Jump to content

Golf HL VS. Leon FR


florinrmn
 Share

Postare recomandată

Nu mai spun ca fanii Seat - daca ai curiozitatea sa intri la ei pe sit -, considera noul Leon o involutie fata de precedentele doua.

Normal, toti proprietarii de masini critica noul model.

Toata lumea zicea ca Golful VI e mai prost decat Golful V; ca Golful VII e mai prost decat Golful VI; ca Octavia 3 e mai proasta decat O2 etc. :) Si sa nu confundam Candy White (care e gratis pe mai toate masinile fiind o culoare nemetalizata) cu Nevada White (care este o culoare metalizata)...

Adevarul e ca s-a transformat dintr-o masina cu un public tinta foarte mic - tineri care cautau o masina sportiva, care sa iasa din norma ca design dar care suferea la interior atat ca design cat si ca ergonomie - intro masina care poate sta langa variantele clasice mai "ieftine" - i30, Cee'd, Auris fata de care are un interior mult mai decent si calitativ...

Nu, nu cred ca se ridica la nivelul Golfului, mai ales un Golf cu optiuni de "fite": 1.4 TSI ACT, Lane Asisst, Adaptive Cruis Control, City Brake, Dynamic Light Asisst, scaune Ergo Active etc dar cred ca merita luat in considerare in loc de un Golf cu dotari "normale": scaune incalzite, xenon, cruise control etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • florinrmn

    48

  • Rave

    39

  • Cristian

    29

  • The_Ego

    14

Sigur ca Leon merita luat in considerare (si eu l-am luat, altfel nici nu ma oboseam sa-l testez), numai ca obiectam la afirmatia ca o schimbare de design exterior il plaseaza instant in fata Golfului.

 

Referitor la vopseaua metalizata: cred ca e singurul lucru care costa mai mult la Leon decat la Golf. (Ma rog, nu stiu cum sta treaba cu farurile minune cu led ca nu m-a preocupat subiectul, eu cautand alte lucruri la o masina, nedorind neaparat sa impresionez colegii de trafic.)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa zici ca isi ia cineva faruri cu xenon ca sa-i impresioneze pe altii.

Acelasi lucru se poate spune si despre astea cu led; de vad la fel de bine ca cele cu xenon(daca nu putin mai bine chiar), sunt mai ieftine si fac masina sa arate mai bine.

Castigi pe toate planurile, mai putin financiar unde te scapa de 1.000 de euro, dar asta e valabil la toate optionalele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, nu prea ne intelegem: unde am pomenit eu ceva despre farurile cu xenon? M-am referit, in mod evident, la optiunea "Faruri full LED" disponibila pe Leon care costa 1310 euro si care pentru mine nu avea nici o relevanta fiindca imi place sa fiu anonim in trafic si mai ales nu merg decat foarte rar (spre deloc) in afara localitatii pe timp de noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare ca ai chef de cearta.

Farurile costa 1091,20E in primul rand.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu comparam optiunea cu cea echivalenta de pe Golf, adica farurile cu xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ce noutati mai ai? Te-ai hotarat asupra unui model? Daca vrei sa lansezi o comanda noua, vei prinde sigur vacanta de vara, cand fabricile se inchid, deci termenul de livrare se va devansa cu cateva saptamani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare ca ai chef de cearta.

Farurile costa 1091,20E in primul rand.

 

Bine zis ca ti se pare.

Second: farurile full led costa 1091,20 euro pe FR, dar cum eu nu am fost niciodata interesat de varianta FR (care mi-a displacut de la primul drive-test) am scris pretul de la Style care este de 1310,68 euro (diferenta mare, mon cher!).

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ce noutati mai ai? Te-ai hotarat asupra unui model? Daca vrei sa lansezi o comanda noua, vei prinde sigur vacanta de vara, cand fabricile se inchid, deci termenul de livrare se va devansa cu cateva saptamani.

Noutati nu mai am... eu as vrea si acum sa dau comanda. Voi veni cand mai scap de treburile de pe aici sa dau comanda.

Nu e graba... nu ma afecteaza daca vine in oct-noiembrie

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta

 

Sper ca in 2 saptamani maxim :icon_bounce:  sa fie lansata comanda. Multumesc @Cristian pt sprijin:)

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi, diferenta de pret e din cauza stopurilor cu led, care la FR sunt standard, iar la Style sunt incluse in pachetul cu faruri cu led. Nu prea inteleg, care-i problema ta in topicul asta? Te deranjeaza ceva, nu mai scrie, nu trebuie sa ne onorezi neaparat cu prezenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu exageram. Toata lumea are dreptul la o opinie si sa-si si sustina aceea opinie.

Din cate vad la avatarul lui, colegul nostru a luat deja o decizie si acum incearca sa ne explice rationamentul lui.

Nu e nicio problema in asta.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul il inteleg, a ales ce i-a placut, si ce ar alege majoritatea romanilor. De aceea, eu cred ca, in viitor, in detrimentul dotarilor lipsa, va avea de castigat la revanzare. Chiar am vazut oameni care nu pun accent pe dotari gen faruri,stopuri,cruise control, si alte de genul asta

 

Sincer, la formularea lui @Navi legata de faruri mi s-a parut un pic... ciudata. Eu am luat-o ceva de genul "ce farurile lu' peste prajit?!" cum ca nu ar fi decat de aspect si pt lauda. Nu neg... daca lui nu-i sunt de folos e problema lui, poate sunt oameni carora le sunt de folos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian Ma bag si eu in seama p-acilea fiindca topicul zice ceva si despre Golf HL, nu numai despre Leon FR. De unde ai dedus tu ca ma deranjeaza ceva nu prea inteleg, dar dupa cele scrise recent tu pari a fi cel deranjat.

 

@florinrmn Mda, nu stiu ce inseamna "in detrimentul dotarilor lipsa", dar eu am ales ce dotari am crezut eu ca am nevoie. Cat despre farurile cu led cred ca am spus destul de clar ce aveam de spus: "M-am referit, in mod evident, la optiunea "Faruri full LED" disponibila pe Leon care costa 1310 euro si care pentru mine nu avea nici o relevanta fiindca imi place sa fiu anonim in trafic si mai ales nu merg decat foarte rar (spre deloc) in afara localitatii pe timp de noapte." Deci sunt doua motive expuse. Daca tie iti sunt de folos aceste faruri, go for it!

 

De fapt am cam spus tot ce aveam de spus. Pe scurt, eu cred ca Golful HL merita diferenta de pret fata de Leon FR (fara sa ma gandesc o clipa la revanzare!) si asta o spun dupa cateva teste destul de lungi, care au inclus si drumuri in oras, dar si in afara, nu doar dupa configurator. De acum incolo, draga florinrmn si cristian, topicul va apartine! Eu voi posta numai in sectiunile dedicate Golf VII.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu mi-as lua farurile cu led. nu am ajuta cu nimic si cei 1000 si ceva de euro in plus imi iau altceva. dar asta fiecare stie ce e mai bine pentru el. nu are nici un rost sa va contraziceti.

 

singura culoare gratuita la leon e rosu nemetalizat. apoi albul nemetalizat costa 262euro, si culorile nemetalizate(inclusiv nevada white) costa 567 euro. mai e o culoare speciala alor blue 901 euro. eu as opta pentru primele 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceput si eu am zis ca nu merita 1000e .. ca nu merg mult noaptea etc... dupa ce am vazut ce lumina fac m.am hotarat. Este incredibila diferenta fata de halogen. Pe planul secund e aspectul... masina a fost desenata pt faruri cu led si apoi au pus halogenele:)))

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uita ca la LED nu sunt adaptive in timp ce xenon de pe Golf sunt adaptive.

Ar fi bine sa faci un test noaptea pe un drum virajat si nu numai sa vezi ce diferenta mare e in practica... Vezi mult mai bine cu cele adaptive deoarece lumineaza unde ai nevoie, au program de mers in oras (lumineaza mai aproape si mai in lateral ca sa poti vedea pietonii, la viteza mare lumineaza mai sus, pe viraje nu mai spun)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca pe leon nu mai sunt decat cu halogen fata de care eu cred ca-s mai performante ledurile. Acum inca ma tot gandesc daca sa bag in buzunar cei 1000e sau nu. :dry: Ar fi benzina de pe ~10 luni.

Testul noaptea cam greu, neavand de unde sa iau masina in test:(
 

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar astea cost cat cele non-adaptive de pe Golf.z

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 1000 de euro nu sunt asa de usor de pus in plus, renunta la faruri cu Led. Am condus mult peste 100.000 km Seat Ibiza cu halogen, nu e asa mare diferenta fata de Xenon, nu e ca si cum ai merge cu lanterna cu halogen.

Da, arara extraordinar de bine, "wow factor" e extraordinar, insa nu e ceva fara de care nu poti trai.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat ca sunt greu de pus... banii sunt... dar pot face altceva cu ei, pot sa ma plimb mai mult, pot sa plec in vacanta de iarna undeva, pot sa imi iau alt laptop sau, sau, sau...

De fiecare data cand e vb de aspect exterior ma gandesc ca nu o voi privi din exterior decat stationand

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu circuli noaptea, in afara orasului, macar de 2-3 ori pe luna nu vei simti cu adevarat calitatile farurilor cu xenon. La fel, daca aspectul exterior nu prea conteaza, iar nu merita banii.

Nici la revanzare nu prea va conta acest aspect intrucat nu e o masina din clasa premium.

Atat timp cat costul de oportunitate este reprezentat de o vacanta sau de benzina pe care ai baga-o, lasa xenon-ul deoparte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu cred ca se ridica la nivelul Golfului, mai ales un Golf cu optiuni de "fite": 1.4 TSI ACT, Lane Asisst, Adaptive Cruis Control, City Brake, Dynamic Light Asisst, scaune Ergo Active etc dar cred ca merita luat in considerare in loc de un Golf cu dotari "normale": scaune incalzite, xenon, cruise control etc.

 

As tinde sa-ti dau dreptate in ceea ce spui ca sunt dotari "normale" :scaune incalzite, xenon, cruise control, dar, din pacate statistica ne bate pe noi, "pasionatii de pe forum": 90% din cei care-si cumpara masini noi considera dotari "normale": climatronicul si geamurile electrice.

De altfel si pe forum daca te uiti, 8 din 10 masini noi sunt configurate fara xenon sau scaune incalzite.

 

Noroc ca grupul VAG sta bine la siguranta, ca altfel, ar fi existat masini noi configurate fara ESP sau 6 airbaguri, daca asta ar fi insemnat o diferenta de vreo 1000E pentru toate, cum era acum 8-10 ani

 

In ceea ce priveste xenonul, toti cei care nu au condus noaptea cu xenon si au avut doar halogen spun ca nu le trebuie, ca vad si fara. As fi curios cati din cei care au xenon si-ar mai lua masina fara xenon ?

Avand in vedere ca sunt situatii in care xenonul poate face diferenta intre accident sau nu, daca ar fi dupa mine l-as pune ca dotare standard pe masina. Vezi cazul TPM care devine obligatoriu incepand, ca dotare siguranta, pe masinile noi.

In fond, pe producator nu-l costa mai mult de 200E tot sistemul Xenon OEM.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 1000 de euro nu sunt asa de usor de pus in plus, renunta la faruri cu Led. Am condus mult peste 100.000 km Seat Ibiza cu halogen, nu e asa mare diferenta fata de Xenon, nu e ca si cum ai merge cu lanterna cu halogen.

Da, arara extraordinar de bine, "wow factor" e extraordinar, insa nu e ceva fara de care nu poti trai.

 

Oricum halogenul se comporta diferit, mai bine sau mai rau, in functie de farurile masinii respective. Chiar si asa, ma indoiesc ca halogen = xenon pe Ibiza.

Pe Bora/Golf 4 de exemplu erau dezastru. Acolo, daca mergeai noaptea, era o problema de viata si de moarte.  :dry:

Mai ales in RO, unde excelam la marcaje rutiere.

 

Asa ca, chiar daca xenonul poate e un efort, ar fi bine de testat cat de bine lumineaza halogenul standard, si daca nu e in regula, sa alegi xenonul.

Asta e valabil, evident, doar pentru cine are drumuri si noaptea..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricine locuieste in Romania, si conduce dupa ora 16:30-17 cand se intuneca in 1/4 din an poate spune ca, conduce noaptea.

@florinrmn - Stiu ca Leon nu ofera xenon. Vroiam sa subliniez un avantaj de partea Golfului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, eu sunt unul dintre aceia de care spui tu ca esti curios :)

Am avut xenon pe A3 si pe Polo am ales sa nu-l pun. Pe Golf n-am avut, pe Audi da, pe E-Klasse-ul ce l-am avut ca masina de servici in Bucuresti iar am avut si nu mi s-a parul ca ar fi miezul din dodoasca xenonul. Nu era nushce filozofie sa-l pun pe Polo, vreo 700 Euro, insa am decis ca n-are rost si nu l-am luat. Imi pare rau dintr-un singur motiv: arata mai bine cu. Sub aspect practic insa, n-am sesizat o diferenta intr-atat de mare incat sa merite 1) pretul initial si 2) pretul becului+manopera cand se arde.

Iar discutia "cat il costa pe producator" vs. "pretul cerut" e un discurs complet diferit. De pilda, un C Klasse are un cost total de productie (directe+indirecte) de cca. 7.500 Euro (+/- cateva sute); vezi daca-l gasesti undeva nou sub 30K Euro.

 

LE: ...si nu-s sofer de duminca. Daca e sa am de ales, prefer sa conduc noaptea si cu toate astea, am preferat halogenele.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!