Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

Merci. Nu, camionul de pompieri nu este de la dealer :lol:

 

Maine plec la mare si o sa vad cat peste 100% o sa umplu portbagajul (adica cat ramane de bagat in habitaclu), testul final pentru roofbox sau nu va fi la iarna cand hainele sunt mai groase :winter:

Link către comentariu

Daca n-ai vrut 590 litri ce sa-ti fac. Apropo sa pui o poza cu full load  :icon_bounce:

Link către comentariu

Parerea mea e ca dpdv al formei in sine a scaunelor, acestea Ergo sunt chiar mai frumoase estetic decat cele de pe GTI. Nu credeti? Parca forma sustinerilor laterale e mai "gigea". :)

 

Ce traseu ai zilnic pt mers la munca, cam cati km?

 

Edit pt Rave. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu

@Harkonnen .. am facut calcule si 80% din timp (cel putin, daca nu 90%) nu o sa am nevoie de 590 de litri, daca o sa am o sa iau roofbox, am fost curios cum este cu o compacta, deodamdata imi place foarte mult :) .. sa vad daca nu uit sa pun o poza cu full load

 

@TudorM .. 3km dus 3km intors :icon_redface:

Link către comentariu

Pai pt. 3km nu e mai bine pe jos, cu bicicleta, cu scuterul?

Chinui masina rau de tot facand un traseu de doar 3km 5/7 zile.

Link către comentariu

Adevarat. Asta explica si consumurile destul de mari avand in vedere ca are si start/stop, DSG si mai usoara decat G6.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da, o sa fac un ocol ca sa ajung la birou si inapoi :)

Apropo de ce e afara, fac urmatoarea legatura: 1.cand speli masina ploua in urmatoarele 48 de ore; 2. cand dai si cu ceara da si cu grindina :(

Link către comentariu

Banuiesc ca in aia 3km mai duce si copilul la gradinita/scoala si deja devine mai complicat cu optiunile alea, JUG (spun din experienta personala).

 

Tot e bun consumul pt un traseu atat de scurt in care d-abia se incalzeste motorul.

Link către comentariu

TudorM a ghicit :) asta e daca am biroul aproape .. las' ca mai stiu eu pe cineva (nu e pe forum) care se duce si pana la paine (Paul in fine) cu masina :)

Si las' ca de maine ii pun 1500km si in august 4000km ca sa mai modific raportul urban-extraurban :)

PS: masina arata bine dupa ploaia de la pranz si grindina de seara .. ceara rezista :))

Link către comentariu
Sterescugabriel

Pt Codz daca tot pleaca in concediu :) drum bun

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

post-122073-13730482624368_thumb.jpg

Link către comentariu

Sa ai calatorie placuta la mare cu G7-le si vreme faina acolo :)

Link către comentariu

Portbagajul full - un geamantan mare, unul mic plus trei sacose plus un bax cu apa - si o poza cu consumul pe highwaypost-1145-13731124955408_thumb.jpgpost-1145-13731125063209_thumb.jpg

Link către comentariu

Bum consumul pt media aia.

Modificat de JUG
Link către comentariu

Banuiesc ca ai resetat cand ai intrat pe autostrada si aveai deja vreo 130 Km/h, nu?

Link către comentariu

Salutari de pe litoralul bulgaresc:) Vederea de la balcon si consumul Costinesti-Sveti Vlad, masina a trecut de 2700km. Folia pe spate este excelenta, doar pe mine cadea soarele, la 31-32 grade in spate se plangeau ca e frig :)

post-1145-13732154986757_thumb.jpgpost-1145-13732155177963_thumb.jpg

Link către comentariu

Lasa forumul, treci pe plaja la bronzat. :lol:  Ai timp destul dupa concediu... :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am mai pus 1mie, pe bord am 3220km. Excursia in Bulgaria a decurs foarte bine, portbagajul dupa cum am aratat a luat cele necesare, ceara si-a facut datoria, primele zile a stat curata, mai ales ca am tinut-o in parcarea subterana, dar acolo am iesit in fiecare zi cu ea (in Nesebar, Sunny Beach, port Sveti Vlas).

Masina e agila in oras si la viteza, imi mentin parerea ca pe autostrada trebuie pusa setarea sport a volanului altfel e prea moale volanul pentru viteze mari. Suspensia nu este induratoare la drumuri proaste, este setata pentru autostrada si curbe in viteza nu pentru confort, cine isi permite suspensie adaptiva ar fi perfect.

Consumul tot mi se pare mare, pe drumul de intors media 6,9l/100, cu doar 10-20km de autostrada. Ca sa scoti 6 trebuie sa nu mergi peste 100kmph. In schimb masina sta super pe sosea si este silentioasa la viteza, oglinzile sunt foarte bine profilate nu se aud deloc.

Geamul de la sofer a inceput sa scartaie la lasatul in jos, am dat cu un servetel umed pe chedere si a incetat, dar cred ca temporar. Am auzit si lama stergatorului la un moment dat (incepea sa ploua dar nu e normal sa auzi stergatoarele).

Din nou ma felicit pentru folie, in spate este o temperatura excelenta, nu am mai pus alte parasolare pe geamurile laterale.

Cutia de viteza DSG si motorul de 122cp, sunt o combinatie linistita, te scapa de grija schimbatului vitezelor, dar parca schimba de 2-3 ori mai multe ori decat as fi facut-o eu, sau poate eu pe diesel mergeam mereu intr-a 5-a (cu M5) si nu schimbam a 4-a decat rar, asta schimba mereu 7-a, 6-a, 5-a, si pe dealuri si la depasiri 4-a (daca apesi mai tare), deci patru viteze din 7 pe care le tot framanta.

Parere foarte buna despre anvelopele Dunlop SP Fast Response, pe ploaie torentiala nici o problema, poate si directia te face sa nu simti nimic, un pic periculos pentru ca nu simti viteza.

post-1145-13740375030468_thumb.jpg

Modificat de codz
Link către comentariu

Consumul va mai scadea cand vei avea peste 5000km pe bord.

Cred ca este o placere cu dsg la drumuri lungi :D.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

La drumuri lungi dsg-ul nu este esential, nici cele 7 viteze, o manuala cu 6 merge la fel la drum lung, trebuie sa schimbi doar a 6-a si a 5-a. Mai util este tempomatul cu ACC, data viitoare imi iau cu ACC. Inca nu am prins controlul 100% al cutiei, apas uneori prea tare pe acceleratie in depasiri, obisnuit cu un cuplu mai mare, iar cutia schimba prea jos (a 4-a) si turatia creste peste 4000rpm. Depasirile cu diesel mi se par mai relaxante. Mersul pe viraje in Sport cu DSG insa e o placere :)

Link către comentariu

Depinde de drum. Daca e aglomerat si cu multe localitati, depasiri cam este de munca cu schimbatorul cel putin la benzina.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

Eu unul cand merg pe drumuri extraurbane care presupun mai multe depasiri aleg modul manual.

Mi se pare mai potrivit sa am mereu motorul ceva mai turat decat ar sta in D. E mai sigur asa, zic eu.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!