Jump to content

Covorase, huse, cotiera...


mcer
 Share

Postare recomandată

Salutare,

La capitolul mofturi, pentru unii, sau necesitati pentru altii, adica accesorii pentru masinutzele noastre, vreau sa va pun o intrebare:

Aveti careva covorase de interior originale de Fabia? Merita banii (1.3 mil lei) ?...sau ati "asezonat" altceva masinii voastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata foarte fain. Insa, sunt din mocheta... Urca in masina cu pantofii plini de apa murdara, eventual si niste noroi si dupa o luna sunt varza. Parerea mea.

Eu mi-am luat de cauciuc, din Selgros, 500.000 lei, au margine argintie si se asorteaza foarte fain la culoarea masinii. Ce imi place la ele, ca au pe spate niste "cuie" destul de ascutite din cauciuc, care fixeaza foarte bine covorasul pe podeaua masinii. Unde le-ai pus, acolo le gasesti, nu se misca sa-ti intre pe sub pedale, etc. Le recomand, chiar daca nu sunt 100% pe forma masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am intrebat la Avia si mi-au spus totusi ca au covorase originale de Fabia dar sunt din cauciuc (asa ca poza de mai sus nu prea se potriveste). Mi le-au laudat ca au marginile indoite in sus, asa ca apa si noroiul se mentin pe covor, nu curg.

Maine incerc sa trec p'acolo si va mai povestesc cum arata. Si pe mine m-ar incanta mai mult sa fie din cauciuc, sunt mai rezistente (si daca ar fi si la juma'de pret...). :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt misto cu logo-ul ala pe ele dar daca pana la urma sunt ca cele din poza (din material textil) se nasolesc repede, mai ales cand e noroi/apa pe afara. Spun asta din experienta ca am unele textitle (nu originale) si cat le-as curata tot ramane mizerie in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca tot a venit vorba de accesorii de genul acesta, vin si eu cu o intrebare: voi aveti huse la scaunele din masina ? daca da merita ?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am EXACT covorashele din prima poza, mi le-am luat cu 35 de EUR din Viena si acum au 1,5 ani si 28.000km fara prea mari urme de oboseala. (cel de la shofer poarta amprenta calcaiului meu :) ). E adevarat ca se murdaresc relativ usor, dar le scutur des si-mi place cum se potrivesc cu restul mochetei din masina. In plus eu nu suport covorashe din cauciuc in masina din motive de Dacia-feeling :) , haha.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Dacia-feeling inauntru (negre) fiindca am iesit deja cu calcaiul prin doua covorase de mocheta... astea cu emblema Fabia or fi mai groase...sau am eu calcaiul ascutit ... :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am de Fabia, am de Octavia :). Covorase originale, textil cu un dreptunghi de cauciuc pentru cel de la sofer. Dupa 60.000 km arata ca noi. Si la masina pe care am avut-o inainte, am avut tot din material textil, tot originale, si n-aveau nimic dupa 85000 km. Poate la cele care se rup e de vina faptul ca nu sint originale? Si implicit materialul folosit e altul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca tot a venit vorba de accesorii de genul acesta, vin si eu cu o intrebare: voi aveti huse la scaunele din masina ? daca da merita ?

mersi

IGS, bine ca ai adus vorba, chiar voiam si eu sa intreb ceva legat de subiectul HUSE.

Mai intai , parerea mea: mie nu-mi plac de nici o culoare husele, arata nashpa si nu se potrivesc cu restul masinii.

Am constatat insa ca dupa un timp incepi sa-ti dai palme ca nu ti-ai pus. Tapiteria originala se murdareste, o arzi cu scrum (daca esti fumator), o patezi si pana la urma se toceste si se rupe....cel putin eu asa am patit pana acum. Probabil la revanzare vei lua bani mai putini pe masina din cauza asta.

Totusi, exista astazi diverse firme care o spala destul de bine, totul e sa nu o rupi sau o gauresti (...tot de tapiterie era vorba, sa stiti :colors:), asa ca eu nu sunt foarte hotarat inca.

Intrebarea mea este urmatoarea: pentru masinile cu airbag lateral (in scaune), se poate pune husa normala sau numai prostii din alea cu bile sau magneti?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am EXACT covorashele din prima poza, mi le-am luat cu 35 de EUR din Viena si acum au 1,5 ani si 28.000km fara prea mari urme de oboseala. (cel de la shofer poarta amprenta calcaiului meu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre huse: nu imi plac deloc ! Arata foarte nashpa, strica forma scaunelor. La Fabia scaunele sunt foarte mishto profilate, nu merita sa le "strici" cu huse... dau poate doar daca gasesti ceva fain care sa se muleze pe forma scaunului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bog, sa le folosesti sanatos, arata beton, mie-mi plac la nebunie dar nu stiu daca se gasesc si pe la noi. :)

Pai sigur le gasesti si la noi - sunt accesorii originale Skoda si au cod clar in catalog - deci s pot comanda. Problema e ca la noi s-ar putea sa umfle pretul cam tare, dar merita sa intrebi. Fac rost de codul de catalog si o sa postez.

aaaa, era sa uit: au si clipsuri pentru fixarea pe podea, LOGO-ul cu Fabia este doar pe covorashul de la sofer.

PS: Huse exista speciale pentru masinile cu airbag lateral.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam de precizari. Eu zic ca mai mult decat 1.2-1.3 milioane nu as da pe ele, doar daca le vad si ma indragostesc tare de ele, sa dau mai mult. :12:

PS. Nu cred ca-mi iau huse, chiar ca arata nasol, se duce dreaq toata asortarea din masina. La voi care aveti masina mai de mult, cum se mentine tapiteria, e durabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stofa/calitatea tapiteriei depinde si de nivelul de echipare. Eu an stofele Classic - gri si rezistente la jeg, scaunele arata ca si noi, doar pe tapiteria din partea de sus a usii soferului am lasat o urma de frecare unde-mi tin eu cotul, :). Elegance are plastic acolo, deci tine mai bine, la Confort nu stiu exact ce-au pus in partea de sus a usii.

De huse: nici eu nu-s fan de huse, dar pentru amatori am vazut in cehia niste huse meseriashe bicolore cu logo de Fabia, daca mai gasesc link-ul il pun.

aici poza: bombay-silver.jpg

aici link: http://www.cappa.cz/main.php?page=sport_wa...ction=catalogue

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogule vrei sa ne bagi la cheltuieli? Arata bine, ce sa zic?:ok:

Eu voi avea tapiterie Dance, aia pe gri cu omuleti colorati, destul de purtativa, cred ca asta o ai si tu. Si a mea este Clasic, deci si la usa va fi la fel ca la tine. Oricat s-ar aduna jegul, il scot, am o solutie de curatat beton pentru tapiterie. Numai sa nu le gauresc cu tigara, da' poate reusesc sa ma las si de fumat la anu'...si la multi ani ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce solutie e? Se gaseste la noi?

Eu am un spray de la Augsburg, cu spuma care se aplica cu un burete si dupa 1 ora se sterge/aspira... am folosit-o in casa pe o canapea si nu am obs nici o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moft sau necesitate... cred ca singura necesitate in cazul unei masini este benzina/motorina. Ar mai fi uleiul, antigelul, anvelopele... Dar ceea ce transforma o masina banala intr-una dupa care intorci capul este tocmai acest segment de componente denumite generic "mofturi".

Eu sunt de parere ca pragul dintre moft si necesitate depinde de gusturile/buzunarul/pasiunea fiecaruia. Atata timp cat iti poti permite niste "mofturi", eu cred ca trebuie sa ti le satisfaci, avand grija totusi sa imbunatatesti si nu sa "closetezi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce solutie e? Se gaseste la noi?

Eu am un spray de la Augsburg, cu spuma care se aplica cu un burete si dupa 1 ora se sterge/aspira... am folosit-o in casa pe o canapea si nu am obs nici o diferenta.

Asta a mea este lichida, productie SUA. Exista si o perie speciala, care se cumpara separat si in manerul careia se introduce solutia de curatat. Dai cu peria si iese si lichid printr-un fel de burete, dar daca ai mizerie groasa trebuie sa si freci cu peria ca lumea (am constatat din experienta). Daca n-ai peria asta speciala, merge sa freci si cu un burete, ceva.

Eu am folosit-o mai mult la covoare si la canapele in casa, ca in masina nu-s maniac dupa curatenie, dar oricum, face treaba. Dupa ce se usuca, ar trebui si aspirat, ca scoate mizeria si o cristalizeaza.

Am luat-o de pe net, o sa caut adresa si ti-o trimit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu voi avea tapiterie Dance, aia pe gri cu omuleti colorati, destul de purtativa, cred ca asta o ai si tu. Si a mea este Clasic, deci si la usa va fi la fel ca la tine. Oricat s-ar aduna jegul, il scot, am o solutie de curatat beton pentru tapiterie. Numai sa nu le gauresc cu tigara, da' poate reusesc sa ma las si de fumat la anu'...si la multi ani ! :)

Atentie cu spalatul des al tapiteriei! Din fabrica vine impregnata cu diferite substante care se duc la spalare si stofa va pierde din rezistenta (in special la soare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricat s-ar aduna jegul, il scot, am o solutie de curatat beton pentru tapiterie. Numai sa nu le gauresc cu tigara, da' poate reusesc sa ma las si de fumat la anu'...si la multi ani ! :)

Salut !

Si au am aceeasi tapiterie care pare rezistenta (e adevarat ca nu am a.b. in scaune). Vreau insa sa imi iau niste huse. La masina precedenta am avut unele f. misto pe care am dat in Vitan cam 700 klei. Era un material gri-negru iar in partea centrala aveau un model foarte discret de mici romburi tot pe un fond gri-negru si erau dublate in interior cu un buret de vreo 2mm.

Ma uit la Olcitul lui tata care are vreo 17 ani si care a avut niste huse. Husele sunt acuma terci insa tapiteria originala, acolo unde husa a ramas intreaga :), arata inca bine ... fata de locurile unde a batut-o soarele si praful direct si unde ... de fapt ... nu mai exista !

PS: in legatura cu cuvorasele: chiar vreau sa iau unele originale pt ca: 1) sunt mai groase si mai rezistente si 2) se potrivesc nene si in spate si nu mai murdaresc mocheta "porcii" aia :D care stau in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sigur le gasesti si la noi - sunt accesorii originale Skoda si au cod clar in catalog - deci s pot comanda. Problema e ca la noi s-ar putea sa umfle pretul cam tare, dar merita sa intrebi. Fac rost de codul de catalog si o sa postez.

Am gasit si codurile de covorashe, dar nu stiu care sunt cele txtile si cele de cauciuc:

DCA 400 001 A

DCA 400 002

DCA 400 003

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul covoraselor din poza (cele textile) este DCA 400 101 si costa in UK 22 lire cu TVA (cat o fi la ei TVA-ul nu stiu)! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma tenteaza niste huse, nu neaparat pt protectia scaunelor ci mai mult sa fie mai moi. Scaunele mi se par foate tari si in plus suportul lateral e aproape inexistent.

Cele la Fabia cum sunt? Mai moi sau la fel de tari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia sunt tot tari dar destul de confortabile. Eu fac frecvent drumuri de 4-5 ore si ma simt ok dupa. Profilul scaunului imi place mult de tot, are un aer sportiv si te tine in curbe destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!