Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salutare !

Recent am achizitionat un Passat B6 2.0 TDI (CBAB), cu RNS 510 si bluetooth cu cradle si touch adapter. Modulul ce se afla acum pe masina are codul 1K8 035 730 C. Vreau sa intreb daca pot inlocui modulul cu unul provenit de pe un G6 (5N0 035 730 D), in ideea in care am ceasurile albe (highline), dar nu am comenzi pe volan  si ce codari trebuie facute cu VCDS ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au ceva meniur, ce pot fi accesate de pe maneta stergatoarelor. Am atasat 2 poze.

IMG_20200106_133902.jpg

IMG_20200106_134008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci merge 5N0......D.Se codeaza in functie de optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Un iPhone o sa fie "vazut" de acest modul cu D in cod, care stiu de aici de la voi,  ca suporta conexiune RSAP si HFP ?

Trebuie facute ajustari cu VCDS -ul? Sau merge cu "New User " normal ?

Telefoane Samsung , Sony functioneaza fara probleme.

Media este RNS315, auto echipare Highline.

Multumesc pt. timpul Dvs.

Modul Bluetooth.jpg

lateral resize.jpg

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are BT pozele sunt ale moduluilui de sub scaun,  pe Samsung si Sony functioneaza perfect.

Si "Da merge" e pentru "New user" sau "Da merge" cu ajustari cu VCDS ? ?

 

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge by default. Nu ai de ce sa ii faci ajustări. Eventual șterge conexiunile vechi și încearcă iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ,maine ma duceam sa cumpar Ifonul si eram un pic (mai mult) ingrijorat ca iar ma dezamageste 315 . Iar spun , din cauza hartilor si fisierelor video,  ca in rest e ok chiar suna bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg care este legatura intre RNS315, modul Bt extern si Iphone, de ce sa nu mearga?

DAr intrebarea este: de ce nu folosesti BT intern al rns-ului ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e varianta fără BT integrat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  RNS-urile 315,  au toate bluetooth, eu asa stiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals.. Ca altfel nu scriam acest lucru. Exista și rns 315 fara bluetooth incorporat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, passat19tdi said:

  RNS-urile 315,  au toate bluetooth, eu asa stiam.

DAca are BT incorporat are adresa de mac: diferit de zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Adică.. Cele fără BT integrat, au la Mac... Numai 0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello everyone,

First of all, I apoligize, this is a Romanian forum but unfortunately I can not speak Romanian :)  I found this forum with useful information. I translated to english but i could not understand clearly.

I'll be glad if you can help me. I searched internet but i could not find an useful answer.

My car, Passat 2006 Variant has RNS 510 multimedia system, keyboard, bluetooth option in MFD menu and there is bluetooth module under passenger seat. (Nokia 3C0-035-730 A) There s place for CAR KIT (VW Touch Bluetooth) in armrest console but i dont have this device.

I can pair some of android devices but I can not pair my iPhone with my car.

 

Now i want to ask 4 questions. I want to pair my iPhone and i Want to use hands free.

Is it enough if i change my bluetooth module with a module which support HFP? Do i need to do extra things to pair my iPhone? Or is it better to just buy a CAR KIT bluetooth?

If i successfully pair my phone with car, ,is there anyway to activate  Telephone settings at RNS 510 menu. 

Is there anyway to share media voice/music with RNS 510 menu from my phone.

And do you know any website or store in Bucharest to  buy this device. (module or CAR KIT)

Thanks.

 

 

Modificat de voluntarigs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

You need to change module with one of this- 5k0035730,7P6035730 whit any letter at the end.No need any modification on harness.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS315 cu care a venit masina are modulul Bluetooth sub scaunul dreapta.

Pozele puse mai sus erau ale modulului Bluetooth. Asa a venit din fabrica cu el conform "traducerii" VIN -ului

 

Iar cu Iphonul am probleme , il "vede" zice ca e conectat dar nu imi vede agenda.

Nu am apucat sa "formez" vre-un Nr de telefon pe tastatura afisata pe ecranul RNS-ului.

Iar prin voce nu merge bineinteles pt ca nu are agenda , asta am incercat.

Ramane in cercetare deocamdata. Si Iphonul ca si in el nu prea ma descurc.?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterhe conexiunea si refa-o. La prima conectare va cere acces la sim ptr agenda.Da-i allow...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am pe al meu B6 un modul bluethoot premium 3C8035730 care este RSAP.. si ma deranjeaza foarte mult functia asta rsap, chiar daca imi afiseaza pe rns toate informatiile .. inainte de acest modul am avut 1K8-035-730 .. il foloseam doar ca casca dar era destul de ok.. acum am luat acest modul 1K8-035-730-B care trebuia sa fie ca primul.. problema este ca nu il gasesc cand dau cautare cu telefonul ( samsung s7 ).. am intrat cu vcds ul pe el, am sters vechiile conexiuni , l-am facut vizibil si tot degeaba.. vreo solutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Chosminn said:

Salut

Am pe al meu B6 un modul bluethoot premium 3C8035730 care este RSAP.. si ma deranjeaza foarte mult functia asta rsap, chiar daca imi afiseaza pe rns toate informatiile .. inainte de acest modul am avut 1K8-035-730 .. il foloseam doar ca casca dar era destul de ok.. acum am luat acest modul 1K8-035-730-B care trebuia sa fie ca primul.. problema este ca nu il gasesc cand dau cautare cu telefonul ( samsung s7 ).. am intrat cu vcds ul pe el, am sters vechiile conexiuni , l-am facut vizibil si tot degeaba.. vreo solutie ?

Da, folosește funcția de căutare... S-a postat de multe ori. La bytul respectiv, codeaza cu 40, in locul codarii actuale

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi.

Am pe masina modul bluetooth cu seria 7P6 035 730B si cu acest modul ma conectez cu telefonul actualSamsung A50.Afeseaza pe RNS agenda ,afiseaza si pe bord numele sau nr de telefon.Problema mea este ca nu pot actiona de pe butoanele de pe volan agenda si nici nu functioneaza microfonul din plafon.Mentionez ca masina a fost echipata cu un modul bluetooth cu seria 5N0 035 730A.Intrebarea mea este ce modul bluetooth cu ce serie ca sa pot sa utiliza si cautarea din butoanele de pe volan.Masina este cea din semnatura cu ceasuri albe si maxidot.

Multumesc

 

 

20200121_184601.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de microfon-e o problema de cablaj/conectica.Afisarea-trebuia sa mearga...ceasurile sunt highline? Afiseaza mfi/settings/audii..etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dacă afișa 

2 hours ago, pascher said:

.Afeseaza pe RNS agenda ,afiseaza si pe bord numele sau nr de telefon

Sunt ceasuri bc+.... Deci ok, din moment ce ii afișează. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • adrian001
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!