Jump to content

Directie A4 B8 - probleme, modificari


GunX
 Share

Postare recomandată

Am fost ieri la mecanic si dupa un pic de rulaj cu masina mi-a zis ca trebuie schimbat rulmentul fata dreapta. Acu eu nu stiu ce sa cred pentru ca mie mi se pare ca huruie si pe stanga si pe dreapta. Deocamdata o sa-l schimb pe cel dupa dreapta si cu ocazia asta si placutele frana fata-spate pt ca sunt tocite.

Mecanicul stia de cheie dinamometrica. Am incredere pt. ca mi-e amic si are si el un A4 b8.

O sa revin cu amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marianu

    14

  • GunX

    5

  • valahian

    5

  • costelzb

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Schimbat rulment dreapta fata, strans dupa manual cu dinamometrica.Schimbat placute. Merge perfect acum.

Sa auzim de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut,si a mea are suspensie sport,intr-adevar este un disconfort la gropile si denevelarile de la noi.jantele pe 17 daca le-ai schimba nu ai mai simti chiar asa grav toate cele.a mea la fel are pe 17 si simt orice.dar in curbe si la drum intins e placere maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am achizitionat recent masina din semnatura,fosta fiind un pasat 2009 cu directie servoelectrica.pe ea am jante pe 17,directia este mai greoaie ,oare sa fie de la jante ?sau difera sistemul la a4 hidraulic si la pasat electric?sau faptul ca are suspensie sport si e mai tare sa fie si directia altfel?intreb si colegii care au jante pe 17 daca tot greu le merge directia

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recent am trecut pe passatul meu de la jante de iarna pe 15 la cele de vara pe 17(primele pe care le pun pe passat ) si da,simt o diferenta la directie e mai greoaie,cum spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic directia ta, asa e la Audi directia cel putin la B8. Eu am jante pe 16 si tot greu merge.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu se poate face nimic?un reglaj la caseta sau la pompa?ma gindesc atunci sa schimb jantele 17 cu unele pe 16.

Modificat de marianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am lamurit cu directia,asa merge la a4 cu servo hidraulic,am probat la un coleg cu un s line tot cu suspensie sport si  jante pe 17  si tot asa mai greoi pe loc merge.colegu mi-a zis ca a avut jante de iarna pe 16 si mergea mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles ar fi varianta inlocuirii unei conducte dintre pompa si caseta si ar merge mai usor directia.

nu sunt 100% sigur de asta. si la mine merge greu si la alti 2 prieteni cu b8.

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ai idee daca a facut audi recall pentru treaba asta?cam nasol sa tragi de volan ca la un logan fara servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am auzit nimic de nici un recall.

cand am fost in reprezentanta ultima data in luna noiembrie, mi s-a spus ca nu e nici o actiune pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai codul 1N3 in cartea tehnica? inseamna dotarea optionala servotronic si cu ea, volanul merge miscat cu degetul mic pe loc, fara asta e foarte trist, intr-adevar.

 

stati linistiti, pe romania si defectele ultra cunoscute si recunoscute de audi germania nu se repara, nici daca ii ameninti cu judecata, daramite sa va cheme ei... ha.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am servotronic,am rezervorul de lichid de servo.ma gindesc sa schimb anvelopele care sunt 245/45/17.as pune 225/45/17.sau sa trec pe jante pe 16.jantele pe 17 nu sunt ptr ro,la cum sunt strazile noastre,mai ales ca am si suspensia sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/50/17 este dimensiunea corecta pentru B8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce zice Tilu. Adaug ca asta e dimensiune corecta pentru jante de 7,5x17.

Jantele de 17 sunt si pentru ro, mi-e imi plac, am suspensie standard. Special nu am comandat-o cu sport, desi cateodata parca stau pe ganduri daca am facut bine.


Pentru marianu: Intrebarea de baza: ai umflat rotile? Eu am trecut de la cele de iarna la cele de vara, am mers cu ele o saptamana, dupa care am facut presiunea si parca e alta masina. Vizibil nu se vedea ca ar fi fost moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,sunt umflate la 2.oare daca pun 225/45 in loc de 245/45 voi simti ceva imbunatatire?intr-adevar efectul vizual este incomparabil intre roti 17 si cele 16.cred ca pot pune pe jantele astea 225.nici nu stiu cum se cheama modelul.atasez o poza cu ele.

post-7251-0-77852500-1366392828_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta treaba cu directia mai greoaie la A4B8, am condus una care avea suspensie sport si am banuit ca asa-i setata de fabrica sa fie mai ferma...oare si celelalte modele care nu au echipare sport si nu au servotronic tot asa greu merg? 

 

vreau sa-mi iau un A4B8 ”pansament pt sufletul meu”  :dry: , golful pt frecat toata ziua, dar deja aud tot mai des de probleme cu directie greoaie si ma pune pe ganduri...

 

nu de alta dar am bagat o groaza de bani in directia golfului si tot nu-i ok, apoi sa iau o masina tot cu baiuri la servo...  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are vreo problema directia, pur si simplu asta e setarea gandita de proiectanti.

In opinia mea, la drum lung se comporta bine, deranjanta este greutatea directiei in oras.

Cauti o masina cu servotronic si ai rezolvat cu "pansamentul" :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,sunt umflate la 2.

 

doar 2 atm? masina din semnatura mea are 195/55/15 si am 2.3 pe fata si 2.2 pe spate. asa e afisat pe capacul de la rezervor si se simte diferenta de manevrabilitate intre 2.3 si 2.1 de exemplu. nu foarte mult dar se simte. si teoretic si franele sufera daca nu e presiunea corecta(plus putin si consumul, demarajul si acvaplanarea).

poti incerca sa-i schimbi si lichidul de servo, poate mai castigi niste procente si de acolo. :)

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.5 e presiunea in anvelope.nu merge foarte greu volanul,dar un pic mai greoi.am gasit niste review de audi si se lauda cu  directia hidraulica ca este mai economica  http://www.audi.ie/ie/brand/en/models/Efficiency/efficiency_technologies/ancillaries/power_steering_pump.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam nasol sa tragi de volan ca la un logan fara servo.

...

nu merge foarte greu volanul,dar un pic mai greoi

 

 

Pana la urma merge greu sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge un pic mai greu pe loc,eu referinta am facut cind am luat-o cu passatul, care era cu servoelectric,acum dupa ce am probat si la alti prieteni, e normal cum merge a mea,deci nu e nici o problema .daca s-ar putea face ceva sa mearga si mai usor ar fi excelent.ne dezvalui vreun reglaj secret?bineinteles daca exista asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista reglaj, nici pentru mers mai usor, nici mai greu. Las-o asa cum a facut-o fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

exista o setare in ADS care intareste volanul, dar aia e altceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da,sunt umflate la 2.oare daca pun 225/45 in loc de 245/45 voi simti ceva imbunatatire?intr-adevar efectul vizual este incomparabil intre roti 17 si cele 16.cred ca pot pune pe jantele astea 225.nici nu stiu cum se cheama modelul.atasez o poza cu ele.

 

Raspund tarziu... Jantele din poza ta sunt 8x17 cu ET47 si cauciucuri 245/45/17. Poti sa incerci cu 225, dar cred ca e riscant, vor iesi de pe janta. Umarul gumei nu va pica corect pe J-ul (umarul) jantei. Diferenta inseamna 1cm pe fiecare parte a gumei. Adica mult, peretele gumei nu va fi vertical. Fiecare pe barba lui., dar nu va jucati. Pericolul e sa iasa de pe janta in viraje rapide.

 

Pentru 225/50/17 dimensiunile jantei sunt intre 6x17 si 7,5x17. Adica asa cum pune si Audi, culmea. Ei stiu mai multe decat stim noi despre masina asta. Vezi aici (ideal rim-width calculator).

 

Presiunea de 2 este mica chiar si pentru auto neincarcat. Alti colegi de pe forum au zis si ei ca e putin. Eu pun 2,2 sau 2,3 depinde de sarcina. Ai info pe usa soferului.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!