Jump to content

Passat CC 2.0 TDI 140 cp


sfs86

Postare recomandată

Salut!

 

Frecventez acest forum de cativa ani dar nu am postat nimic.. pana acum! Vreau sa precizez inca de pe acum ca sunt la inceput de drum in ceea ce priveste masinile si mai ales tuningul (ma refer la astepte tehnice / mecanice; de condus conduc de vreo 7 ani) deci va rog sa imi iertati orice viitoare erori.

 

In noiembrie 2012 am renuntat la passatul meu Blue Motion 2.0 tdi 110 cp si am intrat in posesia unui Passat CC 2.0 TDI 140 cp din 2009 cu 160.000 km la bord. Pana in momentul de fata sunt foarte multumit de masina.

 

Ca dotari pot enumera:

-biXenon adaptiv + cornering

-senzori parcare fata-spate, lumini, ploaie, presiune pneuri

-scaune piele, electrice, incalzite (doar in fata)

-navigatie RNS 510 (cred ca asta e modelul)

poate si altele care nu imi vin acum in minte sau pe care nu le stiu (banuiesc ca unele se pot vedea in poze).

 

Cam de prin ianuarie mi-am propus sa ii fac ceva modificari si de atunci am citit zeci de pagini postate pe acest forum de colegii nostri forumisti (mai ales topicurile deschise de alti posesori de CC) pentru a-mi face o idee ce mi-ar placea sau nu sa imi pun pe masina si cam la ce pret si unde as putea sa fac acest lucru.

 

Sa incepem (mentionez ca le voi enumera intr-o ordine aleatoare si as aprecia sfaturi cu privire la o posibila ordine recomandata in care ar trebui sa le efectuez):

 

1. chiptunning stage 1 sau 2 - nu stiu exact care este cel mai recomandat pentru masina mea dar as prefera ceva care sa fie cat mai mult soft si cat mai putin mecanic(sa schimb piese). Inca nu m-am decis unde sa il fac: TCM Turbo - am vazut ca au si preturi speciale pentru forumisti SAU Revo SAU rbn-tuning. La cine mi-ati recomanda sa apelez?

2. DRL-uri (in principal as vrea sa pun la semnalizarea din bara fata si sa schimb acele beculete cu o lumina galbuie din far dar sunt deschis pentru alta sugestii / opinii) - am vazut ca majoritatea posesorilor de CC au apelat la iuly1209 (ceva de genu asta -> JLStuning

3. footwell lights fata - spate, Warning Lights in usi (am citit ca se pot pune doar in fata) - am obervat ca majoritatea posesorilor de CC au apelat la Florin

4. grile aer iluminate

5. evacuare: sistem  duplex din inox, 2 tobe free flow cu 4 tipsuri; ce parere aveti? si unde imi recomandati sa realizez aceasta lucrare? (calitate/pret)

6. activari - am citit ca se pot activa mai multe functii pe care masina le are dezactivate din fabrica 

 

Cam atat pentru moment :D

Sunt deschis pentru orice sugestii / recomandari (ce merita / ce nu; alte modficari pe care le-ati facut sau le-ati vazut facute pe CC-uri si v-au impresionat; unde ati facut astfel de modificari sau la cine mi-ati recomanda sa apelez pentru ele). Eu sunt din Pitesti dar pot veni la Bucuresti pentru efectuarea respectivelor lucrari.

 

 

Cu respect,

Flavius S.

 

PS: pozele sunt din ziua in care am cumparat masina, am alte numere acum :icon_thumleft:

post-99157-0-10424700-1366023667_thumb.j

post-99157-0-99988700-1366023672_thumb.j

post-99157-0-63635900-1366023678_thumb.j

post-99157-0-33581100-1366023681_thumb.j

Modificat de sfs86
Link către comentariu

superb ... interiorul criminal - dar greu de intretinut - banuiesc.....

Link către comentariu

Multumesc! Da, interiorul este foarte pretentios dar am zis sa ma bucur de perioada in care inca mai sunt burlac! Majoritatea timpului sunt singur in masina si am grija cum ma asez / ridic de pe scaune etc :D asa ca pana acum nu am avut nici o problema.

Modificat de sfs86
Link către comentariu

superba masina, sa ai grija de ea, ca va avea si ea de tine  :D, superb si interiorul!!!

Link către comentariu

superba jucaria,sa o conduci cu aceeasi placere ca in prima zi.legat de evacuare nu ti as sugera.modelul masini inspira eleganta intai de toate si 2x2 la evacuare pare cam mult.(e doar o parere).interiorul arata ca la salon.nota 10

Modificat de guesswh0
Link către comentariu

@guesswh0 Multumesc pentru sugestie!

@S-tronic Intre mine si masina asta a fost dragoste la prima vedere; seara am vazut-o pe net.. a 2-a zi am cumparat-o. Am fost captivat de felul cum se imbina culorile... atat la exterior cat si in interior! Nu m-au mai interesat celelalte optiuni. Totusi, pentru un motor de 2.0 / 140 cp prefer manuala. Cand o sa imi permit o masina cu un motor mai mare si 200+ cp voi trece la automata. Daca ar fi avut DSG as fi luat-o si asa.. dar ma bucur ca nu are :D

Modificat de sfs86
Link către comentariu

Arata foarte bine masina si-ti doresc sa te mai tina inca tot atatia km fara nicio problema! Interiorul in combinatia aceasta de culori este demential :D!

Legat de modificari, eu ti-as recomanda Stage 1 pentru motor pentru a menaja turbina, cat timp te va mai tine. Dupaia poti merge pe o turbina de 3.0 TDi sau 2,5 - 2,7 TDi + eliminarea DPF-ului (filtrului de particule) si traseu turbo-back. Cu ocazia asta, iti vei putea face si evacuarea :D. Sa faci doar evacuarea fara eliminarea filtrului de particule = castig 0 si, poate, doar un sunet putin mai pronuntat si auzitul fasaitului de la turbina . Peste Stage 1, oricum se renunta la DPF, deci mai bine ramai pe Stage 1 initial si apoi, daca esti nemultumit, trecit direct la stadiul urmator. Parerea mea!

Grilele luminate sunt foarte de efect si completeaza partea de sus a bordului, care, pana sa schimb grilele, parea in regula, dar dupa, am ajuns la concluzia evidenta ca parca nu era completa :)). Arata genial noaptea, deci merita, daca vrei sa investesti in aspectul interior. Acelasi lucru este valabil si pentru Footwell Lights, si la acestea, exista si setarea din vcds sa le faci sa ramana aprinse si mers. Foarte de efect!

Warning Lights sunt utile, atat pentru tine, cat si pentru partenerii de trafic deoarece vad usa deschisa mai din timp si-ti lumineaza si tie coborarea din masina (sa nu fie vreo balta, noroi sau altele in genul :)) ). Se pot pune si pe spate mai nou, deci, cand te hotarasti, da-mi un PM sa-ti trimit documentatia pentru montajul spate. Pentru montaj, poti apela, intr-adevar la F l o r i n si pentru orice altceva tine de electronica.

DRL-urile de la iuly1209, sunt foarte de efect. Am si eu pe masina, dar depinde de gust. Mie-mi plac si consider ca dau masinii un aer de high-tech, ca in cazul oricarui led. JLSTuning este tot el, sa stii.

Ca alte modificari iti recomand:

-modul de bluetooth OEM

-scaune spate incalzite

-led-uri la numar de pe bold-sport (vorbeste cu userul JAF).

Cu orice alta intrebare, iti stau la dispozitie! :D

Inca o data, sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea asa cum va avea si ea de tine!

Link către comentariu

@sfs86

Daca ai fi condus una cu DSG nu-ti mai trebuiau cei 200 de cai :d

Modificat de S-tronic
Link către comentariu

am condus... am un prieten care are un CC 2.0 tdi 170 cp cu DSG  :dry: nu am voie sa prefer manuala?  :banghead:  pentru motorul asta cel putin.

Link către comentariu

Ai voie nu zice nimeni ca nu...mai ales daca esti fan al  amestecatul in  mamaliga ;)

Modificat de S-tronic
Link către comentariu
  • 1 month later...

ieri masina a primit un chiptunning stage1 la TCM si o evacuarea noua la Topgear :) urmeaza partea de becaraie.

 

post-99157-0-71612700-1370584312_thumb.j

post-99157-0-02031100-1370584313_thumb.j

Link către comentariu

Foarte eleganta masina la interior, agresiva la exterior.

Arata extraordinar de bine, doar cuvinte de laude !

Sa ai grija de ea !

Modificat de flo1984
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

am schimbat mai toate becurile masinii in leduri... si i-am adaugat si footwell lights + door warning lights. 

DRLurile din far sunt cam singurele pe care nu le-am schimbat.. asta doar pentra ca nu am gasit inca unele fara eroare.

masina a primit si amortizoare noi pe spate: kayaba excel-g si protectii pentru parf (nu stiu sigur cum le zice plasticelor alea de deasupra amortizoarelor) de la sachs.

ma tot chinui de vreo 4-5 saptamani sa gasesc pe cineva care sa imi repare + vopseasca jantele dar fara succes :( peste tot pe unde ma duc, vor sa ma duc doar cu jantele in mana iar eu nu am si nu am reusit sa fac rost de un alt set de jante pentru masina :(

oh si da.. am revopsit bara fata + capota pe casco  :icon_thumleft: bara facuse cunostinta cu o bordura si capota era plina de semne de la pietrele sarite de la masinile din fata (cred) :D

 

urmatorea modificare sunt DRLuri in semnalizare bara.. dar cum iuly nu mai ofera aceste servicii, nu prea stiu la cine sa apelez. am gasit ceva modele pe niste site-uri din afara dar destul de scumpe si parca nu asa de reusite ca cele facute de iuly. am mai gasit unele pe 4tuning.ro la 300 euro (destul de mult in opiniea mea) si cand am sunat sa cer detalii despre produs si am insistat cu intrebarea "cine le face" mi-a spus ca tot ce stie e ca sunt aduse din germania si apoi mi-a inchis telefonul (cred ca de nervi :icon_bounce: )

Modificat de sfs86
Link către comentariu
  • 2 years later...
Christian.B77

Am vazut ca ai stage 1 la TCM, esti multumit in continuare de ei? A meritat resoftarea? 

Link către comentariu

Frumoasa masina!! 

Imi place evacuarea , cat te-a costat sa o faci? 

Spor in continuare la modificari !! 

 

Link către comentariu

Autorul nu a mai intrat de pe 4 Nov 2014, probabil nu mai trece pe aici.. 

Pacat, ma interesa si pe mine evacuarea :D 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!