Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Stati ca nu mai inteleg nimic...

Doar rs3 si tr-rs au 2.5 si 5 cilindri. s3 si R sunt 2.0 tsi. Care motor are 8 injectoare?

Am vazut si eu, octavia lui Bart n-are debitmetru, decat daca e in turbina sau... dupa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam de noile motoare de pe S3 si R20 (300 cai )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Azi mi-am ridicat si eu masina. Venise de o saptamana, dar au fost niste probleme cu configuratia....comandasem alcantara care se pare ca nu exista de fapt. Masina a venit cu piele integrala ceea ce nu mi-a suras.

Pielea nu e de o calitate prea buna si in plus preferinta mea pentru alcantara era data de verile calde si iernile reci petrecute in masini cu piele :) Cine a avut,stie despre ce vorbesc.

Dupa o discutie la importator cu product managerul de Skoda ma hotarasem sa nu mai iau masina si sa caut alta marca - domnul licherdopol dupa ce ca e incompetent si a gresit configuratorul de RS in mai multe privinte

(lipsa columbusului initial, alcantara , jante de iarna pe 16 pt RS si or mai fi si altele) are si o atitudine anti-business si aroganta.Vorbea cu mine de parca a fost greseala mea sa iau Skoda.

Adrian si Cristi de la Brady au facut tot posibilul sa iau masina si le multumesc pentru atitudine orientata spre client.

Concluzia cu privire la acest episod - nu cumparati Skoda ca poate isi pierde licherdopol slujba si se muta la stat unde s-ar potrivi de minune.

Daca nu v-am convins si trebuie neaparat sa luati o Skoda mergeti la Brady :)

 

Masina e ok in afara de sound generator care ma enervaza in sport mode. Suna ciudat rau si la un moment dat mi s-a parut ca induce si o vibratie ciudata in parbriz sau in bord.

Cu prima ocazie scap de el :).

Bordul e eye-candy mai ales noaptea, bluetooth-ul merge binisor, ACC-ul e ok, mai ramane sa vad cum e light assistant.

 

Mai multe impresii dupa ce fac ceva km.

Modificat de dragosb2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari dragosb2.

Sa o porti cu placere.

Imi pare rau pentru cele intamplate.

O sa vezi ca pe parcurs o sa iti mai treaca...are destule plusuri masina.

O intrebare pentru posesori...in cazul in care ati comandat scutul pentru sasius!: la voi zdrangane cand mergeti incet de tot pe drumuri stricate rau? Eu nu stiu ce sa fac, sa l dau jos sau ...habar nu am.!?

Farurile sunt superbe...:)...ca mi am adus aminte de dragosb ca astepta sa vada vum sunt:).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Azi mi-am ridicat si eu masina. Venise de o saptamana, dar au fost niste probleme cu configuratia....comandasem alcantara care se pare ca nu exista de fapt. Masina a venit cu piele integrala ceea ce nu mi-a suras.

Pielea nu e de o calitate prea buna si in plus preferinta mea pentru alcantara era data de verile calde si iernile reci petrecute in masini cu piele :) Cine a avut,stie despre ce vorbesc.

Dupa o discutie la importator cu product managerul de Skoda ma hotarasem sa nu mai iau masina si sa caut alta marca - domnul licherdopol dupa ce ca e incompetent si a gresit configuratorul de RS in mai multe privinte

(lipsa columbusului initial, alcantara , jante de iarna pe 16 pt RS si or mai fi si altele) are si o atitudine anti-business si aroganta.Vorbea cu mine de parca a fost greseala mea sa iau Skoda.

Adrian si Cristi de la Brady au facut tot posibilul sa iau masina si le multumesc pentru atitudine orientata spre client.

Concluzia cu privire la acest episod - nu cumparati Skoda ca poate isi pierde licherdopol slujba si se muta la stat unde s-ar potrivi de minune.

Daca nu v-am convins si trebuie neaparat sa luati o Skoda mergeti la Brady :)

 

Masina e ok in afara de sound generator care ma enervaza in sport mode. Suna ciudat rau si la un moment dat mi s-a parut ca induce si o vibratie ciudata in parbriz sau in bord.

Cu prima ocazie scap de el :).

Bordul e eye-candy mai ales noaptea, bluetooth-ul merge binisor, ACC-ul e ok, mai ramane sa vad cum e light assistant.

 

Mai multe impresii dupa ce fac ceva km.

Felicitari!

Si felicitari inca odata pentru calmul care l-ai avut! Eu probabil i-as fi injurat de toate neamurile si refuzam masina!

Eu sunt convins ca nu vei regreta ca ai cumparat masina dupa ce vei face cativa km cu ea!

In legatura cu sound generator-ul sa sti ca si la mine se aude o vibratie ciudata de zici ca nu e prins bine bordul, chiar e de *kt sistemul asta, mai mult ca sigur si eu voi renunta la el...

 

Baga si tu niste poze !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca Brady are o traditie in a incurca comenzile :)) Si la mine au gresit cu elementele decorative lemn insa acum le multumesc pentru greseala. Arata fain, eram sigur ca o sa arata chicios insa NU; chiar imi place maxim tranzitia dintre bej si negru facuta prin aceste elemente. Bine, putem imparti greseala .....a fost si vina mea ca m-am schimbat cu acest decor lemn si de bulversata ce a fost ca pleaca in concediu, a dat comanda asa :D 

 

Intr-adevar la tine sunt dotari mai serioase care le-au gresit dar pana la urma o sa te indragostesti de ea si lasi deoparte acest episod urat !!! Felicitari si km "fara numar, fara numar" :))

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am fost destul de clar atunci. Brady nu a incurcat comanda mea. Configuratorul era gresit - vina importatorului.

Am fost foarte enervat si hotarat sa refuz masina dupa discutia cu product managerul Skoda de la Porsche.

Cei de la Brady m-au convins sa o iau a doua oara :)

In modul Sport la acceleratie mai brusca vibreaza ceva la bord si e chiar deranjant....suna ca si cum nu e bine prins exact cum zice Bartolomeus.

 

O sa fac poze pe lumina si le pun...va intereseaza ceva anume ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai subiectul asta e valabil cam peste tot. Cam toti cei care mai frecventeaza cate un forum ajung la dealer si stiu mult mai multe despre masinile respective decat cei care le vand (indiferent de tara). Eu am studiat bine de tot si am vazut exemple cu pielea care m-au facut sa-mi fie clar ca nu o vreau (pe langa faptul ca oricum nu aveam de gand, daca era alcantara mai discutam). Faza cu rotile de iarna de 16" a fost si cand am dat eu comanda si d-abia dupa ce le-am zis eu la Avia ca nu incap pe RS au sunat la importator sa schimbe configuratorul. Si au disparut a doua zi. Deci daca trebuie sa-ti zica un posibil client ce si cum cu marfa pe care tu o vinzi... cam jenant.

 

Legat de sound generator, nici eu nu sunt convins de idee, dar astept sa vina masina sa vad pe viu.

 

Dragos, mai zi-ne ce configuratie ai?

 

Yellow_pwr, eu am scuturile alea de plastic pe sub, dar n-a venit masina inca. Mai e un pic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e configuratia initiala. Acum nu stiu ce sa zic de piele...sigur e mai rau decat alcantara, dar stofa nu mi-a placut la alte modele din showroom.


 


PLI                            Adaptive Cruise Control                                        


                                 si Front Assistant


9S6                           Afisaj Maxi-DOT color                                               


PE4                           Airbag-uri laterale spate                                              


PHB                          Climatronic                                                             


                                 instalatie aer conditionat, cu reglaj


                                 electronic, cu distributie in doua zone


                                 a aerului


PFD                          Driving Mode Selection                                                     


                                 si Sound Generator


9T1                            Duze stropitoare parbriz incalzite                                               


6T2                            Iluminare spatiu pentru picioare                                                      


                                 fata/spate


8G1                           Intelligent Light Assistant                                                        


                                 reglarea dinamica a luminilor de drum


PLG                           Interior Alcantara                                                                     


                                 + piele / piele artificiala


4L6                            Oglinda retrovizoare                                                                    


                                 cu efect automat antiorbire


PW4                          Oglinzi exterioare pliabile electric                                             


                                 cu iluminarea spatiului de intrare in


                                 masina si efect antiorbire


PH5                           Parbriz incalzit                                                                          


RAC                          Radio-CD & MP3-player Bolero MIB                                           


                                 cu touch screen, afisaj color


                                 si SD card slot


PW0                          Scaune fata incalzite,                                                        


                                 cu reglaj termic separat


        7X1                         Senzori parcare spate 


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Textilul de pe RS e complet diferit de ce exista pe celelalte echipari. Mie personal mi se pare mai fina textura si mi-a placut mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar ai incercat sa scoti si tu un discount mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit ok datorita baietilor de la brady. Unde ai vazut Tudor textilul de pe rs-ul nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina lui yellow_pwr si azi la Avia (le-a venit masina de test). Si este altfel decat ce vezi la Elegance de exemplu. Mie-mi place, e ca un fel de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e masinuta :)

 

Am in parbriz un plastic mic pe dinauntru- cred ca a fost uitat acolo la pregatirea de vanzare. E o clema transparenta intre parbriz si stalp dar nu a iesit cand am tras....ma gandesc daca e bine sa-l scot cu forta sau e vreo modalitate mai inteligenta :)

 

noroc

post-125378-0-93807500-1383492263_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e la skoda, trebuie sa dai jos bucata de material de pe stalp ca sa il scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un suport pentru tichete de parcare sau orice altceva vrei sa prinzi de el. Acolo trebuie sa stea nu trebuie sa-l dai jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha ok good point :) Imi statea pe creier, dar acum poate renunt sa-l scot si vad la ce il folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel plastic este trecut ca si dotare ,,suport....

Inainte de a-l vedea, ma asteptam la cine stie ce minunatie de suport, dar asta este, bun si acela.

Modificat de Alin Skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa scapi de el, ceea ce nu-ti recomand, ai doua optiuni : tragi de el si-l rupi ( ma mir ca nu ai facut-o) sau desfaci onamentul stilpului, si-l dai jos . 


Ca sa scapi de el, ceea ce nu-ti recomand, ai doua optiuni : tragi de el si-l rupi ( ma mir ca nu ai facut-o) sau desfaci onamentul stilpului, si-l dai jos . 

post-58507-0-33222300-1383500986_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel plastic este trecut ca si dotare ,,suport....

Inainte de a-l vedea, ma asteptam la cine stie ce minunatie de suport, dar asta este, bun si acela.

In Austria (cel putin) acolo pui vignieta, in loc sa o lipesti pe parbriz si apoi sa te chinui sa o scoti. Sau tichete de parcare in alte situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca odata, sa o stapanesti sanatos dragosb2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de urari !

 

Masina merge foarte bine si sunt multumit si de gadgeturi - light assist si ACC fac toti banii.

 

Am pus muzica prin bluetooth direct de pe telefon si am si vorbit cu handsfreeul si cica se aude acceptabil in partea cealalata.

 

In schimb sound generator-ul trebuie sa dispara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da daaa

post-72355-0-08263200-1383689695_thumb.j

Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!