Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

Ia-ti un GPS cu tine ca sa ai o cifra corecta. In general, abaterea vitezometrului e de max.5% la Golf.

Sper sa poti trece de 205. Benzina cu cifra octanica mare nu face mari diferente in cazul tau.

Link către comentariu

Cam asta ma gandeam si eu, ca nu are rost sa pun de 100, cu 95 merge foarte bine. Am aplicatie de speed pe iphone, la 80kmph abaterea este de 3-4kmph deci 4-5% cum spui tu. Repet, este doar o curiozitate, 90% din drum in Germania o sa merg cu 130-160, cu testari peste 160 si vmax doar de cateva ori.

 

In alta ordine de idei, zilele trecute in Bucuresti dadeam cu spatele intr-o situatie mai ciudata (in curba) si nu am vazut in spate ca era parcata o masina aiurea (diagonal pe mijlocul strazii) si daca nu o vedeam in ultimul moment pe camera intram in ea, atunci m-am gandit ca sunt buni senzorii ca piuie chiar daca nu vezi tu in spate, cu camera daca nu te uiti pe ea faci buf fara nici un warning :)

 

Am umblat la becurile de cornering, H7, se scot usor, mai ales cel din partea dreapta, la cel din stanga e obturat putin de traseul de lichid de parbriz. As pune niste becuri mai albe, cred ca Philips Blue Vision, ca sa fie mai asemanatoare cu cele de pe farurile cu xenon, cele stock se vad galbene cand virez.

 

Si ma apuc de cautat covorase de cauciuc si oferte de anvelope pentru iarna, o sa merg pe Goodyear Ultra Grip 8, deocamdata pretul este 480lei/buc.

Link către comentariu

Tu ai acel phonebox optional? Vad ca-ti afiseaza si puterea semnalului la telefon si nivelul bateriei pe ecranul multimedia. Sau merge si cu conexiunea BT simpla?

Link către comentariu

Composition Media, nu am alta optiune, este un BT foarte fain, vede agenda (doar nu am reusit inca sa vada si pozele asociate, dar cred ca un update de soft, acum am v.017, va rezolva), iti reda indicatiile gps de pe iphone prin boxele masinii, se aud toti din masina cand vorbesti pe handsfree, poti accesa muzica de pe telefon, last calls, e super

Link către comentariu

Pentru afisare imaginilor de contact cred ca depinde  de telefon. Eu am un Samsung Galaxy S3 si a mers din prima.

Link către comentariu

Ultima a fost Mol95 si a mers foarte bine, o sa merg pe 95, Mol, OMV sau Petrom. Dupa cum mai spunea cineva diferentele sunt minore si doar daca dai de vreun lot prost, cu apa sau impuritati, iti face motorul sa se simta prost, altfel nu se simte, doar daca pui 100, dar eu inca nu am pus.

Link către comentariu

Se pare ca cei de la MOL nu elibereaza carduri de carburant decat pt marii consumatori ceea ce ma impinge catre Rompetrol (si Efix-urile lor de 98). Dupa 9 ani si 200.000 km cu Evo, nu prea imi vine sa renunt la ei.

Asteptam sa-ti faci curaj sa mergi si pe Evo 100. :D

Link către comentariu

EU sunt patit cu Mol. Dupa ultimul plin de acolo a inceput masina sa dea in nas. De 200km am trecut pe OMV si nu mai face.

Link către comentariu

Eu numai de la mol alimentez si nu am avut probleme,diferenta am simtit intre evo si 95,parca trage mai bine cu evo dar se si "evapora" repede :winter:

Link către comentariu

Frumoasa masinuta. Sa te poarte in continuare fara incidente!

 

Incearca un plin cu Mol Evo. La mine consumul a coborat cu 0.3L pe CB comparativ cu cea de 95.

Modificat de rosso corse
Link către comentariu

Consumul a coborat cu 0,3% si plinul a costat cu 11% in plus fata de unul cu Mol 95. Nu mi se pare o afacere prea buna, mai ales ca motorul merge foarte bine cu Mol 95.

Link către comentariu

Merci @rosso, deocamdata merg cu 95, am pus omv95 de la breaza si s-a comportat foarte bine, 5,8/100 la intoarcere incl. A3, am facut 4000km, intradevar mai scade consumul odata ce te apropii de 10000km:) E drept ca nu e de lauda un consum dinspre munte pentru ca e in panta (cu O2 in aceleasi conditii scoteam 3,9-4,2).

Iar am uitat sa-i fac o sedinta de poze, dar oricum e murdar acum. Mai ies in august pe niste drumuri de munte (incerc si niste DJ-uri, ma cam risc, cu garda asta nu am reusit nici sa intru intr-o parcare la un hotel care avea o rampa la intrare mai abrupta).

post-1145-13750159496291_thumb.jpg

Link către comentariu

@cristian: Lucrurile nu sunt "tocmai" asa. Un consum cu 0.3l/100km mai mic inseamna o scadere procentuala de 4.3%(asta presupunand ca initial consumul era de 7l/100; daca era mai mic, procentul creste), nu de 3%.

Totodata, presupunand ca rezervorul e de 55l si consumul initial e de 7l/100, inseamna ca un consum cu 0.3l/100km mai mic conduce la o economie de peste 2.35l la plin, asta insemnand 2.35*6.7RON(Mol Evo)= 15.77RON.

Daca plinul cu Evo costa 368RON, atunci cel cu 95 e undeva pe la 330RON, diferenta acoperindu-se partial cu cea din economia de combustibil.

Eu nu am observat diferente de consum intre benzine, cel putin nu notabile, dar atentie la socoteli...

Link către comentariu

Merci @rosso, deocamdata merg cu 95, am pus omv95 de la breaza si s-a comportat foarte bine, 5,8/100 la intoarcere incl. A3, am facut 4000km, intradevar mai scade consumul odata ce te apropii de 10000km:) E drept ca nu e de lauda un consum dinspre munte pentru ca e in panta (cu O2 in aceleasi conditii scoteam 3,9-4,2). Iar am uitat sa-i fac o sedinta de poze, dar oricum e murdar acum. Mai ies in august pe niste drumuri de munte (incerc si niste DJ-uri, ma cam risc, cu garda asta nu am reusit nici sa intru intr-o parcare la un hotel care avea o rampa la intrare mai abrupta). attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1375015949.185884.jpg

 

Dacă și tu ai probleme, eu ce să mai zic :D

 

Sunt ăia de la hotel idioți, asta e o altă treabă.

Modificat de c6t9
Link către comentariu

Eu nu am facut nici o socoteala, am spus doar cu cat e mai scump un litru de Evo fata de 95. Acum insa o voi face. Asa cum ai spus si tu, "diferenta acoperindu-se partial cu cea din economia de combustibil", deci tot e mai scump sa mergi cu Evo. Luand in calcul aceleasi preturi puse de tine, de dragul aproximarii, diferenta intre un plin facut cu Evo si unul facut cu 95 e de 38 RON, iar economia de combustibil, presupunand bineinteles ca aceasta exista, e de 15,77 RON. Deci ramai cu o diferenta 22,23 RON in plus la un plin de benzina. Poate pentru cineva care face 5-10.000 km pe an nu e o diferenta mare, insa pentru mine, care fac 30.000 km pe an, asta inseamna 4240 RON in 5 ani, suma care pentru mine nu e deloc neglijabila, daca o adaug la cele multe zeci de mii de lei cheltuite pentru 95.

Revenind, cred totusi ca topicul asta ar trebui sa contina mult mai putine posturi despre consum si mult mai multe posturi cu poze, impresii despre masina, cat de mult/putin place masina posesorului, etc.

Cand citesc posturi de genul celui de mai sus, in care se spune ca masina a consumat la vale, coborand de la munte spre Bucuresti, cu un litru si ceva mai mult la 100 km decat o Octavia 1.9 TDI... cam cat te-ai fi asteptat sa consume un motor pe benzina? Daca te streseaza asa de rau consumul pune-i instalatie pentru GPL, asa poate vei fi multumit de consum.

Modificat de cristian
Link către comentariu

Omg, gata despre benzine si consum:) informatia de baza era ca masina a facut 4000km si nu am facut poze ca masina era murdara, next time in august o sa fac poze chiar asa :) incerc un drum Cheia-Valea Doftanei, sa vedem cum se comporta pe DJ-uri ca asa pe curbe e super pe Sport si pe highway pe pilot automat la fel stai si privesti inainte :)

Btw, as aprecia daca s-ar respecta topicul meu, indiferent daca vreau sa vorbesc numai despre consum de exemplu:)

Link către comentariu
  • Administrator

Nu este chiar asa...

In aceasta arie nu se discuta probleme tehnice.

Mersi

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
@designer .. merci! .. erai pe acolo pentru catarare sau doar in parc?

 

Eram in trecere cu bicicleta pe alee..deci la lac... :)

 

Am omis sa privesc si as fi curios de un sg. lucru..cum au protejat aripa in editia actuala (7) in locul cu pricina (fata/spate) :

image.jpg

- la 5'ul meu sunt nevoit sa curat zona cu pricina intrucat intra(fata)/arunca(spate) mizerie si naste coroziune.

Modificat de Designer
Link către comentariu

Am curatat parbrizul pe interior, sa vedem la prima tura de noapte rezultatul.

Am mai luat Rain Repellent de la Turtle Wax, cineva spunea ca e bun, sper sa aiba efect la ploaie, pe el scrie ca e bun si pe timp de iarna.

Pentru tapiteria de piele am luat lavete de curatat si Leather Treatment de la ProX. Cred ca trebuie sa evit partea din mijloc care nu e din piele ca sa nu o imbacsesc, pe aceea doar am sa o aspir.

Dupa ploaia care se anunta maine as incercau o spalare la spalatoria de langa Apimondia, cica the best in town si pe urma sa aplic produsele de mai sus.

Tips-urile cromate de Yeti imi fac cu ochiul, tevile simple sunt prea banale.

@designer, o sa incerc o poza in zona respectiva

Modificat de codz
Link către comentariu

Mie mi-a șters un băiat parbrizul pe interior cu ceva soluție detergent și niște prosoape de hârtie. Să fie sănătos că noaptea s-a dovedit extrem de bună treaba făcută de el.

 

Aia cu Rain spanac am încercat eu pe X3. Un fâs. La nemți mi-au dat cu ceva de n-am folosit ștergătoarele nici pe torențială. Și culmea, mașina a rămas curată de asemenea. Nu știu cu ce dracu spală ăia, dar clar mașinile ies altfel de acolo. Spălat la reprezentanță, nu vreo spălătorie deosebită. Și gratis.

Link către comentariu

Am sters cu ceva de la Sonax, tot un detergent, prima data cand sterg pe interior, probabil va fi bine.

Rain Spanac de la Turtle Wax ar trebui sa faca cat de cat ceva altfel nu s-ar mai vinde. Probabil ca exista si altele mai bune.

Modificat de codz
Link către comentariu

Mai bun (adica mai durabil) e Aquapel.

Daca aplici corect Turtle Wax nu e spanac

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!