Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Mi-am montat un modul bluetooth 3C8 035 730 B pe masina. Problema e ca nu imi apar contactele de pe sim pe RNS sau in bord ci doar cele din memoria telefonului. Este vreo setare anume? Trebuie codat ceva pe masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele din sim apar doar daca se conecteaza rSap. Pe UHV nu apar decat cele din telefon.

De ce nu le copiii si pe cele din sim in telefon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca exista vreo setare ceva, dar ai dreptate, cel mai simplu le copiez si gata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am citit cu atentie topicul, unele parti de mai multe ori, asa ca am reusit sa instalez si sa codez (sper corect) pe masina (Golf 5) cu minidot si RCD 300 un modul 1K8 035 730 B. Codat 412120.  Cablajul care insoteste modulul este unul complet(at) cu firele pentru pinii 5 si 11 in conectorul 3. In convorbire si in streaming audio insa se aude la fel, un singur canal redat si stanga si dreapta, evident cu eroare de Left Channel. "011 open circuit".  Stiu ca problema a mai fost raportata (parca EWS) dar un raspuns sau o rezolvare nu am gasit. Pacat de claritatea sunetului...ar fi o risipa sa nu mearga stereo. 

In afara de verificarea continuitatii cablajului (OK) si de verificarea pinoutului mufei albastre din modulul BT, ce as putea sa mai incerc? (software)

Orice sugestie e binevenita. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre modulul BT si head unit trebuie sa ai asa:

pin 8 - pin 12

pin 9 - pin 6

pin 5 - pin 5

pin 4 - pin 11

 

PS. RCD 300 nu scoate stereo sunetul din unitatea BT

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce nu reda stereo din moment ce are input pe doua canale (5/11, 6/12) iar protocolul A2DP e stereo, deci din modulul BT semnalul e stereo.

Ce limitare are RCD 300? Cu ce HU ar trebui sa testez in locul lui 300? 

Daca e asa cum zici tu, Valentin,  nici nu mai are sens sa verific codul de "open circuit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci si eroarea de "OPEN circuit" e cauzată de pinii 5/11 care nu au assignement. Lămurit.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toți.

Am citit tot topicul dar nu am găsit răspuns la problema mea.

Am bluetooth premium cu tastatura ce iese afară, am reușit sa conectez tel S4 și merge fără probleme. Am făcut Upgrade la RCD 510 DE LA RCD 500 și nu reușesc sa activez bluetooth ul și pe RCD. mai am nevoie de alceva?

Va multumesc

Precizez ca masina e un passat B6 din 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce coe are modulul tau?

Scuze voiam sa scriu *cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan masina e în service pentru schimbat de injectoare și numai luni o sa văd după ce pun interfață pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toți.

Am citit tot topicul dar nu am găsit răspuns la problema mea.

Am bluetooth premium cu tastatura ce iese afară, am reușit sa conectez tel S4 și merge fără probleme. Am făcut Upgrade la RCD 510 DE LA RCD 500 și nu reușesc sa activez bluetooth ul și pe RCD. mai am nevoie de alceva?

Va multumesc

Precizez ca masina e un passat B6 din 2006.

 

Vezi in codarea RCD-ului daca e cumva dezactivata functia BT-Audio, apoi vezi in meniul RCD-ului daca poti activa BT-Audio. La RCD310 BT-Audio poate fi activat numai daca deja se reda muzica prin BT. Nu stiu daca e de la telefon, de la modulul BT sau de la RCD comportamentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În meniul Rcd ului am activat BT audio. În codare din câte îmi amintesc nu are nimik legat de BT. eu am intrat cu vcds ul la radio și acolo am verificat. Mai este altundeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am citit toate postarile si nu gasesc o rezolvare.

 

Am un passat 08/2010 , recent luat din germania si nu ma pot connecta la bluetooth. Am incercat cu tot felul de telefone, unele imi vad dispozitivul de pe masina, altele nu, dar la toate imi da aceasi erroare cu  "Devine is not compatible". Ce as putea sa fac in cazul asta ? Este o optiune foarte utila si e pacat sa nu dispun de ea.

La fel am comenzile pe volan (butonul de apel) si cele din plafon (cheita, stea si info) . Va rog, un sfat mi-ar fi foarte util. Am incercat sa resetez si bluetooth-ul de sub scaunul pasagerului, dar cutiea e lipita zdravan si nu am vrut sa o fortez, din frica sa nu stric ceva.

As fi foarte recunoscator pentru ajutor.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are modulul tau? In functie de modul initiezi conexiunea de pe tel sau din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca nu ai VCDS, te uiti sub scaunul pasagerului, unde gasesti modulul. Pe eticheta acestuia, gasesti codul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am remontat pe masina RCD500MP3, dar cumva una dintre mufele care vin din tastatura de telefon (cea care "iese" din bord) a iesit din locul ei. E vorba despre o mufa mama dreptunghiulara maro cu cativa pini si nu am reusit nicicum sa vad unde trebuie introdusa. Totul merge ok pe parte de telefon (agenda, convorbiri, comenzi volan etc), doar tastatura respectiva nu imi mai functioneaza. 

Are cineva idee unde e locul acestei mufe? In RCD nu are loc liber in care sa intre, la fel nici sub el (in spatele panoului de clima), unde cu greu am reusit sa arunc un ochi.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit chiar din tastatura. Tastatura are conexiune directa cu modulul BT, nu cu unitatea audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, m-am gandit si la asta, totusi si in tastatura e infipta o mufa, are un total de 2 mufe tastatura asta. Stie cineva cum se poate scoate tastatura sa verific? Mi-a fost frica sa nu rup ceva pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca modulul 1k8035730d este compatibil cu Navi MFD2?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi prin compatibilitate. Daca tw referi doar la voce, da! Orice altceva, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, m-am gandit si la asta, totusi si in tastatura e infipta o mufa, are un total de 2 mufe tastatura asta. Stie cineva cum se poate scoate tastatura sa verific? Mi-a fost frica sa nu rup ceva pe-acolo.

 

Poate te ajuta poza asta: http://www.passat3c.info/cms_neu/bilder/auto/umbau/fse/teile02.jpg

 

Si de scos, poate te inspiri din acelasi articol: http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=146 (foloseste Google translate daca nu intelegi germana)

Depinde ce intelegi prin compatibilitate. Daca tw referi doar la voce, da! Orice altceva, nu.

Daca nu ma insel, merge si audio streaming, dar mono.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!