Jump to content

chiulasa .. PRET ?


gmtiby
 Share

Postare recomandată

Salut, revin cu o intrebare, stie cineva cam cat ar costa o chiulasa noua....???? MERCI MULT !!!!

Modificat de voinea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu am am schimbat chiulasa la dieselul meu de 1,9td si pot sa spun ca este cam scumpa (18000000)neechipata, mai bine cumperi sh.o cumperi si o montezi,una noua trebuie sa mai bagi bani pt alezat scaune supape,montat ax came etc.parerea mea sa iei una sh si rezolvi problema mai repede,dar casca bine ochii cind o cumperi sau ia un meseriasi cu tine.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut una SH cam 250 euro - completa

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

offtopic: editat titlul. se scrie chiulasa nu chiuloasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. scuze....graba :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare tuturor!am cautat in toate topicurile si nu am gasit raspuns la intrebarea ce urmeaza.Este normal ca in sistemul de racire sa fie presiune?dece aceasta intrebare;pt ca prin mai anul acesta am avut probleme cu radiatorul,asa am crezut eu imi curgea antigelul prin partea dreapta jos a radiatorului,chiar unde intra furtunul gros in radiator,am schimbat 3 radiatoare pana sa merg la service la un mecanic ,care sa constate ca am garnitura de chiulasa sparta,sau fisurata.a ajuns la concluzia asta deoarece furtunele erau tari si mi-a zis ca imi baga presiune pe la chiulasa in sistemul de racire.de atunci am rulat cam 8.000 km si cam de la 1000 de km observ aceeasi problema .curge antigelul prin acelasi loc,furtunele sunt putin tari dar nu ca prima data,cand deschid capacul dela vasul de expansiune se aude cum iese aerul.deci macanicul a schimbat garnitura de chiulasa si termostatul,chiulasa a zis ca e ok,nu a trebuit schimbata.acum intreb si eu:

este normal sa fie presiune in instalatie de racire?

daca iar sa fisurat garnitura nu este si altceva defect pe acolo?

chiulasa nu trebuia din nou stransa dupa vreo 500 km?ca la dacie?mecanicul a zis ca nu,dar nu cred

astept un raspuns de la cineva care e sigur sau care a mai avut aceeasi problema.

VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie chiulasa de vina datorita corodarii exact in punctele cheie.Daca e asa trebuie planata si cumparata o garnitura de chiulasa mai groasa..de reparatie.Posibil iti baga presiune in circuitul de racire..dar daca se intampla treaba asa trebuie sa iti bolboroseasca in vas.Ai schimbat data trecuta si a etansat cat de cat..dar iar a aparut problema pt cu lucreaza in zona respectiva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe circuitul de racire exista presiune.Daca exista probleme la garnitura sau chiulasa, fierbe apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presiunea existenta in circuitul de recire se datoreaza incalzirii motorului si dilatarii antigelului,cand motorul e rece daca scoti busonul de la vas nu o sa fie presiune.Se stie de fenomenul ,,fiert apa,,cand sunt probleme cu termostatul si presiunea care apare este foarte mare.Singura presiune in circuitul de racire e creata de pompa de apa care iti face ca antigelul sa circule.In momentul cand ceva nu e in regula presiunea aparuta se datoreaza faptului ca sistemul nu mai este etans(garnitura chiulasa,fisuri chiulasa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult GABIVVX acum stiu la ce sa ma astept ,singura problema e ca sunt in germania si aici ma costa 400 euro doar demontatul si la cat e de veche masina si la cei 251000 km nu cred ca se mai merita sa o repar.bafta

sper ca nu am scris ceva in aceste randuri

Modificat de cmmc_26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

La mine iese fumul cam alb, ulei nu consuma dar pare ca pierde antigel mai mult .Mi-a spus cineva ca ar fi garnitura de chiulasa ciupita i-am schimbat antigelul ca avea 4 ani si o urmaresc sa vedem ce mai urmeaza. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi un pic dac sufla in vasul de antigel,daca iti pierde antigel si ai fum alb sigur e impuscata garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mihai_mihai o sa urmaresc chestia aceasta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!