Jump to content

Metode, dispozitive de masurat /verificat cote


tipatescu
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu si eu cum arata dispozitivele cu care se pot face masuratorile respective: masurat cote paliere, arbore cotit, pistoane, camasi ... Aveti vreun link cu poze ? Ati gasit asa ceva prin tirgurile de vechituri ?

In principiu cred ca e vorba de micrometru de interior, de exterior, subler, comparator, dar presupun ca e vorba de dispozitive mai particulare ... imi arata cineva niste poze ?

Vreau sa ma apuc sa refac un motor, poate doua si vreau sa vad ce si cum trebuie sa procedez.

Mai tirziu o sa intreb si unde se poate rectifica, aleza, honui, etc ... dar pina atunci sa vad ce anume pot sa fac.

Mai am o intrebare ... am un arbore dezvelit (fara cuzineti) ... care l-am uitat/ pierdut, etc :( - in mediu umed - de vreun an ... a prins rugina ... nu multa, dar suficienta cit sa-mi pun intrebarea ... se mai poate recupera ? daca il smirgheluiesc mai iese ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arbore smirgheluit poate, dar nu pe suprafetele pe care merg cuzinetii... suprafata tre sa fie oglinda... eventuale pete nu cred ca au cusur, dar rugina.. hmm... oricum tre vazut, poate daca e nevoie de dus in cota si se duce rugina e ok. prin smirgheluire se duce naibii suprafata de contact... urmari: uzura mare in cuzineti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza incearca sa indepartezi rugina cu WD40 si o banda de carpa de bumbac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat ... sa incerc eventual cu ... feruginol ? Unde pot rectifica un arbore cotit si cit ma costa ?

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la Ciclop Magheru - 80-100 RON - cam doua pachete de Pampers adica :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat ... sa incerc eventual cu ... feruginol ? Unde pot rectifica un arbore cotit si cit ma costa ?

As zice ca nu... am dat cu el pe niste lere uitate in umezeala si...le-a sulfatat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am:

- micrometre 0-25, 25-50, 50-75 (asta e de la serv, tre' sa vad daca renteaza sa il "pierd"), 75-100, comparatoare de interior ( truse INTO ) 10-20 si 50-160 (mai tre' sa fac rost pt gama 20-50)

- shubler 0-150 mm, f bun, din inox

Ca sa faci prel la motor tre':

- o mas de alezat

- o mas de honuit

- o mas de rectif arbori cotitzi

- un strung

- o freza

- un ap de spalat sub presiune

In afara de mas de honuit si ap de spalat, la celelalte starea corespunzatoare a mashinii e esentziala pt rezultate bune. Din pacate, ciubucarind prin uzina am aflat de la muncitori ca multe mashini romaneshti erau proaste de noi- de ex o freza pe care am facut ultimul ciubuc pe 23 dec si care era facuta in '94 mi-a zis "operatoarea" ca de noua avea nu'sh'ce bataie de 2 zecimi!!!!

Am de pe la TIB oferte de utilaje s/h de afara, la pretzuri decente, cred ca e o optziune mai buna decat vechituri romaneshti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!