Jump to content

Volan comenzi/ Tempomat / Computer de bord


dorus
 Share

Postare recomandată

din pacate, se mai intampla si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    17

  • F l o r i n

    15

  • dorus

    11

  • EuSebyU1

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

De curand am desfacut volanul la masina din semnatura ca sa ii pun o maneta de stergatoare cu BC, dupa ce am montat totul la loc maneta merge perfect, dar imi da unele erori legate de "Steering Angle Sensor (G85)" si martorul ESP sta aprins in bord.

Inainte sa demontez volanul si spira, am desfacut bornele de la baterie cum citisem pe forumuri si am fost atent sa nu stric ceva pe parcursul procesului. Dupa montaj am incercat sa fac calibrarea senzorului cum este descris in acest link: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Audi_A4_(8K)_Steering_Wheel_Electronics#Steering_Angle_Sensor_.28G85.29_Calibration.

Reusesc sa ma duc la "16-Steering Wheel", introduc codul 40168 la "Security Access", apoi merg la "Basic Settings - 04", iar cand rotesc de volan imi arata la cate grade este rotit. Problema este ca atunci cand incerc sa activez "Basic Settings ON/OFF" imi spune: ERROR: Group 001 Not Available.

Din faptul ca imi arata la cate grade este rotit volanul, m-am gandit ca senzorul nu este stricat, dar in log imi arata "Defective". Stiti cumva ce pasi as putea sa urmez ca sa imi dau seama cu VCDS-ul daca senzorul merge sau nu?

Atasez log-ul complet ca sa va puteti uita peste el.

Multumesc!

Log-CLEAR-WAUZZZ8K19N007625-156780km-97418mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand rotile sunt puse pe drept, iti indica 0 grade senzorul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mers cu masina 100-200 de metri sa se reinitializeze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am de cateva saptamani problema si am mers chiar 100-200 de KM. Si in timp ce am incercat sa fac calibrarea am mers 100 de metri pe o suprafata neteda, dar degeaba.

 

Atasez aici niste screenshot-uri facute azi cu modulele din VCDS care mi s-au parut relevante.

post-129555-0-82288000-1426861425_thumb.

post-129555-0-47182500-1426861426_thumb.

post-129555-0-04019600-1426861427_thumb.

post-129555-0-62450700-1426861427_thumb.

post-129555-0-22811000-1426861428_thumb.

post-129555-0-81342800-1426861428_thumb.

post-129555-0-41083700-1426861429_thumb.

post-129555-0-00862100-1426861430_thumb.

post-129555-0-64731000-1426861430_thumb.

post-129555-0-24013800-1426861431_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor esp defect. Scapi prin inlocuirea lui. \

Ai rotit de spira cat timp a fost demontata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu incerci sa faci setarea in abs sau in steering wheel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA masina lui setarea nu se faci nici pe ABS, nici pe steering assist ci pe 16-steering wheel.''

Alaltaieri am avut o masina cu aceleasi simptome, solutia=schimbarea senzorului g85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mai dar daca mergea inainte de ce s-ar fi stricat doar dupa ce a infipt o maneta acolo? nu prea imi vine sa cred eu cred ca doar nu e ceva montat corect sau nu face procedura correct.Ai mers cu masina de atunci sau nu? mergi cu ea ca daca sunt toate bune ar trebui sa le poti calibra. 

Ce ai aprins in bord ?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a rotit de spira cat timp a fost demontata, s-a defectat senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are spirala,care este pentru airbag si claxon,cu G85?Se rupea spirala si gata.Doar daca a tras de el la demontare,respectiv, placa s-a inclinat,ca am avut si eu pe unul care nu a stiut ce suruburi are si a tras de el pina a ramas cu placa in mina.Ar trebui desfacut si examinat,poate se mai poate recupera.Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, din ce imi amintesc am rotit de spira cand era desfacuta, dar nu am fortat-o sau sa fi facut ceva mai mult decat face volanul cand rotesc de el, mi s-ar parea ciudat sa se fi defectat doar dintr-atat. Ai idee cam cat costa un senzor nou sau second?

 

bysus am incercat sa fac calibrarea si in ABS si in Steering Wheel, dar pe site-ul Ross-Tech, spune ca trebuie in Steering Wheel.

 

gabriel da am mers cu masina destul de mult. In bord este aprins doar martorul ESP.

 

dan 48 nu am tras de nimic, totul a fost demontat foarte usor. Nu imi dau seama unde este montat senzorul si cum as putea afla sigur daca este defect.

 

Va multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are spirala,care este pentru airbag si claxon,cu G85?Se rupea spirala si gata.Doar daca a tras de el la demontare,respectiv, placa s-a inclinat,ca am avut si eu pe unul care nu a stiut ce suruburi are si a tras de el pina a ramas cu placa in mina.Ar trebui desfacut si examinat,poate se mai poate recupera.Parerea mea.

LA a4B8 este putin diferit, si nu am spus ca este rupta spira, ci senzorul defect.

 

Cel cu masina de zilele trecute l-a gasit la 150 lei SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut ceva dar sar putea sa nu fie el cel cu problema

Modificat de Fys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy stii cumva cum pot afla codul lui sa stiu ce sa comand?

 

Fys care ar putea sa fie problema in afara de senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fys se baga si el in seama.

 

Demonteaza carcasa si volanul si vezi exact codul senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa gasesc senzorul si codul de pe el, dar nu stiu sigur unde este localizat. In VCDS nu pot sa il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaneaza adresa 16 - steering wheel si vezi codul calculatorului de coloana - sunt corp comun, aia trebuie sa cauti.

 

cand ai facut prima oara setarea de baza, dupa ce ai dat jos maneta, banuiesc ca rotile si volanul erau in pozitia de drept.

 

altfel, alt calculator de colana, calibrat... si cam asta e treaba. 

 

dupa aceea mai poti incerca sa mai faci o recalibrare la al tau, sa vezi daca isi revine - e posibil sa nu isi mai revina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, setarea am facut-o cu rotile si volanul drepte, imi arata unghiul lor in VCDS si nu am lasat sa fie mai mare de 5 grade, l-am pus chiar la 0.

 

Cum ar putea sa isi revina al meu daca folosesc alt calculator calibrat, se salveaza anumite setari pe undeva pe care sa le foloseasca apoi calculatorul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU-si mai revine al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se salveaza si VIN si etc... si recunoaste calculatorul. Adaptand altul, il pierzi pe al tau. Oricum, nu ai ce pierde, in cazul tau... incercand sa-l readaptezi, dupa ce iti vine alt calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este nevoie cumva sa scot Component Protection daca iau alt calculator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este nevoie la calculatorul de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca acest calculator de coloana nu prea se gaseste separat, ci doar impreuna cu spira. Daca as lua unul cu Cruise Control sau cu Adaptive Cruise Control cu tot cu manete ar trebui sa mearga la mine sau mai este nevoie si de altceva?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Volan comenzi/ Tempomat / Computer de bord

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!