Jump to content

Navigatie Oem si Aftermarket - probleme si rezolvari


raduku
 Share

Postare recomandată

Uite, eu ma vorbit cu baiatu asta si stie despre ce e vorba pentru ca am vrut sa imi pun eu asa ceva dar m-am razgandit. Suna-l si iti explica exact cum face cat te costa si cat dureaza.

http://www.4tuning.ro/Anunturi-Auto/Vanzar...de-xx82839.html

Cred ca despre mine era vorba. ...... ma bucur ca suntem si colegi de forum;)

0723.000.350 si te ajut cu mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogdanChipaila

    12

  • iuli00

    8

  • asergiu

    6

  • Northman

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

" pt RO nu exista harta pe CD - speram cu totii sa fie in lucru, cel putin asa sustin cei de la TeleAtlas. Pe torente exista toate celelalte harti din EU.

"

Imi pare rau dar eu nu cunosc treaba cu "torentele", am doar o vaga idee si atat. Eu caut sa gasesc o sursa sigura nu sa bajbai pe ici pe colo...intelegi?

Multumesc.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
BogdanChipaila

Va rog sa-mi dati si mie daca aveti hartile pt Ungaria, Austria, Elvetia si daca este ceva mai mult cu atat mai bine. Va rog chiar si contra cost, doresc sa fac o "mica" excursie in luna August.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am pe masina o navigatie RNS-E MMI si daca bag carduri in cele doua sloturi sau numai in unul din ele indiferent de marimea cardului mie imi vede doar 190 sau 198 si atat oare are probleme jucaria mea sau atata vad ele de pe carduri. A sa nu uit am incercat cu 8 carduri diferite si jaba mai mult de 190 in cel mai fericit caz 198 nu vrea se ineaca la citit sau nu stiu ce are. Astept ajutor sau afaturi de la voi poate ati intampinat problema asta. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

Unitatea mea vede 2 carduri de cate 1 GB fiecare, mai mult nu am incercat, poate nu ar strica sa-i faci un update de soft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca e o problema? Am impresia ca si la mine scrie 190 MB dar de vazut vede toate fisierele de pe card. Presupun ca marimea cardului e afisata doar pe 3 caractere si de fapt acolo scrie 1905 MB spre exemplu dar incape doar 190.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi vede mai mult de 190 daca pun 10 melodi (sau mai multe) primele care le pun le vede care trec de 190 nu mai la vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

Unitatea mea vede 2 carduri de cate 1 GB fiecare, mai mult nu am incercat, poate nu ar strica sa-i faci un update de soft

As face si un update dar sincer iti spun ca habar nu am cum se face sau ce ar trebui sa fac. V-as ramane profund recunoscator daca m-ati ajuta sa incerc si varianta asta ca ii foarte enervant ca am cumparat un card de 4 G si stau cu el in unitate cu 3 melodi pe el :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci la tine e alta problema... m-am lovit si eu de o problema la citirea cardurilor mai demult si solutia a fost formatarea cardurilor cu alt filesystem (ori erau FAT32 si le-am facut FAT, ori invers, nu mai tin minte exact...)

P.S. Incearca si cu un card mai mic. Parerile sunt impartite, dar am citit pe niste forumuri din afara cum unii ziceau ca nu se accepta carduri mai mari de 2GB. Personal am 2 carduri de cate 2GB si merg brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur, dar din ce am auzit-citit, cred ca trebuie sa-ti faci rost de ultimul dvd cu harti, am inteles ca pe el se afla si update-ul de soft

Incerca totusi sa urmezi sfatul lui Ice, legat de formatare

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci la tine e alta problema... m-am lovit si eu de o problema la citirea cardurilor mai demult si solutia a fost formatarea cardurilor cu alt filesystem (ori erau FAT32 si le-am facut FAT, ori invers, nu mai tin minte exact...)

P.S. Incearca si cu un card mai mic. Parerile sunt impartite, dar am citit pe niste forumuri din afara cum unii ziceau ca nu se accepta carduri mai mari de 2GB. Personal am 2 carduri de cate 2GB si merg brici.

Am 2 carduri de cate 2G si le-am formatat din fat 32 ca in fat32 nu le vedea deloc si le-am facut fat dar jaba unul il vede cu 196 si pe altul il vede cu 198 nu stiu ce sa ii mai fac poate daca cum spunea mai sus Scorpion sa incerc cu un dvd cu harti mai noi sa vad daca vrea sa isi faca un update de soft sau ceva de genu dar mersi oricum de sfaturi poate mai stie si altcineva ceva sau a mai incercat cineva ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fericitule , am citit articolul acela dar acolo cica ar fi problema de card acuma maine o sa incerc sa mai schimb cateva carduri sa vedem ce imi va da. O sa va dau maine un raspuns dupa ce o sa vad daca merge, DOAMNE AJUTA

Pa fratilor si mersi mult de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
La PBV mi-au zis ca a iesit si cd-ul de Romania. Eu intrebam de soft pentru navigatia originala de Passat. Nu sunt 100% convins ca si raspunsul lor se referea tot la asta, dar...merita sa dati un telefon.

mai stii ceva, eu inca caut? si nu am gasit nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai stii ceva, eu inca caut? si nu am gasit nimic!

tot nimic of mai mai!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare dragi colegi,va cer ajutorul fiindca eu nu prea ma descurc.Am achizitonat o interfata VAG-com 607 de la Voinea si eu nu prea ma descurc cu ea(inca nu ma-m instruit cum trebuie) si as vrea pentru inceput sa schimb limba afisajului navigatie si eventual cea a semnalelor sonore(vocea care te anunta incotro sa o iei) ambele in engleza...mentionez ca masina din semnatura este dotata cu navigatia mica color,am un lapsus acum cu numele ei cert este ca cd-urile sunt travel pilot DX si daca este cineva care imi poate da contra cost 1cd compatibil pentru frumoasa noastra tara(asta nefiind inca o urgenta).Astept nerabdator raspunsurile voastre.Cu respect Alex.

Modificat de alex_zuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte simplu:

Select 17 (Instrument Cluster) Coding -> Function 07

iar aici schimbi la semnul "?" 00xx?0x: Country-Setting al tau cu cifra 4

Atentie fa o copie a intregului cod care se afla in acel camp inainte de a face update.

Note: Germany is coded as Europe, but 0 is a valid for germany.

1 - Europe

2 - USA

3 - Canada

4 - Great Britain

5 - Japan

6 - Arabian States

7 - Australia

Multa bafta.

Daca nu te descurci si esti prin zona Vitan te ajut eu astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca ai RNS-E atat este harta pentru romania si ea este pe DVD. Pentru romania nu s-a facut pe varianta RNS-D care sunt pe CD. Din cate stiu eu limba la navigatie se schimba din meniul navigatiei daca ai RNS-D asa cum zici ca ai cd-uri de navi, cel putin asa e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat limba la BC cat si cea de la navigatie se pot schimba din meniurile din BC...doar ca...pana schimbi meniul BC-ului, acesta este in Germana si e cam greu de ajuns la setarea limbii (pt BC este pe ultimul ecran, ultima optiune).

Nu exista CD de navigatie (cel pt Travel DX) care sa contina Romania. Exista pt Germania si mai exista Major Roads of Europe dar asta e cam varza...dupa el, la iesirea din Austria se termina si Europa...nu are nimic nici macar Ungaria. Poti uita de aceasta navigatie, cum am facut si eu (am acelasi model de navigatie). Folosesc un Garmin separat si gata.

P.S. -=UnDo=- (si ceilalti colegi care au mai dat indicatii privitoare la schimbarea limbii), pasii indicati de tine sunt pentru schimbarea limbii pe BC nu pe navigatie. Pt a schimba limba (afisajul si vorbirea) la navigatie, trebuie intrat la VAG-COM in modulul de "Navigation" nu "Instrument Cluster".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nici mie nu imi citea sdcardurile.Am facut update de pe dvd de navi de la anorganix.Sd-cardurile le-am formatat in FAT32.Acum am 2 sd carduri de cate 4 giga fiecare si le vede perfect,deci in total 8 giga.sistemul de navi e rns-e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De mentionat ca numele mp3-ului nu trebuie sa fie prea lung(nu am numarat din cate caractere maxim)pentru ca altfel nu il mai vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Limita maxima este de 60 de caractere. Am avut aceeasi problema si eu. Azi mi-am dat seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

La navigatie se schimba limba de la butoanele respective. nu are legatura cu BC. Eu am navi mare si am limba BC germana, dar introducand cd-ul cu hartile setezi limbile separat, eu am pus engleza, dar erau si altele ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Se poate face schibarea limbii din optiuni - la mine a mers. Cat despre ce spune Rapier, cu tot respectul tin sa spun sa nu uiti de navigatie si o poti folosii fara probleme afara dar dupa ce treci de Ungaria si sa ai cd-uri cu tarile ce vrei sa le vizitezi. Exista harti pt. Ge, Fr, Benelux, major roads EU, etc. Eu am folosit la nivel de straduta si a mers ok numai sa ai harta cu tara in care esti si nu una generala. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WNS changed the title to Navigatie RNS-E MMI - Nu citeşte cardul complet
  • cogdao changed the title to Navigatie Oem si Aftermarket - probleme si rezolvari

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!