Jump to content
Sign in to follow this  
pufy

probleme caseta directie

Recommended Posts

pufy

buna!

Sunt posesorul unui new beetle 2000 benzina din anul 1999 de 3 ani, si pana acum mi s a stricat caseta de directie de 3 ori, prima data am reconditionat o la sighisoara, m a tinut un an si 2 luni (am avut garantie la ea 1 an), dupa care m am hotarat sa cumpar o caseta noua, dar si aceasta s a stricat dupa 8 luni, Acum am trimis o in garatie si astept un rasp daca mi o inlocuiesc.

Specific problema este ca  de fiecare data curgea ulei pe la semeringuri.

Poate sa imi spuna si mie cineva din ce motiv cedeaza semeringurile?

Va multumesc!

uhu10uhu

Posibil sa nu fie prins corect burduf de bieleta de directie. In felul asta intra mizerie la semeringuri si se strica rapid.

Caseta noua e tot reconditionata din cate stiu eu.

Edited by uhu10uhu

pufy

inteleg, dar nu e ciudat sa se strice asa repede de 3 ori in 3 ani??

rabbit85

Cam ciudat. De ce nu ai incercat una din dezmembrari, mai ales ca in mare parte piesele de acolo sunt cele originale, mult mai sigure fata de cele din magazin, desigur si la un pret rezonabil.

Edited by rabbit85

uhu10uhu

Pai se strica repede daca intra praf.

Poti citi aici mai multe http://vwforum.ro/topic/13676-caseta-directie/

E aceeasi caseta la tine cu aia de pe bora/golf4.

andrei_221

aia noua de 8 luni era de firma? 

ca fapt divers, cineva a inlocuit o pompa de servo, piesa noua de la magazin ( reconditionata de Elstock) si a mers fix 5 minute, adica probele de functionare...  cand sa scoata masina pe drum.. dintr-o data nu a mai facut presiune... 

Deci e loterie si cu astea reconditionate de diverse firme mai mici sau mai mari specializate pe asa ceva.

Inca  nu am auzit de TRW sau Delco Remy (si ei reconditioneaza) sa cada prea usor.

Edited by andrei_221

pufy

sincer sa fiu nu imi mai aduc aminte ce firma era, dar e una germana. Cei de unde am cumparat o au trimis o acum in germania pentru verificare.

Stau cu masina in service de mai mult de o saptamana si astept un rasp de la ei.