Jump to content

Garret


mpc
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

 

Va rog frumos,poate cineva sa-mi spuna ceva despre calitatea turbinelor Garret ?

Am o problema la Skoda mea Oktavia 1.9 tdi 101CP,scot fum mult la semafor (cateodata si in mers dar mai rar,), insa  la semafor fac cateodata ceata in spate,fara nici o regula,complet aleator,dar cu precadere cand stau pe loc si la relante .Consum cam 1 l / 1000 km.

Cineva alaturi la "tehnic" mi-a sugerat ca turbina e pe duca,si ma pregatesc de schimb,iar aceasta marca tot imi iese-n cale.

E ok sau e de evitat ?

Parca n-as pune una second sau reconditionata,am incercat deja una second si iata rezultatul !

 

Merci mult.

Modificat de mpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garret este o firma de renume in domeniul turbo-urilor.. Nu te poti feri de ea, daca modelul asta de turbina iti echipeaza masina. Nu e ca la cauciucuri, nu iti place Matador, iei Michelin..

In general, daca masina este bine intretinuta si exploatata, turbina nu se strica. De la turbine second nu poti avea nicio pretentie.
Puna una noua pe masina si scapi de probleme, dar foarte important, mergi la cineva avizat, care sa iti depisteze problemele. Nu te avanta la turbina din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns.

Pe masina mea a fost si este turbina kkk,dar am oferta pentru garret.

Trebuie sa pun kkk neaparat ?

Modificat de mpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate pune turbo Garret  in galeria de evacuare de KKK

 

Ciudat ca ai KKK. eu am tot Combi 4x4 ATD si turbina a fost garret

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF: Stiati ca turbinele Garret sunt romanesti ??? Am inteles ca sunt printre cele mai bune si scumpe.........

post-31419-0-47297700-1367177274_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana spune ca sunt romanesti e cale lunga ;), ele se fabrica aici, unele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Garrett sunt printre (daca nu chiar) cele mai bune turbine.

Intr-adevar componentele se fabrica in Romania, dar produsul finit nicidecum. Si asta pentru ca operatiunile de finisare, ajustare, echilibrare dinamica si montaj nu sunt la indemana oricui. Necesita standuri performante si calificare corespunzatoare.

Dar cum romanii se pricep la toate, incep sa aud tot mai des de turbine asamblate in Romania si echilibrate la ochiometru. Evident, nu produse originale ci vandute pe sub tejghea pe la diferite service-uri sau magazine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garrett sunt printre (daca nu chiar) cele mai bune turbine.

Intr-adevar componentele se fabrica in Romania, dar produsul finit nicidecum. Si asta pentru ca operatiunile de finisare, ajustare, echilibrare dinamica si montaj nu sunt la indemana oricui. Necesita standuri performante si calificare corespunzatoare.

Dar cum romanii se pricep la toate, incep sa aud tot mai des de turbine asamblate in Romania si echilibrate la ochiometru. Evident, nu produse originale ci vandute pe sub tejghea pe la diferite service-uri sau magazine.

de acord cu tine mai putin cu faptul ca produsul finit nu se fabrica la noi

fabrica de turbine HG din militari este pe locul 1 in europa la nivelul de calitate si 3 in lume din tot concernul HG 

aici se produc turbine atat auto cat si camioane de la a la z iar turbinele pleaca din fabrica complete cu preturi incepand de la 700 euro fara

masina de echilibrat axele turbinelor a costat aprox 3 mil euro si in incaperea in care se lucreaza cu ea este mai ceva ca la farmacie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu stiam ca au si stand de echilibrat. E bine daca au, nu e la indemana oricui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa s-ar explica de ce merg bine turbinele de la Cipos :d

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!