Jump to content

Probleme fanta aerisire dreapta


tibilache
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am o octavia 2 facelift 1.4tsi din 2011.

Am fost cu masina la spalatorie si cand am ajuns acasa
am observat ca la fanta dreapta de aerisire, cea de langa geamul dreapta
erau date peste cap 2 lamele.

Mai exact, 2 lamele nu se mai sincronizeaza si nu se inchid nici nu se plimba daca invart de rotita aceea in sus sau jos.

Mi se pare ca nu sunt rupte, dar acuma arata urat si mai mult rotita care inchide sau deschide fanta de aer nu le mai prinde. Se
poate scoate afara toata gura aceea de aerisire si sa le fixez cele 2 lamele?

Ati mai patit asa ceva? Solutii?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare lamela are 2pinteni, unul in jurul caruia se roteste si inul care o roteste. Cel care o roteste este rupt. Se poate lipi la loc daca il gasesti sau improviza ceva.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Exact cum apune Cristi. Problema am avut-o si eu. Pinul rupt l-am inlocuit cu un bold.

Mai exact am dat lamela jos am inrosit un bold la lampa de gaz l-am bagat cu grija exact in locul pinului si apoi l-am taiat la dimensiunea potrivita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea intregii fante cu una noua  m-ar costa 122 lei. + manopera (Compexit Cluj)

 

Dar banuiesc ca manopera e minima, tinand cont ca pot si eu sa scot acea gura de aerisire si sa pun alta in loc. Nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se scoate foarte usor.

 

LE Completeaza si tu ceva la profilul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta la Corolla. tot 2 lamele, le-am rupt eu cu o porcarie de holder pentru navi care se prinde de lamelele alea. Am scos lamelele, am dat gaura cu o bormasina foarte fina in locul unde s-a rupt piciorusul ala, si l-am inlocuit cu un pin de metal. Nu se vede nimic si nu se va mai rupe niciodata :evil:  Hoderul de navi a zburat, l-am inlocuit cu un sistem Brodit ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta ruptura poate aparea in lama din lateral, traforata, care dirijeaza lamele. Asa am patit eu si reparatia am facut-o refacind forma cu sirmulita lipita ...deci nu numai lamelele se rup.

post-58507-0-67260300-1366193050_thumb.j

post-58507-0-88899000-1366193058_thumb.j

post-58507-0-32852000-1366193065_thumb.j

post-58507-0-37455100-1366193070_thumb.j

post-58507-0-31654000-1366193100_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!