Jump to content

Completare antigel


jag
 Share

Postare recomandată

eu trebuie sa completez la masina din semnatura antigelul, e undeva sub semnul minim nivelul, banuiesc ca intra putin.

e ok sa completez pana la maxim cu G12 concentrat?

cate sute de ml se poate adauga maxim de concentrat fara sa creem probleme?



antigelul acesta e un dynamax G12 ultra(euro-vat slovacia), roz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

completeaza concentrat linistit.Iar data viitoare cind mai scade,completeaza cu apa.Exista motoare care au un coolant special, nediluabil,cu proprietati superioare.

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai doar atat de completat nu este nici un fel de problema sa pui nediluat. Daca o sa faci vreo operatiune in care o sa pierzi mai mult antigel este recomandat sa faci intr-un bidon amestec de antigel + apa distilata.
Recomandat este 50% antigel -50% apa distilata sau 60% antigel si 40% apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

era o jumatate de deget sub minim iar acum dupa completare e un pic peste maxim. 

a intrat vreo 520ml, nu ma asteptam sa fie asa mult.  am pus deci aproape 10% in plus de concentrat, din 5,6l cat intra teoretic. defapt a scazut imediat dupa ce mi-au schimbat la reprezentanta acum multi ani si pe urma inca putin si a ajuns asa.

presupunand ca era 50-50(sper) acum e 60-40.

 

am completat cand inca mai indica vreo 70 de grade apa, a facut un "fas" si parca s-a ridicat putin nivelul in acel moment.

 

pe bidon scrie ca se recomanda schimbarea antigelului la 3 ani. asa scrie pe toate G12 sau doar la firma pusa de mine?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 si G12+ se schimba la 3 ani, indiferent de firma

Modificat de brogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezinformezi. Doar unele antigeluri G12 AM au termen de garanție, care poate fi oricât, chiar până la 12 ani. Antigelul original VW G12++ nu are termen de garanție. Doar se completează, nu este necesară schimbarea. Producătorii AM au interesul să-l schimbi, că altfel ei ce mănâncă?

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scopul meu nu este sa dezinformez, daca tu esti sigur ca stii mai bine, atunci foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca doar G12+ se spune ca nu se schimba. imi pare rau ca n-am citit ce scria pe antigelul hepu, care e considerat cel mai ok calitate/pret.

 

cine tine la masina probabil ar trebui sa-l schimbe la 5-6 ani preventiv.

 

eu ma voi uita la temperatura apei, sa stea la 90 de grade ca de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine tine la masina ar trebui, macar, sa citeasca manualul de intretinere. Acolo scrie clar ce trebuie schimbat si cand. Pentru masinile vechi, in cartile carora scria de G11, se foloseste tot G12+. Acest tip de antigel cu aditivi organici nu are termen de schimbare. VW spune ca se schimba doar la efectuarea unor reparatii, altfel se completeaza. 

Bidonul de antigel pe care scrie Hepu nu este antigel OEM, asa ca nu ma intereseaza termenul lor de garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Salutare,

 

Am un Golf VII 1.4 TSI la care am observat ca nivelul la antigel e la minim deci trebuie sa completez. Pe vasul de expansiune scrie G13 si presupun ca asta e antigelul curent (e luata SH, deci n-am informatii clare) si as vrea sa completez cu G12 evo. Nu ar fi nici o problema, nu? Din ce am mai citit pe net inlocuieste G13 si se poate combina cu acesta.

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n changed the title to Completare antigel

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!