Jump to content

Modul comfort


sorin_ss
 Share

Postare recomandată

buna seara, as dori sa va intreb si eu daca se poate inlocui un modul comfort de octavia II 1k0 959 433 ak cu unul de passa 3c0 959 433 ah, ambele masini din 2006.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • flo_p70

    16

  • Al Bundy

    8

  • nvp_playboy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mihai.Nechifor

Fiind terminatii diferite nu cred ca merge facut schimbul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, as dori sa va intreb si eu daca se poate inlocui un modul comfort de octavia II 1k0 959 433 ak cu unul de passa 3c0 959 433 ah, ambele masini din 2006.

multumesc

 

Nu, nu merge. Sunt componente total diferite.

 

Modulul confort de Passat 3c - B6 - are parte din componentele imobilizatorului in el, etc.... spre deosebire de Octavia2, Golf 5... care nu au asa in confort.

 

cauta de octavia 2, Golf5, Golf 5 Plus, Touran, jetta5, Alteea, Leon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! La asta nu ma gandisem! Multumesc foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Intrebare: daca am 1K0 959 433 CN, ce tip de modul merge ca sa am si inchidere din cheie? Sau care sunt caracteristicile la acesta 1K0 959 433 CN, o merge oare doar sa-i adaptez telecomanda cheii? Cum imi dau seama care se potriveste la mine, sa aiba tot ce imi trebuie mie(stergator spate, proiectoare, etc.)?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba au proiectoarele cu modulul de confort?

Din ce stiu eu, toate modulele de pe O2 suporta ulterior telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Doresc sa inlocuies modulul de confort 1k0 959 433 BL cu altul. Banuiesc ca acesta trebuie inlocuit cu un altul cu aceeasi terminatie BL. Sunt necesare alte adaptari dupa inlocuire?! Mai merge telecomanda dupa inlocuire?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa fie neaparat cu aceeasi terminatie, insa trebuie sa fie aceeasi generatie si sa functioneze pe aceeasi frecventa pt. a pastra telecomenzile originale.

 

Spre exemplu, la BL (si toate pana prin 2007), incuietorile de la usile spate sunt legate direct la el, indiferent daca masina are geamuri electrice spate sau nu. Din aceasta cauza, modulul are 5 conectori. Dupa 2007, incuietorile spate sunt legate la calculatoarele de usi spate, modulele in cauza au doar 4 conectori.

 

Uite si o imagine comparativa

 

Central_conv_BL_vs_BT.jpgxconv_2006_2008.jpg

 

Insa, in varianta complicata, se poate pune orice modul, indiferent de anul de fabricatie. Insa trebuie modificat cablajul, eventual adaugate calculatoare de usi de generatia a 3-a, modificat cablajul din usi, etc. 

 

Poti inlocui plug and play BL cu AK (ambele functioneaza pe 433 Mhz), de exemplu. Insa ambele sunt pe 13 bytes si NU afiseaza meniul Convenience pe maxidot.

 

DIn ce motiv vrei sa inlocuiesti modulul, apropo? Ca in general chestiile astea nu prea se defecteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La calc meu BL sunt folosite doar trei sloturi din 5,iar acesta se ocupa de inchiderea centralizata si geamurile electrice fata, spate. Intr-adevar sunt 2 conectori mari si unu mai mic. Pe al meu ca si pe al tau scrie 4 tuerer, care in germana inseamna ceva de genu pentru 4 usi. Ala mai nou asa cum ai spus e doar pentru 2 usi cele de pe fata.

 

Am ceva probleme cu inchiderea capacului de la rezervor. Mai multe detalii gasesti aici http://vwforum.ro/topic/53052-nu-se-mai-inchide-capacu-de-protectie-de-la-rezervor/page-2 . Poate ai vreo idee mai buna. Apropo nu il vinzi!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
 Vreau sa ajut un prieten la inlocuirea modulului comfort la o Skoda Octavia 2 insa as dori sa stiu unde este pozitionat si daca este usor accesibil sau necesita demontare bord. In acest ultim caz nu ne mai apucam de treaba :icon_confused: . 

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele torpedoului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna dimineata!Stiu ca sunt pe aria SKODA, dar nu am gasit la golf 5.Am modul convenience 1K0 959 433C(12 bytes), vreau sa-l inlocuiesc cu unul de 14 sau eventual 19 bytes. Am maxidot rosu, centrala este pe 30 bytes, can schimbat(7N0...),  tempomat, senzori ploaie si lumina.Nu stiu daca am vreo sansa! Multumesc!

Daca ...da...care ar fi bun...o terminatie a modulului.

Negruta are 4+1 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza nr de mufe care il are modulul tau

Cu 19 Bytes sunt cele de mai jos. Vezi ca unele sunt cu 4 mufe... altele cu 5. Unele sunt pe 343Mhz.. restul pe 433.9 (434) Mhz.

cauta dupa codurile date de mine si vezi ce gasesti/frecventa si au nr de mufe similar cu masina ta.

1K0-959-433-BT  - 4 mufe.

1K0-959-433-CA 

1K0-959-433-CB 

1K0-959-433-CD 

1K0-959-433-CL 

1K0-959-433-CR 

1K0-959-433-CT 

1K0-959-433-DA 

1K0-959-433-AQ 

1K0-959-433-AR – 5 mufe

1K0-959-433-AS 

1K0-959-433-AT 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina fiind din 2004 (dupa datele din profil), modulul convenience e cu 5 conectori.

Incepand cu 2007 s-a modificat instalatia electrica, yalele de la usile spate mergand direct in calculatorul de usa spate, si nu direct in modulul convenience.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul 1K0959433 AR este fabricatie 2005, insa nu stiu pe ce frecventa lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0959433 AR. Este din 2005 cu 5 mufe , insa nu reusesc sa gasesc frecventa de lucru a acestui modul.Iar cele cu terminatia AS si AT nu le gasesc in tara, numai pe ebay.

1K0959433 AR. Este din 2005 cu 5 mufe , insa nu reusesc sa gasesc frecventa de lucru a acestui modul.Iar cele cu terminatia AS si AT nu le gasesc in tara, numai pe ebay.

Provine de pe un Touran

Provine de pe un Touran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0 959 433AR este pe 434Mhz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!Banuiesc daca il inlocuiesc este plug @ play si resincronizarea chei.Fara alte modificari ale instalatiei, odata ce are 5 mufe si este fabricatie pina in 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara - codare, adaptare telecomenzi si atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa obtin ce vreau.Multumesc inca odata ptr ajutor.

Cred ca si 1K0 959 433C tot pe aceeasi frecventa lucreaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat... dar vezi la tine pe telecomanda - scrie frecventa in interiorul ei, cand o desfaci, pe partea cu telecomada. Dar mai mult ca sigur este 434Mhz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misiune indeplinita , totul functioneaza ok.Multumesc tuturor ptr ajutor.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!