Jump to content

Seat Leon Cupra versus GTI versus GTI edition 30


Untouchable
 Share

Postare recomandată

Untouchable

Salutare tuturor pasionatilor si posesorilor de Seaturi

Va salut din pozitia de detinator al unu VW pe care as dori sa-l schimb... Am nevoie de ajutorul vostru ptr a lua urmatoarea decizie in achizitionarea unei masini..Care sa fie.. Seat Leon Cupra sau VW Golf V GTI (manuala) ?? Tin sa mentionez ca masinile la care m-am uitat sunt din 2007..Avantaje si dezavantaje referitor la masinile de mai sus!?!?!? Voi ce ati alege???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de zi cu zi - GTI

Masina de fuga/liniute - Cupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toti posesorii de GTI pe care ii cunosc, chiar daca la inceput ziceau, pfu, 200 cp sunt suficienti, au ajuns sa puna cel putin K04 :lol:

 

GTI-ul daca nu e ED 30 are turbo K03, care are o limita de aprox 300 cp pe cand Cupra sau ED30 cu K04, ating si peste 380 cu aproximativ acealeasi modificari (soft, intercooler, admisie, evacuare, pompa benzina, etc.).

 

Cupra e putin mai rigida, are interiorul mai urat, mai ales daca nu are navigatie. Un GTI dotat arata mai bine la interior ca o Cupra dotata, un GTI mai chel il consider la fel.. Scaunele, mie imi plac mai multe cele din Cupra.

 

Cupra are franele 345/30mm care sunt multe peste subdimensionatele 312mm de la GTI. Daca masina o sa o folosesti in oras, plimbari lejere, e ok, daca vrei performanta franele de 312 isi arata limtele foarte repede.

 

Exteriorul, tine mult de gusturi..

 

Si eu am fost in aceeasi dilema si diferenta de pret la acelasi nivel de dotari intre GTI ED30 si CUPRA m-au facut sa aleg CUPRA.

Un GTI cu k03 eu nu mi-as cumpara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, cand aveam RS-ul stoc era maxim de plictisitoare. Un diesel mai dopat imi amesteca visele.

Dupa soft (si doar soft) nu o mai recunosteam :). K04 deja se ia de gat cu grupa mare si nu se face de ras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Untouchable

Am citit prin alte parti ca leonul ar scartai cu draci la interior.. la cupra ai vreo problema de genu bebee???

Ca si tinuta de mers la drum intins cum sta cu confortul fata de gti?? (am observat ca seatul are scaunele mai sport ca sa zic asa .. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin mai slab calitativ Leon-ul la interior, dar nu "scartaie".

Asta tine de cum a fost intretinuta masina, daca dai cu ea in gropi si nu o menajezi pe drumuri proaste (masina avand o suspensie mai tare decat una normala) atunci e normal sa inceapa sa faca diverse sunete  mai mult sau mai putin placute.

 

Important aici e ce vrei de la masina.

Daca vrei o masina sa mergi cu ea zi de zi, sa o pastrezi mai mult stoc (hai maxim un soft si atat), sa pleci in concedii etc. atunci un GTI e mai potrivit.

 

Cupra are suspensia putin mai dura, franele mai mari inseamna ca cele mai mici jante care incap sunt pe 17" (si acelea doar unele modele), asta inseamna ca anvelopele de iarna costa mai mult, placutele si discurile costa mai mult (cand trebuie sa le schimbi). Masina stoc are mai multa putere decat un GTI, cu soft e mult peste un GTI, iar asta poate deveni problematic iarna daca nu esti atent cu acceleratia.

Scaunele mie mi se par putin mai dure decat cele de GTI, nu stiu daca e asa sau nu - e doar parerea mea. Portbagajul iarasi este ceva mai mic parca la Cupra (la Leon, nu doar la modelul asta) decat la Golf si vizibilitatea spate lasa putin de dorit din cauza formei lunetei (dar diferenta nu e de speriat).

 

Cupra insa nu e chiar de nasul GTI-ului, adica echivalentul GTI-ului la Seat este Leon-ul FR. Au acelasi motor, aceeasi suspensie ceva mai moale, aceleasi frane, scaune ceva mai moi etc.

Este mai mult o masina cu care poti sa traiesti zilnic decat Cupra. Asa ca poti sa ai parte de caracterul mai "domol" al GTI-ului si de design-ul exterior superb al Leon-ului daca alegi un FR.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu exageram cu iarna :lol: Cu 370 cai am urcat la munte cu rotile de iarna Dunlop Winter Sport 3D 225.40.18 la fel ca orice alta masina FWD.. Totul tine de talpa soferului. Intradevar trebuie sa fi mai temperat, dar asta nu inseamna ca o masina cu 30 cai e cea mai buna pentru iarna ca poti merge blana cu ea :)

 

Rave are dreptate cu franele si restul aspectelor :) Legat de vizibilitate mai adaug ca si in fata ai unghiuri moarte destul de mari din cauza montantilor alungiti.. In spate nu ai nicio sansa, de aia mi-am montat rear view camera.

 

La mine la 95.000 km nu am niciun "greieras" cum nu am nici la Pejoul 206, care are 75.000 km.. Totul tine de pe unde mergi si cum mergi cu ea.. 

 

Mergi pe la intalniri si sigur dai de posesori cu ambele masini, iti faci o impresie mai usoara live :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la ce buget cauti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Untouchable

In jur de 8000, 8500 maxim.... Deocamdata vreau sa vad de ce Gti in locul Leonului sau invers...sunt in etapa de documentare ca sa zic asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam mic bugetul pt un GTi in toate mintile.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Untouchable

Se gasesc..si pe la noi si pe la nemti.. trebuie doar cautate bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieftin si bun :P

Spor la cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aria de versus topic-ul va avea mai multa "vizibilitate" si poate primesti mai multe sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Untouchable

Ms de help X-ecutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!