Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Aveti idee unde pot gasi toate detaliile legate de jantele care vin standard cu masina, 17" si 18"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe 18" - Alaris, Golum si Turini - sunt 7.5J, ET 51, cauciucuri 225/40.

Cele pe 17" - Denom, Teron si Hawk - sunt 7J, ET 49, cauciucuri 225/45.

Cele pe 16" - Minoris si Velorum - sunt 6.5J, ET 46, cauciucuri 205/55.

Cele pe 16" - Star - sunt 6J, ET 48, cauciucuri 205/55.

 

Altele nu mai intra pe RS... Restul jantelor se pot gasi aici.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult! Oricum nici cele de 16" nu intra. Avand in vedere ca o sa vina pana in decembrie, trebuie sa ma uit de jante de aliaj pt iarna.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca jante pe 17", pentru ca sunt cele mai mici care intra pe RS, poti sa cauti si 6.5(mai rare) si 7 si 7.5 si 8J.

 

Atata timp cat ET-ul e peste 40, preferabil peste 45, si sub 54, 51 pentru 8J ca sa pastrezi o marja de siguranta, nu ar trebui sa ai probleme. Mai ramane doar sa potrivesti cauciucurile pe jante, 235/45 pe 8J (merge si 225/45), 225/45 pe 7 si 7.5J, 215/45 pe 6.5J. Toate astea sunt pentru 17", nu puneti 225/45 pe 18"...

 

PCD-ul e 5x112, gaura centrala 57.1mm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PCD-ul e 5x112, gaura centrala 57.1mm!

 

Asta ma interesa, sa fiu sigur! Merg pe CONTINENTAL CONTIWINTERCONTACT TS 850 91H (exista si 94V, dar nu cred ca e necesar, n-o sa merg cu >210 iarna :) ). Janta vreau 7Jx17" cu cauciuc 225/45/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor, iti recomand chiar 205/50 pentru iarna. Sunt mai eficiente pe zapada si intra mai bine in santurile care apar iarna pe stradute.

Parca aparuse si TS851 si era bun in teste,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate legat de 205/50, dar gasesc doar 830-uri de la Continental (cam sunt fixat pe marca asta). 851 nu prea am vazut pe nicaieri pe web la noi.

 

Sa nu se supere moderatorii, avand in vedere ca pe RS nu intra jante de 16", ma gandesc ca sunt utile informatiile. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat niste jante pentru S2-ul meu dar nu le-am folosit niciodata.

Trebuia sa folosesc distantiere si pana la urma nu mi-am mai batut capul.

Acum vad ca se potrivesc pe RS perfect (le-as pune ca jante de iarna).

 

Audi A8 Sports, 18x8. 5x112 ET 48, cu 57.1, albe. Pot pune cauciucuri 225/40/18.

 

Dar oare vor arata bine pe masina? :)

 

image-4.jpg

 

20049134_z.jpg

Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa faptul ca iarna nu prea conteaza cum arata, cred ca o sa dea chiar ok pe masina si ca model si culoare. jante albe => aspect rally :)

 

Cool Rave!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Colegii cu RS, cum stati cu comenzile?

 

Avia Motors are un hatch diesel, manuala, cu livrare in saptamana 47 pentru cine e interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima veste la mine a fost sapt. 47 livrare - intr-un caz optimist poate 46.

Pana atunci e timp sa caut jante si cauciucuri de iarna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare sunt curios ce greutate avea... :D

 

Asta ma interesa si pe mine cel mai tare din filmulet. Dar pentru asta banuiesc ca trebuie sa cumparam revista. :)

 

El mentioneaza in film ca masina se incadreaza in cifrele oficiale, poate se refera si la greutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 8000 de km parcursi...consumul nu a scazut sub 10.1/l.

am fost prin bucuresti 2 zile....si pot sa va zic ca am avut un consum de 13.5/l....ceea ce e nu cred ca e mult avand in vedere aglomeratia de acolo.

problema mea cu blowoff-ul si sunetul tobelor a cam disparut pentru ca se aud foarte bine acum, cel putin blow off-ul este senzatie:)

in rest masina este ok...si atrage si priviri...daca cineva tine cont sau este interesat de acest aspect...eu unul,NU:)

mai mult de 254 km/h nu a prins, si asta la vale, in rest pe linie dreapta sta la 244-248.

Modificat de yellow pwr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu azi una break(alba sau gri) cu numere de UK ..arata impresionant masina, instant sare in ochi :)

F bun consumul tau pt Bucuresti! Cei 10% cum i ai obtinut?(extra urban sau combinat)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut ceva km:) 10.1 e consumul de cand ai luat masina? Ar fi tare daca ai putea filma un 0-200, bineinteles pe autostrada in Germania...

Si inca ceva, masina nu are blowoff, are diverter valve care e o supapa de recirculare, cam tot aia. Sunetul de DV si tobe zici ca se aude bine in masina sau de afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdann81 - combinat este consumul.

Nu postez filmulete cu viteza ca nu se stie pe unde ajung.

Legat de Dv si tobe, in masina nu prea se aude mai nimic...doar tobele dupa 4500 ture.

Sunetul de la DV se aude doar dupa 3000 de ture si doar cu geamul deschis.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa vad ce multi km inghite masina. Asta-i si scopul unei astfel de masini.

Mai pune te rog niste poze sa ne delectam si noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!