Jump to content

1.9 TDI 131 CP 5viteze - 6 viteze


maxx
 Share

Postare recomandată

Mai arunc si eu din vasta mea experienta.

DIn ce am vazut, a 6a are fix 150 la fel ca si a 5 a. Singura chestie sta in raportul de demultiplicare al cutiei si cuplu. Astfel, avand 6 rapoarte o cutie va avea un raport de demultiplicare a cuplului mai mic ca una in 5, astfel va fi mai fasnet. De asemenea, cuplul la 6 tr este putin mai mare decat la 5.

De aici, eu concluzionez ca cele in 6 trepte sunt mai fasnete, cele in 5 mai puturoase. Dar nu cu mari diferente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Revin si eu cu o nelamurire....

Am schimbat cutia automata cu una manuala acum 2 ani , codul motor AVF, eu am pus cutie in 5 trepte de pe un AWX deoare nu am gasit in 6 trepte la vremea aceea.

Acum se apropie sa schimb kitul de ambreiaj si as dorii sa stiu daca pot pune si daca merita kit de AVF(care are diametrul volantei de 240 mm fata de 228 mm e la awx).

precizez faptul cu inainte am avut multitronic cu 6 rapoarte si nu a fost necesara schimbarea electromotorului.

va multumesc

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui ambreiaj de 240mm, iti trebuie OBLIGATORIU si cutie de viteze in 6 trepte.

Ambreiajul de AVF nu intra in carcasa cutiei in 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va deschid eu ochi la cei care nu stiti care e treaba cu cutia de pe awx in 5.Cutia de pe awx are aceleasi rapoarte de viteza ca cea cu 6 viteze,pe awx la 3000 de ture ai fix 157 km/ora identic cu treapta a6-a de pe avf.nu mai bagati banii aiurea in cutii cu sase trepte daca vor fugi la fel ca inainte. Nu ai nevoie de ambreiaj mai mare ....doar daca te duci cu ea la curse,exista ambreiaje performate pentru curse daca vrei. Ma sina cu un kit nou trebuie sa te duca garantat 120000 daca nu exagerezi cu bruscarea puternica a ambreiajului si a nu suporta sa te intreaca cineva.o seara buna, daca am gresit cu ceva va rog sa ma corectati dar asta numai daca sunteti in cunostinta de cauza cu aceste cutii de viteze....:)

am iitat sa spun ca daca schimbi cutia din 5 in 6 trebuie sa schimbi cadrul motor, timoneria , sa mai cumperi un suport motor si daca nu ma insel electromotorul si planetarele...:)))) deci daca vrei sa scapi de banii din buzunar pune-te pe modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vin cu o simpla intrebare atunci: Daca spui ca sunt la fel,de ce s-au facut cutii in 5 si cutii in 6 rapoarte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba-i pe cei de la vw...dar in principal la ajm de 116cp s-a pus cutie in 6 trepte pt ca au mai putini cai decat cea de pe awx si nu ar face fata sa urce repede in turatii.Asa ca au pus cutia asta sa nu forteze motorul si sa ii scada consumul pentru ca motorul merge mai putin kinuit.

Modificat de andreycta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termina cu prostiile.
Deci AJM-ul (in 5 trepte) e Kinuit. Haha... am trait s-o citesc si pe-asta. :screwy:

Pentru cultura ta generala, ATJ-ul e acelasi motor cu AJM-ul. Respectiv AVF-ul cu AWX-ul. Diferenta sta putin in soft si cutii.

Saracul AVB numai el stie ce trage...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Am su eu o intrebare. Oare se potriveste cutie de viteze cu 6 trepte pe un passat cu 5 trepte motor 1.9 tdi 110 cai???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi situatie ca la orice motor cu cutie in 5 trepte. Cum? S-a scris de multe ori in topic. Iti trebuie si ambreiajul + timoneria cu schimbatorul + demarorul cutiei in 6 trepte,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca le cumpar astea toate o sa fie ok??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie cineva cum sunt rapoartele la 2.5TDI si daca cutia ar merge pusa pe 1.9TDI (in cazul meu, cutia de pe 4Motion) ? Eu sunt deranjat de rapoartele foarte scurte ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu pe cineva care a facut asta dar Passatul era 1.9 TDI AWX tractiune fata si a pus cutie de 2.5 TDI cu toate necesare. A facut si o resoftare, undeva pe la 160 - 180 cp (nu mai stiu exact) si are undeva la 500 rot/min mai jos la aceeasi viteza fata de cum avea inainte comparand ultima treapta. Din ce mi-a spus, treapta 1 este foarte scurta acum, cam inutilizabila in comparatie cu ce avea inainte iar treptele intre 2 si 5 sunt ceva mai scurte iar la a 6-a turatia e ceva mai jos fata de aceeasi viteza la 5 trepte. Sper ca iti este de folos informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Are cineva probleme cu bieleta aceea care e prinsa cu surub pe dreapta cutiei si cu "nuca"pe timonerie?Mie imi sare si nu mai stiu ce sa-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sare, e rupt cuplajul de plastic din capat si nu mai sta pe nuca. Si eu l-am avut asa. S-a rezolvat doar prin inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb cutia de viteze.Face zgomot ca un uruit cand accelerez,incepand cu treapta a 2-a si se accentueaza pana in a 5-a,iar cand e pe liber se linisteste.Am fost la un mecanic si sfatul a fost sa o schimb cu una sh,acesta spunand ca se potriveste orice cutie in 5 trepte.

Rugamintea este sa-mi spuneti daca pt motorul tip 1.9 tdi AVB  se potriveste orice cutie in 5 trepte?Daca nu,care ar fi acelea?Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • 11 months later...

Salut, ajutați ma și pe mine cu un sfat! Am Passat 1.9 avb, 101 cp, cutie 5 trepte cod GFL. Am cumpărat o rulota "mai spațioasă", adică 1300 kg MMA, în condițiile în care Passat ul duce 1400 în acte. Deci totul legal. Problema mea e cu cutia care o am pt ca are treptele inferioare, 1,2,3 lungi și nu ma ajuta la tractat. Ma gândeam sa schimb cutia care o am cu alta tot în 5 viteze dar cu rapoarte mai scurte, ma gândesc la cutia de pe Passat b5 cu 90 cp. Cine cunoaște problematica îl rog sa mi dea o idee. Merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai simplu sa faci un soft si sa cresti puterea motorului decat sa schimbi cutia de viteze? Intre 101 si 90 de cai nu cred sa fie asa mare diferente intre rapoartele cutiei incat sa merite investitia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de 90cp nu te ajuta. 

Daca vrei cutie in 6 trepte, cauta una de B5 ATJ. Schimbi cutia, ambreiajul complet, timoneria, suporti cutie. Poate si planetarele, dar nu sunt sigur.

Dar cum spune si Mihai, mai bine cresti puterea din soft si ai un castig mult mai mare decat prin schimbarea cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!