Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Pentru modulul 3C8035730D (ăla mai oț, cu Wifi hotspot), se poate face împerecherea telefonului folosind VCDS? Deocamdată am bord vechi roșu-albastru și n-o să fie vizibil meniul Phone... Nu am primit incă modulul nou dar vreau să știu dacă va fi necesar să-l pun pe o altă mașină sau poate am noroc și merge cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu vcds. Trebuie o altă mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l inlocuiesti, daca vrei ...

Am rezolvat. Am instalat Bluetooth SIM Access Install și Bluetooth SIM Access Profile din Gp. Tks, oricum.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare natiune...am renuntat la RNS 510 (datorita unui prieten foarte insistent, care si-l dorea) si mi-am montat un RCD 510 (de la mai ,,smecher,, cu afisaj pe fond negru). Toate bune si frumoase, dar nu reusesc sa scap de eroarea de mai jos a telefonului si nici sa am MICROFON ACTIV. Toate functioneaza prin modulul bluetooth (inclusiv WiFi), primesc apel, raspund si...ioc! Interlocutorul nu ma aude deloc, oricat as urla in plafon pentru a sensibiliza microfonul montat din fabrica de VW. Florin m-a amenintat cu ceva schimburi de fire...eu tot sper sa o rezolv cu amaratul meu de VagCom. Masina are si tastatura culisanta din fabrica. Hai, va rog, nu spune-ti si voi ca Florin are dreptate....va rog!  :banghead:

 

 

Address 56: Radio (J0503)       Labels: 5M0-035-1xx-56.clb

   Part No SW: 3C8 035 195     HW: 3C8 035 195 

   Component: Radio RCD510  036 0126  

   Revision: 00000001    Serial number: VWZ1Z3H3238420

   Coding: 0501000001

   Shop #: WSC 05314 000 00000

   VCID: E5CADF67ECF14030323

 

No fault code found.

 

-------------------------------------------------------------------------------

Address 77: Telephone (J412)       Labels: None

   Part No SW: 3C8 035 730 D    HW: 3C8 035 730 D

   Component: Telefon       022 0946  

   Revision: --------    Serial number: 35502105024817

   Coding: 020000000100000000000101

   Shop #: WSC 00028 028 00001

   ASAM Dataset: EV_UHVPremi 002708

   ROD: EV_UHVPremi_VW46.rod

   VCID: 244C02632F4BF93865D

 

1 Fault Found 

9455635 - Telephone Microphone 

          B1048 13 [009] - Open Circuit

          Confirmed - Tested Since Memory Clear

             Freeze Frame:

                    Fault Status: 00000001

                    Fault Priority: 4

                    Fault Frequency: 1

                    Reset counter: 231

                    Mileage: 155517 km

                    Date: 2045.14.27

                    Time: 01:15:25

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Microfonul trebuie conectat la modulul BT, nu la head unit, asa cum a fost in cazul RNS-ului. Cauta pe forum si vei gasi totate detaliile, inclusiv pinii in fiecare mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, am citit tot topicul asta legat de conectivitate bluetooth si stiu ca esti un dragut si imi vei ,,arata,, faimoasa schema si alocarea pinilor, asa, babeste, pe intelesul unui inginer mecanic, nu electronist :lol: . O sa merg la un electrician si vreau sa pozez si eu in atotstiutor si sa-l umilesc cu indicatii exacte: scoate de aici, pune aici, vezi ai grija la pinul ala...nenea, da unde-i extractorul ala...stii tu, sa vada ca ma ,,pricep,, si nu bat campii. M-am pierdut pe traseu si am vazut ca majoritatea au RNS...eu l-am vandut, asa, in ciuda hotilor. Merci anticipat!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumeam, evident, e vorba un prieten apropiat (electrician) cu care, de obicei, mai experimentez diverse modificari pe masina...asa, sa ne mai descretim fruntea, intre 2 furtuni...de vara  :beer:. Robert, m-a intrebat un prieten (cel care mi-a ,,confiscat,, RNS-ul 510) de un set complet pentru motaj bluetooth premium pe un beetle nou, din 2013. Stiu ca tu aveai atunci cand am luat modulul ala premium...mai este valabila oferta? Repet, complet, cablaj, microfon si ce mai trebuie...te rog PM. Stima si merci!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari la toata lumea!

Am instalat pe masina BT Premium cu cele 3 butoane pe plafonul masinii (unul pentru activarea comenzilor vocale, unul pentru informatii si celalalt pentru asistenta stradala cred). Cum se poate schimba numarul de telefon impostat pentru urgente si asistenta stradala? Care sunt pasii de urmat cu VCDS?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut prieteni. Vreau si eu o informatie. Am gasit la cineva un Modul Bluetooth original Vw-Audi, second hand. Am un passat B6 din 10/2010 cu RNS510 si as vrea sa-i pun modul din asta Bluetooth. Cum k ma tem putin sa nu dau bani degeaba pe ceva care sa nu se potriveasca vreau sa va cer si eu ceva sfaturi.

Se poate potrivi module Bluetooth si de la modele cu 2 - 3 ani mai batrane sau de la alt model VW k Golf, Tiguan ... sau Audi, Skoda?

Cum as putea sa-l verific daca e bun inainte sa-i dau banii? sau de a-l monta pe masina? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are modulul de bluetooth ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1z0035729c - e bun? Dar care e faza cu codurile astea k am mai vazut k tot vb lumea de ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Vreau sa-mi montez si eu pe masina un modul Bluetooth original audi - VW, dar second hand. Cum k ma tem sa nu dau banii pe ceva care sa nu fie compatibil sau sa nu se potriveasca cu RNS-510, imi poti spune daca este vreun risc? Care e treaba cu codurile astea a modulelor? ce vor sa zik? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca postezi doar sa te afli in treaba, aceeasi intrebare ai pus-o 3 postuiri mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Vreau sa-mi montez si eu pe masina un modul Bluetooth original audi - VW, dar second hand. Cum k ma tem sa nu dau banii pe ceva care sa nu fie compatibil sau sa nu se potriveasca cu RNS-510, imi poti spune daca este vreun risc? Care e treaba cu codurile astea a modulelor? ce vor sa zik? Merci

 

1. iti trebuie un kit - adica modulul, cablajul si microfonul.

2. in functie de codurile lor,se impart in mai multe categorii - in traducere, unele suporta doar comunicatie voce - raspunzi din telefon, apelezi din el.... si convorbirile se poarta prin intermediul sistemului de sunet al masinii.

 

altele - Premium - iti afiseaza agenda pe RNS, apeluri, etc.... si comunica si cu maxidot-ul

 

si unele suporta si 3g - wifi in masina.

 

Uite aici codurile si ce suporta http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Telephone_Retrofitting

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu postez unde trebuie si ca poate iau un avertisment, insa merita: vreau sa-i multumesc lui Valentin pentru priceperea de care a dat dovada, rezolvand o problema de conectivitate destul de nabadaioasa. Asta in conditiile in care nu se simtea prea bine, totusi a stat, de fapt a lucreat vreo 2 ore juma' sa rezolve problema. Multumesc inca o data  :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Colegii .

As dori si eu o informatie despre modul-ul bluetooth 5N0 035 730 B / C de la cei care inca al mai au pe masina sau l-au avut .

Ce functii suporta concret acest modul (nu cea ce dau cei de la ross tech pe site) pentru ca eu vreau a iau unul de la colegul nrobert13 iar el zice ca suporta rSAP + PBAP dar cei de la ross tech spun ca nu suport decat rSAP ?

Eu vreau sa conectez un S4 si sa pot apele si primi apeluri prin acest bluetooth + sa citesc SMS-uri pe IC premium color .

Daca acesta nu face ce ma intereseaza pe mine ce modul recomandati pentru acestea ?

Nu ma intereseaza WIFI sau alte chestii gen sa ascult muzica de pe telefon ci doar sa vorbesc si sa pot citi SMS-uri pe IC .

Astept raspuns .

Multumesc .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Adrian...eu am avut montat din fabrica 5N0 035 730 B modul Premium pe Passat-ul meu din 2010 si am trecut la 3C0 035 730 D. Stiu, din exploatare pe propria masina, ca facea tot ce iti doresti tu, adica: sa efectuez/primesc apeluri utilizand bluetooth-ul (accesam din meniul de pe IC folosind butoanele de pe volan, din tastatura de pe ecarnul RNS-ului sau de pe tastatura ce iese din bord, culisanta). De asemenea, citeam SMS-urile pe IC alb/negru. Stima! 

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa urmati procedura normala pentru reclamatii la adresa altui user. 

V-o reamintesc: click pe butonul "report" dupa care completati ce anume va nemultumeste. Altfel este imposibil de remediat

 

Va rog sa incetati aici off topicul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un 3C8 035 730 D care suporta functia de hotspot WiFi. E super fain, stie multe chestii inclusiv streaming audio peste bluetooth - dar in cazul meu mai trebuie trase 2 fire catre RNS fiindca se aude doar pe un canal (dreapta).

Daca ai si IC color chiar merita modulul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Valentin :)

Inca nu am luat firele... Stie cineva daca se potrivesc pinii de la instalatia electrica de Golf 4 la mufa de telefon premium? As lua de la dezmembrari, fiindca e plin ochi de Golfuri 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceiasi situatie ca si toc, dar pe un model cu A. Toc da-mi si mie un feedback la pretul celor 2 fire din dezmebrari si eventual locul.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa iei fire din dezmembrari? Le face orice electrician la fata locului si le sertizeaza papaucii corespunzatori la capete si ii introduce in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, intentionez sa instalez un Parrot sau ceva asemanator in locul clasicului car-kit ,in prezent, de pe masina. Se poate folosi cablajul existent sau necesita modificari suplimentare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!