Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Florin, precizez ca galaxy s9 este dual sim, influenteaza asta cu ceva ? Ultimul pn la modul bluetooth a fost 3C8 035 730 C, functiona inclusiv iphone pe el si muzica de pe tel., dar nu mai functiona bord computer si comenzile volan..iar asta ma deranjat mai tare decat ca nu am BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,nu are treaba.3c8...c functioneaza corect doar cu ceasuri generatie noua,alb/negru sau color.Sunt curios cum ai facut pairing...probabil pe alta masina...

Nu are treaba dual-sim..

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, boby1906 said:

Florin, precizez ca galaxy s9 este dual sim, influenteaza asta cu ceva ?

nu - si eu folosesc un p20Pro, am folosit Mate 20Pro... si numai dual sim-uri. Merg ok, nu-s probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido, am reusit sa fac pairing in primele secunde de cand bagam cheia in contact, doar atunci puteam accesa bord computer din butoane volan, dupa care nu se mai putea, iar dupa ce l-am imperecheat lucram dupa ecran rns510..a fost o aventura :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Florin, multumesc pentru recomandare !!! Am montat noul modul bluetooth 1k8 035 730 C ( pe care il aveam in sertar) si functioneaza perfect cu galaxy s9 duos, am ramas uimit cand am observat ca functioneaza inclusiv audio streaming, chiar daca numai in boxa din partea dreapta, dar e ok pentru ca apelurile se aud in toate boxele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr streaming stereo se trag 2 fire din conectorul BT pina in navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/20/2018 at 3:16 PM, F l o r i n said:

exact - de la modul la rns, respectiv  de la 4 si 5 din conectorul BT la 11 si 5 din conectorul 3 al RCD/RNS

BT -------------------------MUFA C RCD/RNS

4 ----------------------------- 11                           

5 ----------------------------- 5 

Salutare! 


Ma poate ajuta cineva ce fel de cablu trebuie sa trag si de unde il gasesc, cum e procedura? A mai facut cineva asa ceva, puteti sa-mi explicati cum se face?

***** editat moderator *****


Va multumesc!

Modificat de kalmy07
Exista arie prestari servicii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 fire de 0.5 mm patrati cu papuci la capete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalmy, ai citit mai sus  = am dezvoltat de atatea ori, ce si cum. Din mufa modul BT (situat sub scaun pasager) in mufa C la RNS/RCD

Daca totusi nu reusesti, mai bine cauti pe cineva care se pricepe si in 30 min esti rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o nelamurire si as vrea sa ma ajutati daca va rog...

Am un Golf 6 din 2010.09 si din fabrica a venit cu RCD 510 si fara antena de "rechin"  pe plafonul masini . Mi am cumparat o navigatie RNS 510 si o antena GPS aftermarket si am montat o pe masina.Acum doresc sa imi montez si modului bluetooth si as dori sa stiu daca o sa functioneze si daca nu am antena "rechin" pe plafonul masini ?

Este ok acest modul Bluetooth ? O sa mi se conecteze cu un telefon Samsung S8 ?

Multumesc

viber_image_2019-07-14_22-26-27.jpg

viber_image_2019-07-14_22-34-56.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are comenzi volan? Ceasurile au meniul MFI...Settings..Radio..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am o Skoda Octavia 2 din 2005 si am schimbat navigatia veche (MDF2) cu un RNS510. Pe volan am comenzi volan si as dori sa schimb modulul bluetooth (5P0-862-335) cu unul compatibil cu RNS. Intrebarea mea este: module DDP/BAP se potrivesc le masina mea sau trebuie doar DDP? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei...afisare agenda pe ceasuri maxidot sau doar pe Rns..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, spido said:

Depinde ce vrei...afisare agenda pe ceasuri maxidot sau doar pe Rns..

Cred ca as putea sa traiesc si fara afisare in bord. Afisare pe RNS si posibilitatea de raspuns cu comenzile de pe volan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-nu mai da quote postului anterior

2-ai posibilitatea de afisare Rns si raspuns din interfata Rns...nu de pe volan cu un modul premium gen noua(dupa 2010) sau

3-ai posibilitatea folosirii comenzilor volan+afisare bord+afisare Rns cu modul premium gen veche dar cu limitari de conectivitate cu telefoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1- inteles!

3- pentru aceasta, ce tipuri de modele de bluetooth pot sa instalez? Am un samsung s8 si nu ma intereseaza sa fac pairing cu iphone decat cu android.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5N0035730 cu orice terminatie. Asigura-te ca S8 suporta Rsap...ptr ca asa lucreaza modulele acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RSAP merge mai bine cu modelele de telefoane mai vechi sau mai noi?

Multumesc pentru suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de marca/model telefon-unele suporta sau nu Rsap. Daca nu suporta-nu se va conecta la aceste module..

Cauta un pic...sunt informatii multe,inclusiv pe paginile din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat un modul bluetooth 5N0 035 730 C si din pacate nu merge conectat cu Samsung S10. Am aflat pe net ca acest telefon nu stie rSAP. Am testat un Samsung S8+ si Samsung S7 si merg foarte bine. La Skoda Octavia 2 pot sa pun un modul cu un protocol BAP sau va trebui DDP/BAP sau DDP? Va trebui sa caut un modul care nu foloseste protocolul rSAP? Vreau sa functioneze si pe Samsung S10.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAP numai la cele facelift - bordul alb. Sau....faci imperechearea pe alta masina, dupa care montezi la tine modulul. Dezavantaj - cand schimbi telefonul, trebuie pus pe o masina compatibila, sa faci imperecherea.

5n0 ....D - va merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5N0 035 730 D nu foloseste BAP? Se potriveste cu masina mea? Atasez BC masinii. Multumesc!

20190724_203042.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am achiziționat de curând un Passat 2014, si am probleme în conectarea telefonului prin bluetooth, sub scaun am acea unitate, o sa atașez o poza, am scos mufa am băgat la loc, nimic nou. In computerul de bord imi par 3 telefoane ce au fost conectate (iphone si android), am incercat sa conectez telefonul meu, S7 edge si nu gaseste BT mașinii, la fel daca caut din computerul de bord nu gaseste nimic, zice looking for devices si atat, daca incerc sa sterg telefoanele vechi din media player nu imi da voie zice ca sunt folosite ca si telefon, în RNS510 nu imi pare iconita BT, cand dau pe phone imi apare ca nu este conectat nici un telefon.

Cineva patit care ma poate ajuta cu ceva detalii? 

Screenshot_20190731-111334_Gallery.jpg

Modificat de Manuel N.
Nu posta problema pe x topic-uri! Se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune telefonul pe vizibil si incearca din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!