ma descurc lejer. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 minutes ago, Doomy said:

@Inginerul  Uite aici sa iti faci idee , cat este e munca fara a da trapa jos. 

Nu este vina lor ca a fost proiectata in asa fel. 

 

 

Ma rog, fiecare mecanic, e liber sa ceara cat vrea. Eu castig banii aia in 10 zile de munca cate 8 ore. M-am uitat la comentariile de la clip, tipul zice c-a pus ruloul cumparat de pe aliexpress. Ma gandeam ca nu sunt de calitate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de calitate , au si cute care la montaj nu se indereapta 100% si daca esti mai perfectionist te vor deranja pe vecie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și pe original se găsește doar ruloul? Sau trebuie sa cumperi cu suportul ăla de metal cu tot? Cat e si care e codul? Sa dau comanda zic. Că mor când o văd așa adunată ghem. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste, dar nu e ieftin deloc ... vreo 2000 - 3000 RON. Cu codul te ajuta baietii de unde o comazi dupa seria de sasiu. Reparatiile la trapa "te rup" ca bani in general, de ex. la trapa normala (mica) garnitura din jurul sticlei e 500 RON. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-3000 de ron? E clar, il dau jos de tot si pun folie pe trapa. 
Pana una alta, stie cineva care e siguranta de la motoras sau de la toata trapa? As vrea s-o scot pentru ca am activat rain closure si desi apare in meniul computerului de bord, nu sunt sigur ca daca dezactivez de-acolo, nu mai incearca sa inchida ruloul daca ploua. 

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/3/2023 at 5:27 AM, Inginerul said:

2-3000 de ron? E clar, il dau jos de tot si pun folie pe trapa. 
Pana una alta, stie cineva care e siguranta de la motoras sau de la toata trapa? As vrea s-o scot pentru ca am activat rain closure si desi apare in meniul computerului de bord, nu sunt sigur ca daca dezactivez de-acolo, nu mai incearca sa inchida ruloul daca ploua. 

Si eu mi-am activat rain closing din vcds si a aparut in bord optiunea, dar se pare ca sta activa mereu chiar daca o debifezi. Oricum isi revine la bifat cand repui contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am si eu o intrebare. Avand in vedere ca momentan chiar nu imi permit sa schimb plasa la trapa, o tin la jumatate deschisa ca sa nu se lase in jos, exista vreo posibilitate sa scot alimentarea de la plasa sau sa o dezactivez cumva din vcds? Am rain closure activ si n-as vrea sa se mai deschida plasa + as vrea sa pastrez functia de rain closure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din vcds nu cred. Doar fizic, sa ii deconectezi alimentarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!